Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 16:10 Autor: PAP

Kowalczyk: jest możliwość zmian w Krajowym Planie Strategicznym

Jest możliwość wprowadzenia zmian do Krajowego Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, jesteśmy do tego gotowi - zapewnił w środę na konferencji wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

"Jest możliwość wprowadzenia zmian do planu strategicznego, jesteśmy gotowi, będziemy wsłuchiwać się we wszystkie uwagi i już w najbliższym czasie przygotujemy te zmiany, które rolnicy uznają za korzystne dla nich" - powiedział Kowalczyk podczas środowej konferencji w Senacie nt. Europejskiego Zielonego Ładu. Spotkanie to zostało zorganizowane z inicjatywy senackiej komisji rolnictwa.


Realizacja Krajowego Planu Strategicznego, który wdraża nowe rozwiązana unijnej polityki rolnej, budzi niepokój rolników. Według organizacji rolniczych jest on nadmiernie restrykcyjny i stawia rolnikom zbyt wiele wymogów trudnych do spełnienia, tym bardziej że zależy od tego wysokość dopłat, jakie otrzymają. Uwagi dotyczą m.in. ograniczenia stosowania środków ochrony roślin i nawozów czy tzw. dobrostanu zwierząt - np. trzymania zwierząt na uwięzi.


Krajowy Plan Strategiczny będzie wdrażany od 2023 r. Polska ma na ten cel ponad 25 mld euro; w formie dopłat bezpośrednich do rolników trafi ponad 17,3 mld euro.


Minister rolnictwa przyznał, że niektóre wymogi budzą wątpliwości, np. wielkość okrywy zimowej. Jak mówił, ten zapis był "najbardziej kontestowany", ale Polska zgodziła się na niego, by uniknąć dalszych negocjacji, wiedząc, że zmiany w Planie Strategicznym będą możliwe.


Według wicepremiera Kowalczyka sama idea Europejskiego Zielonego Ładu jest dobra, ale już szczegółowe zapisy mogą być kontrowersyjne. Wskazał prz tym na zapis o ugorowaniu ziemi, ograniczenie stosowania środków ochrony roślin czy nawozów. Zauważył, że jest już projekt KE dotyczący zmniejszenia o 50 proc. zużycia środków ochrony roślin. Poinformował, że Polska oprotestowała tę propozycję i szukamy sojuszników. Dodał, że sprzeciw zgłosiło już 18 krajów, ale nie jest to większość blokującą.


W dyskusji głos poprzez łącza internetowe zabrał komisarz ds. rolnictwa UE Janusz Wojciechowski, który zapewnił, że "Zielony Ład nie jest prawem, jest to program polityczny, w którym są zawarte różne założenia". Podkreślił, że niekoniecznie muszą być one w pełni zrealizowane. Dodał, że z tej strategii nie wynikają bezpośrednio obowiązki dla rolników, ale KE stworzyła pewne zachęty do realizacji określonych celów.


"Zielonego Ładu jest tyle, ile zostało zapisane w Planie Strategicznym" - zaznaczył komisarz. Przykładowo KE założyła, że 25 proc. gruntów w UE będzie pod uprawami ekologicznymi, Polska zapisała w Krajowym Planie Strategicznym, że będzie to 7 proc., i jest na to zgoda - wyjaśnił.


Wojciechowski mówił, że gros środków z WPR trafi do hodowców zwierząt. Przypomniał, że w Polsce w latach 2010-2020 zaprzestało hodowli 340 tys. gospodarstw. Ocenił, że "jest to poważny problem". Zapewnił też, że w UE nie ma zakazu hodowli, a wręcz przeciwnie - jest bardzo duże wsparcie dla gospodarstw hodowlanych.


"To co jest w Krajowym Planie Strategicznym nie powinno budzić obaw, pewne obawy wiążą się z interpretacją niektórych zapisów (...). Rozpowszechnianych jest wiele nieuzasadnionych obaw" - mówił unijny komisarz. Przykładowo dotyczą one ekoschematów - dodał, wyjaśniając, że ekoschematy można łączyć z innymi działaniami, "ale jest zasada: nie płacimy dwa razy dokładnie za tę samą praktykę na tym samym gruncie".


Jak mówił Wojciechowski, inicjatywa ewentualnych zmian w Planie Strategicznym musi wyjść z rządu, ale zgoda na zmianę strony KE będzie raczej formalna i plany będą szybko poprawiane. Plan może być zmieniany osiem razy w ciągu pięciu lat - podkreślił. "Deklaruję gotowość współpracy, by ten plan poprawić" - powiedział komisarz.


"Musimy zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe w dłuższej perspektywie. Potrzebujemy większego budżetu na rolnictwo. Budżet Wspólnej Polityki Rolnej to jest niespełna 0,4 proc. unijnego produktu krajowego brutto. Za takie pieniądze nie będziemy w stanie w przyszłości wesprzeć rolników na tyle, żeby byli oni w stanie dalej zapewnić nam bezpieczeństwo żywnościowe. Musi to być większy budżet i więcej instrumentów do interwencji kryzysowych" - podsumował Wojciechowski. (PAP)


autorka: Anna Wysoczańska


awy/ mk/


Kraj i świat

2024-07-25, godz. 13:40 Gajewska: resort wyda 60 mln zł na program "Pierwszy dzienny opiekun w gminie" (opis) MRPiPS wyda 60 mln zł na program 'Pierwszy dzienny opiekun w gminie' - poinformowała wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska. Wyraziła nadzieję, że dzięki… » więcej 2024-07-25, godz. 13:40 Łódź/ Park na terenie dawnych wyścigów konnych będzie chroniony planem miejscowym Jeszcze w tym roku ma zostać uchwalony nowy plan miejscowy, który ochroni teren przedwojennych wyścigów konnych na osiedlu Ruda w Łodzi przed pokusą wykorzystania… » więcej 2024-07-25, godz. 13:40 Senat/ Komisja gospodarki za przyjęciem noweli ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym Senacka komisja gospodarki opowiedziała się w czwartek za przyjęciem bez poprawek noweli ustawy umożliwiającej konsumentom skuteczniejsze korzystanie z pozwów… » więcej 2024-07-25, godz. 13:30 MF: plan budżetowo-strukturalny pokaże ścieżkę likwidacji nadmiernego deficytu do 2028 r. Ministerstwo Finansów pracuje nad planem budżetowo-strukturalnym na lata 2025-2028 - wynika z informacji opublikowanej na stronie kancelarii premiera. Plan ma… » więcej 2024-07-25, godz. 13:30 Jan Peszek i Agnieszka Grochowska na pierwszych zdjęciach z filmu „Dziadku, wiejemy” W 2025 roku do kin wejdzie nowy film w reżyserii autorki „Niny”, Olgi Chajdas, zatytułowany „Dziadku, wiejemy”. Jak tłumaczy reżyserka, jej zamiarem… » więcej 2024-07-25, godz. 13:30 Hołownia: Polska 2050 nie podjęła jeszcze decyzji ws. projektu o rencie wdowiej W klubie Polska 2050-TD trwa dyskusja na temat poparcia projektu dotyczącego renty wdowiej; nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji, jak się w sprawie tego… » więcej 2024-07-25, godz. 13:30 Komisja wizowa przesłucha dodatkowego świadka, raport z prac we wrześniu (opis) Komisja ds. tzw. afery wizowej zdecydowała w czwartek, że przesłucha dodatkowego świadka, b. komendanta Straży Granicznej Tomasza Pragę i skonfrontuje dwie… » więcej 2024-07-25, godz. 13:20 Sejm/ Rozpoczęła się debata nad wykonaniem budżetu za 2023 r. W czwartek w Sejmie rozpoczęła się debata nad projektem uchwały w sprawie wykonania budżetu na 2023 r. Projekt zakłada udzielenie rządowi absolutorium z… » więcej 2024-07-25, godz. 13:20 Ministrowie finansów i zdrowia w piątek mają rozmawiać o wysokiej sprzedaży "małpek" (aktl.) Minister finansów Andrzej Domański w piątek ma się spotkać z minister zdrowia Izabelą Leszczyną, aby rozmawiać na temat 'budzącej niepokój bardzo wysokiej… » więcej 2024-07-25, godz. 13:20 Paryż - rumuńska lekkoatletka Florentina Iusco wykluczona z igrzysk za doping Rumuńska lekkoatletka Florentina Iusco nie weźmie udziału w igrzyskach w Paryżu. Sportowy Sąd Arbitrażowy (CAS) uwzględnił apelację Światowej Agencji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »