Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 04:00 Autor: PAP

Fundacja Hatikva przedstawiła w USA spektakl, film i wystawę o Grupie Ładosia ratującej w czasie wojny Żydów

Polska fundacja Hatikva zakończyła w środę w USA prezentację spektaklu „Paszporty Życia”. Opowiada on o działalności dyplomaty Aleksandra Ładosia i jego kolegów z poselstwa RP w Bernie w Szwajcarii, którzy podczas II wojny światowej wystawiali fałszywe paszporty Żydom ratując im życie.

W przedstawieniu w reżyserii Małgorzaty Sarneckiej-Papis, Małgorzaty Ułamek i Iwony Witkowskiej występują uczniowie VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Łodzi. Opisuje on w zarysie przedwojenną Warszawę, jej wielokulturowość, losy społeczności żydowskiej i Getto. Powraca też do sprawy wydawanych Żydom przez polskich dyplomatów w Szwajcarii paszportów pozyskanych z krajów Ameryki Łacińskiej ratując im życie.


„To bardzo profesjonalny spektakl, a młodzież jest bardzo dobrze przygotowana i ogromnie zaangażowana w to przedsięwzięcie. Kierują nim nauczycielki mające duże doświadczenie. W przedstawieniu uczestniczy, będący jego integralną częścią, kantor z Łodzi Symcha Keller. Śpiewa przepiękne pieśni żydowskie ” - ocenił prezes fundacji.


Spektaklowi towarzyszyły projekcja filmu "Polmission. Tajemnice paszportów” w reżyserii Jacka Papisa, wystawa poświęcona Ładosiowi, a także dyskusje z publicznością.


Wystawa ilustruje na 17 planszach zdjęcia, dokumenty i wystawiane paszporty przez Ładosia i jego grupę we współpracy z Żydami wspomagającymi akcję. Wskazuje na zaangażowanie w misję ratowania życia rządu RP w Londynie.


Film nawiązuje do dziejów ludzi ocalonych dzięki wydawanym paszportom m.in. paragwajskim. Zawiera rozmowy i wywiady prowadzone na tle tamtych czasów. Zwraca uwagę na zaangażowanie w pomoc rządu RP w Londynie i brak zaangażowania władz USA.


Wydarzenie prezentowane było najpierw w “Museum of Jewish Heritage - A Living Memoriał to the Holocaust” „na Manhattanie, gdzie był obecny naczelny rabin Polski Michael Joseph Schudrich. Następnie na Greenpoincie w Centrum Polsko-Słowiańskim i w Polskim Domu Narodowym – „Warsaw”. Trafiło też do Associated Polish Home w Filadelfii.


Jak zauważył w rozmowie z PAP prezes Fundacji Hatikva Jarosław Pabis inicjatywa spotkała się z ogromnie ciepłym przyjęciem środowisk amerykańskich i polonijnych, ale z dystansem w środowiskach żydowskich.


„Wynika to z uprzedzeń, niechęci i trudności z weryfikowaniem poglądów na temat Polski i Polaków w czasie II wojny światowej. Jedna z dyrektorów Muzeum krytycznie oceniła fragmenty filmu. Wypowiadają się w nim świadkowie tamtych czasów mówiąc o raczej złym zachowaniu się USA do 1944 roku. Są to momenty z którymi Amerykanie, czy amerykańscy Żydzi muszą się zmierzyć” – argumentował szef fundacji.


Jego zdaniem rabin Schudrich przyjął reakcję środowisk żydowskich "z ogromnym zdziwieniem".


Organizacyjnym wydarzenia w USA była firma Gram-X Promotions. Jej szef Grzegorz Fryc wyraził zadowolenie z świetnej współpracy Polski z Polonią.


„Ten projekt pokazuje, że możemy realizować wspólnie wartościowe przedsięwzięcia edukacyjne. Zmieniają one życie ludzi i wzbogacają ich wewnętrznie” – powiedział PAP Fryc.


Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


ad/wr/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 11:00 Podlaskie/ Ponad 17,5 mln zł dla samorządów na wsparcie osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów Ponad 17,5 mln zł trafi do podlaskich samorządów na realizację dwóch projektów wspomagających osoby niepełnosprawne, ich rodziny i opiekunów - poinformował… » więcej 2023-02-09, godz. 11:00 Bochenek: w ciągu najbliższych kilku tygodni prezes PiS wróci do objazdu po Polsce Prezes PiS Jarosław Kaczyński wróci na trasę objazdu po kraju w ciągu najbliższych kilku tygodni, a na pewno wiosną ruszymy już pełną parą - mówił… » więcej 2023-02-09, godz. 11:00 „Wiedeński zew natury” (MediaRoom) 11 lutego w Złotej Sali Musikverein po raz kolejny zabrzmi muzyka w wykonaniu artystów Warszawskiej Opery Kameralnej, którzy po ubiegłorocznym sukcesie zostali… » więcej 2023-02-09, godz. 11:00 Senat nie zgłosił poprawek do noweli ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników Senat nie zgłosił w czwartek poprawek do nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Jej celem jest podniesienie wysokości emerytury rolniczej… » więcej 2023-02-09, godz. 11:00 Premier Rutte: Holandia nie wyklucza jakiegokolwiek wsparcia militarnego dla Ukrainy Holandia nie wyklucza jakiegokolwiek wsparcia militarnego dla Ukrainy - powiedział dziennikarzom holenderski premier Mark Rutte w czwartek przed szczytem UE w… » więcej 2023-02-09, godz. 11:00 Bruksela/ Premier Morawiecki: Ukraina najbardziej potrzebuje amunicji Amunicja, amunicja i jeszcze raz amunicja. To jest to czego Ukraina potrzebuje najbardziej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu… » więcej 2023-02-09, godz. 11:00 Senat zgłosił poprawkę do noweli ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw Senat zgłosił w czwartek poprawkę do noweli ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu. Wskazuje ona, że zwrot pomocy udzielonej grupie… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 Węgry/ Do MSZ wezwano ambasadora Słowacji po wypowiedzi szefa dyplomacji tego kraju o możliwej rewizji granic Ambasador Słowacji w Budapeszcie został wezwany w środę do MSZ Węgier po wypowiedzi szefa słowackiej dyplomacji Rastislava Kaczera o ewentualnych węgierskich… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 Śląskie/ Policjanci znaleźli ciała dwóch bezdomnych; zmarli w powodu wychłodzenia Policjanci z Jastrzębia-Zdroju znaleźli ciała dwóch mężczyzn w wieku 46 i 49 lat, którzy zmarli z powodu wychłodzenia organizmu. Ofiary to bezdomni, mieszkali… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 1170 zakażeń koronawirusem, zmarło pięć osób z COVID-19 Minionej doby badania potwierdziły 1170 zakażeń koronawirusem, w tym 295 ponownych. Zmarło pięć osób z COVID-19 - poinformowano w czwartek na stronach rządowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »