Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 09:20 Autor: PAP

Marszałek Senatu rozmawiał z szefami parlamentów Litwy i Ukrainy o kwestiach dwustronnych i pomocy Ukrainie

Pomoc walczącej z agresją Ukrainie, kwestie dwustronne oraz przygotowania do przyszłorocznego szczytu NATO w Wilnie - były wśród tematów, poruszanych przez marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego podczas jego bilateralnych spotkań w Wilnie.

We wtorek i w środę marszałek Senatu przebywał na Litwie; wziął tam udział w 12. sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy. Przy tej okazji odbył także spotkania bilateralne: z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem i przewodniczącą litewskiego Sejmu Viktorią Czmilyte-Nielsen. W kuluarach sesji spotkał się także z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.


Marszałek Senatu oraz Czmilyte-Nielsen i Stefanczuk odbyli zdalnie spotkanie z przewodniczącym komisji spraw zagranicznych Senatu USA senatorem Robertem Menendezem. "Poinformował on nas, że pomimo zmiany władzy w Kongresie, gdy przejęli ją Republikanie z niewielką przewagą, a Senat pozostał w rękach demokratów, to Kongres planuje przekazać kolejne 38 mld dolarów dla Ukrainy, z czego 21 ma iść na wsparcie militarne. Prezentował bardzo jednoznaczne stanowisko odnośnie podejścia USA do tego konfliktu" - powiedział Grodzki.


"Senator zapewniał, że naród amerykański zdaje sobie sprawę z tego, że wolny świat powinien wygrać te wojnę, bo jeśli tak się nie stanie, to będzie miało konsekwencje nie tylko dla Ukrainy, ale i dla całego świata" - dodał.


Relacjonował, że razem z Czmilyte-Nielsen i Stefanczukiem przedstawili Menendezowi jednolitą opinię jako sąsiadów dotyczącą politycznego, militarnego i finansowego wsparcia Ukrainy oraz budowania szerokiego frontu antyrosyjskiego.


Rozmowa z Czmilyte-Nielsen dotyczyła, jak przekazał, przygotowań do przyszłorocznego, zaplanowanego na lipiec szczytu NATO w Wilnie tak, by doprowadzić do formalnego otwarcia ścieżki członkostwa Ukrainy w Sojuszu i wzmocnienia jego wschodniej flanki z uwagi na istniejące zagrożenia.


"Rozmawialiśmy też o projektach infrastrukturalnych, w tym ruszającej linii kolejowej Warszawa-Wilno, poruszyłem też temat polskiego szkolnictwa na Litwie, nauki języka polskiego. Problem dotyczy co prawda niezbyt wielkiej liczby uczniów, zwłaszcza w małych szkołach jak na przykład w okolicy Troków. Pani przewodnicząca deklarowała wolę definitywnego rozwiązania sprawy, ale nie wygląda to na kwestię łatwą. Jest to zadanie dla komisji edukacji Sejmu, Senatu, Sejmasu oraz dla resortu edukacji, bo tam kwestie dotyczą wielu detali, Litwini bronią się, że likwidacja dotyczy bardzo małych szkół, nie tylko polskich" - podkreślił.


Z kolei rozmowa ze Stefanczukiem, jak mówił Grodzki, dotyczyła głównie kwestii systemów Patriot. "Pytałem, czy jeśli chodzi o przestrzeń powietrzną Ukrainy, to czy są ważniejsze dla nich myśliwce czy Patrioty. Odpowiedź była zdecydowana - Patrioty, bo Rosja prowadzi wojnę poprzez ataki powietrzne na obiekty cywilne - w tym szkoły, szpitale i infrastrukturę krytyczną. Poruszyliśmy też sprawę udziału Polski we wspieraniu napraw tej infrastruktury, zwłaszcza elektrycznej; mówiliśmy też o przyszłorocznym szczycie NATO w Wilnie" - powiedział marszałek Senatu.


Grodzki i Czmilyte-Nielsen rozmawiali też w Wilnie ze Swiatłaną Cichanouską w trybie nieformalnym i zapewnili ją o nieustającym wsparciu dla ludzi, którzy w ramach walki z reżimem Alaksandra Łukaszenki cierpią prześladowania.


Grodzki podkreślił, że wola pomocy Białorusi jest i w Polsce, i na Litwie oraz Ukrainie "ogromna". (PAP)


wni/ mok/


Kraj i świat

2023-02-06, godz. 07:10 USA/ Triumf Beyonce i Harry'ego Stylesa na gali nagród Grammy Beyonce i Harry Styles triumfowali w niedzielę na 65. gali wręczenia prestiżowych nagród muzycznych Grammy. Piosenkarka pobiła dotychczasowy rekord Georga… » więcej 2023-02-06, godz. 07:10 Sondaż IBRiS dla "Rz": Ruch Tak! Dla Polski może pomóc KO w dojściu do władzy Największe partie zyskują na rozkręcaniu się kampanii wyborczej. Koalicja Obywatelska w sojuszu z PSL i samorządowcami zrównuje się ze Zjednoczoną Prawicą… » więcej 2023-02-06, godz. 07:00 Gen. Wroński: po otrzymaniu samolotów F-16 Ukraińcy uzyskaliby panowanie w powietrzu Dostarczenie samolotów F-16 wraz z wyposażeniem w odpowiednie rakiety spowoduje, że Ukraińcy uzyskają, przynajmniej czasowe, panowanie w powietrzu - ocenił… » więcej 2023-02-06, godz. 07:00 Szef MON dla "Sieci": To będzie najsilniejsza armia lądowa w Europie Jeśli Putin wziąłby Ukrainę, nie zatrzymałby się na niej. Rozumiał to śp. prezydent Lech Kaczyński, warto, by rozumiał to każdy z nas. Dlatego budujemy… » więcej 2023-02-06, godz. 06:50 Związkowcy z Solidarności upamiętnią rocznicę strajku na Podbeskidziu 42 lata temu, 6 lutego, zawarciem porozumienia z władzą komunistyczną zakończył się w Bielsku-Białej największy między sierpniem 1980 r. a grudniem 1981… » więcej 2023-02-06, godz. 06:50 Komisarz Johansson dla PAP: w UE rośnie presja migracyjna; w 2023 r. 330 00 nielegalnych migrantów W zeszłym roku nastąpił „gwałtowny wzrost” liczby nielegalnych migrantów, którzy próbowali przedostać się do UE. 330 000 osób próbowało nielegalnie… » więcej 2023-02-06, godz. 06:30 Radca prawny: Możliwe podwyżki dla pracowników wracających z urlopów macierzyńskich Podwyżki dla pracowników wracających z urlopu: macierzyńskiego, na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, ojcowskiego, wychowawczego możliwe… » więcej 2023-02-06, godz. 06:30 PŚ w skokach - Granerud leci podbić USA jak rodaczka Sonja Henie w latach trzydziestych Halvor Egner Granerud dwoma zwycięstwami w Willingen potwierdził dominację w Pucharze Świata skoczków narciarskich. Następnym krokiem ma być wygranie za… » więcej 2023-02-06, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: początek tygodnia chłodny i pochmurny W poniedziałek, za sprawą układu wysokiego ciśnienia, do Polski - szczególnie nad wschodnią część kraju - będzie napływać chłodne powietrze pochodzenia… » więcej 2023-02-06, godz. 06:20 USA/Prezydent Biden zapowiedział pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi Prezydent USA Joe Biden polecił federalnej agencji USAID i innym agencjom federalnym zbadanie rodzajów pomocy jakiej Stany Zjednoczone mogłyby udzielić najbardziej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »