Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 09:20 Autor: PAP

Marszałek Senatu rozmawiał z szefami parlamentów Litwy i Ukrainy o kwestiach dwustronnych i pomocy Ukrainie

Pomoc walczącej z agresją Ukrainie, kwestie dwustronne oraz przygotowania do przyszłorocznego szczytu NATO w Wilnie - były wśród tematów, poruszanych przez marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego podczas jego bilateralnych spotkań w Wilnie.

We wtorek i w środę marszałek Senatu przebywał na Litwie; wziął tam udział w 12. sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy. Przy tej okazji odbył także spotkania bilateralne: z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem i przewodniczącą litewskiego Sejmu Viktorią Czmilyte-Nielsen. W kuluarach sesji spotkał się także z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.


Marszałek Senatu oraz Czmilyte-Nielsen i Stefanczuk odbyli zdalnie spotkanie z przewodniczącym komisji spraw zagranicznych Senatu USA senatorem Robertem Menendezem. "Poinformował on nas, że pomimo zmiany władzy w Kongresie, gdy przejęli ją Republikanie z niewielką przewagą, a Senat pozostał w rękach demokratów, to Kongres planuje przekazać kolejne 38 mld dolarów dla Ukrainy, z czego 21 ma iść na wsparcie militarne. Prezentował bardzo jednoznaczne stanowisko odnośnie podejścia USA do tego konfliktu" - powiedział Grodzki.


"Senator zapewniał, że naród amerykański zdaje sobie sprawę z tego, że wolny świat powinien wygrać te wojnę, bo jeśli tak się nie stanie, to będzie miało konsekwencje nie tylko dla Ukrainy, ale i dla całego świata" - dodał.


Relacjonował, że razem z Czmilyte-Nielsen i Stefanczukiem przedstawili Menendezowi jednolitą opinię jako sąsiadów dotyczącą politycznego, militarnego i finansowego wsparcia Ukrainy oraz budowania szerokiego frontu antyrosyjskiego.


Rozmowa z Czmilyte-Nielsen dotyczyła, jak przekazał, przygotowań do przyszłorocznego, zaplanowanego na lipiec szczytu NATO w Wilnie tak, by doprowadzić do formalnego otwarcia ścieżki członkostwa Ukrainy w Sojuszu i wzmocnienia jego wschodniej flanki z uwagi na istniejące zagrożenia.


"Rozmawialiśmy też o projektach infrastrukturalnych, w tym ruszającej linii kolejowej Warszawa-Wilno, poruszyłem też temat polskiego szkolnictwa na Litwie, nauki języka polskiego. Problem dotyczy co prawda niezbyt wielkiej liczby uczniów, zwłaszcza w małych szkołach jak na przykład w okolicy Troków. Pani przewodnicząca deklarowała wolę definitywnego rozwiązania sprawy, ale nie wygląda to na kwestię łatwą. Jest to zadanie dla komisji edukacji Sejmu, Senatu, Sejmasu oraz dla resortu edukacji, bo tam kwestie dotyczą wielu detali, Litwini bronią się, że likwidacja dotyczy bardzo małych szkół, nie tylko polskich" - podkreślił.


Z kolei rozmowa ze Stefanczukiem, jak mówił Grodzki, dotyczyła głównie kwestii systemów Patriot. "Pytałem, czy jeśli chodzi o przestrzeń powietrzną Ukrainy, to czy są ważniejsze dla nich myśliwce czy Patrioty. Odpowiedź była zdecydowana - Patrioty, bo Rosja prowadzi wojnę poprzez ataki powietrzne na obiekty cywilne - w tym szkoły, szpitale i infrastrukturę krytyczną. Poruszyliśmy też sprawę udziału Polski we wspieraniu napraw tej infrastruktury, zwłaszcza elektrycznej; mówiliśmy też o przyszłorocznym szczycie NATO w Wilnie" - powiedział marszałek Senatu.


Grodzki i Czmilyte-Nielsen rozmawiali też w Wilnie ze Swiatłaną Cichanouską w trybie nieformalnym i zapewnili ją o nieustającym wsparciu dla ludzi, którzy w ramach walki z reżimem Alaksandra Łukaszenki cierpią prześladowania.


Grodzki podkreślił, że wola pomocy Białorusi jest i w Polsce, i na Litwie oraz Ukrainie "ogromna". (PAP)


wni/ mok/


Kraj i świat

2024-07-03, godz. 01:50 Węgry/ Media: wizyta w Kijowie może otworzyć Orbanowi drzwi na Zachód bez odwracania się od Rosji Wizyta premiera Węgier Viktora Orbana w Kijowie może otworzyć mu drzwi na Zachód bez konieczności zamykania na wpół otwartych drzwi do Rosji - skomentował… » więcej 2024-07-03, godz. 01:20 Huragan Beryl zabił sześć osób w południowo-wschodnich Karaibach Sześć osób zginęło w wyniku przejścia huraganu Beryl przez południowo-wschodnie Karaiby. Żywioł ma obecnie piątą, najwyższą kategorię w skali Saffira-Simpsona… » więcej 2024-07-03, godz. 00:30 USA/ Zdjęcia satelitarne pokazują prawdopodobne nowe chińskie bazy szpiegowskie na Kubie Nowe amerykańskie zdjęcia satelitarne wskazują na prawdopodobne powstanie na Kubie nowych, związanych z chińskim wywiadem baz szpiegowskich - podało w najnowszym… » więcej 2024-07-03, godz. 00:20 ME 2024 - Austria - Turcja 1:2 (opinie) Po meczu Austria - Turcja (1:2) powiedzieli: Ralf Rangnick (trener reprezentacji Austrii): 'Nie mieliśmy potrzebnego szczęścia. Wierzę, że gdybyśmy doprowadzili… » więcej 2024-07-03, godz. 00:10 Ukraina/ Ekspert: wizyta Orbana krokiem ku normalizacji stosunków Kijowa z Budapesztem Wizyta premiera Węgier Viktora Orbana na Ukrainie nie przyniosła ocieplenia w relacjach, lecz jest już pewnym krokiem ku normalizacji stosunków Kijowa z Budapesztem… » więcej 2024-07-03, godz. 00:00 Małopolska nadal bez nowego marszałka; kolejna sesja sejmiku - w czwartek (opis) We wtorek po raz piąty nie udało się wybrać marszałka woj. małopolskiego. Ani zawieszony w prawach członka PiS radny Piotr Ćwik, ani poseł PiS Łukasz… » więcej 2024-07-02, godz. 23:50 ME 2024 - austriackie media: koniec marzeń, koniec snu Austriackie media musiały przełknąć gorzką pigułkę po porażce reprezentacji tego kraju z Turcją 1:2 w meczu 1/8 finału piłkarskich mistrzostw Europy… » więcej 2024-07-02, godz. 23:30 Watykan/ Papież przyjął grupę migrantów i działaczy NGO niosących im pomoc Papież Franciszek spotkał się we wtorek w Watykanie z grupą migrantów, wśród nich z Senegalczykiem i Gambijczykiem - autorami książek, którzy opisali… » więcej 2024-07-02, godz. 23:30 ME 2024 - Holandia i Turcja uzupełniły stawkę ćwierćfinalistów Piłkarze reprezentacji Holandii i Turcji uzupełnili grono ćwierćfinalistów mistrzostw Europy i zmierzą się w sobotnim meczu o półfinał. W 1/8 finału… » więcej 2024-07-02, godz. 23:30 USA/ Ogłoszenie kary w procesie Trumpa odroczone po orzeczeniu SN w sprawie jego immunitetu Prowadzący proces karny Donalda Trumpa w Nowym Jorku sędzia Juan Merchan przełożył rozprawę dotyczącą wymiaru kary dla byłego prezydenta z 11 lipca na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »