Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 06:10 Autor: PAP

Stypendystka PAN z Ukrainy: otrzymałam wiele wsparcia od Polaków

Otrzymałam wiele wsparcia od Polaków na każdej płaszczyźnie - powiedziała PAP dr hab. Oksana Sakal, która jest stypendystką Polskiej Akademii Nauk (PAN) i Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych (NAS). Obecnie odbywa staż naukowy w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.

Dr hab. Oksana Sakal zajmuje się tematyką zrównoważonego zarządzania ziemią, ekonomiką ochrony środowiska, prawnymi, instytucjonalnymi i ekonomicznymi aspektami zagospodarowania terenu.


Badaczka mieszkała przed wojną kilkadziesiąt kilometrów od Kijowa. Tereny te trafiły pod rosyjską okupację w marcu, dlatego postanowiła się ewakuować, początkowo do Kijowa - powiedziała PAP. Jednak po rozpoczęciu przez Rosjan bombardowań stolicy, postanowiła wyjechać z kraju.


"Początkowo nie wiedziałam dokąd, ale moi przyjaciele wysłali mi informacje o stypendium" - zrelacjonowała.


Potem sprawy potoczyły się szybko. Po otrzymaniu stypendium PAN i NAS już 19 marca br. dr Sakal przyjechała do Polski - po raz pierwszy w życiu, jednak już wcześniej współpracowała z badaczami z PAN i pisała z nimi artykuły naukowe.


Badaczkę zaskoczyła olbrzymia skala wsparcia dla Ukraińców. Przyznała, że otrzymała je od Polaków od momentu, gdy przekroczyła granicę i to na bardzo wielu płaszczyznach - m.in. przy szukaniu lokum czy w pracy naukowej.


Przyznała, że praca naukowa w stolicy jej kraju po prostu nie jest możliwa - ciągle są problemy z elektrycznością, a budynek jej instytutu został uszkodzony.


"Warszawa jest jak Kijów. Latem sporo spacerowałam po niej i teraz znam ją już całkiem dobrze. Zakochałam się w Warszawie. Czuję się tu jak w domu" - podkreśliła.


Zapytana o to, jakie są jej dalsze plany i czy chce pozostać w Polsce, przyznała, że nie wie. "Lubię moją pracę, instytut i kolegów. Chciałabym wrócić do Ukrainy, tam jest moja rodzina" - podkreśliła. Zwróciła uwagę, że do Polski przyjechała bez swoich bliskich, ale od czasu do czasu ich odwiedza.


Sakal powiedziała, że wojna była wielkim szokiem dla ukraińskiego środowiska naukowego i poważnie obciążyła je psychologicznie.


Obecnie badaczka przebywa na stażu naukowym w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa (IRWiR) PAN w ramach programu krótkoterminowego PAN i NAS dla ukraińskich naukowców, którzy uciekli z kraju w związku z rosyjską inwazją. PAN wsparła do tej pory pobyty w jednostkach naukowych PAN około 250 naukowców z Ukrainy.


Sakal zachowała również afiliację swojej ukraińskiej instytucji: Narodowej Akademii Nauk Agrarnych Ukrainy. Dyrektor IRWiR PAN dr hab. Monika Stanny rekomendowała kandydaturę dr hab. Sakal do stypendium. W swojej opinii zwróciła uwagę na to, że ziemia w Ukrainie jest strategicznym zasobem tego kraju i jej kondycja, zniszczenie i zanieczyszczenie są istotne zarówno ze względów ekonomicznych dla Ukrainy, ale także jako kraj kandydujący do UE także ze względów społecznych. Tymi zagadnieniami zajmuje się dr hab. Sakal.(PAP)


Autor: Szymon Zdziebłowski


szz/ mhr/


Kraj i świat

2023-01-31, godz. 18:40 Minister ds. UE: próby składania poprawek do ustawy o SN to szukanie dziury w procesie pozyskiwania środków z KPO Próby składania poprawek do ustawy o SN to szukanie dziury w całym procesie pozyskiwania środków z KPO - mówił w Senacie minister ds. UE Szymon Szynkowski… » więcej 2023-01-31, godz. 18:40 Ukraina/ Fundusz DFC zamierza zmobilizować 1 mld dol. prywatnych kapitałów, by wesprzeć ukraińską gospodarkę Szef amerykańskiego rządowego funduszu Development Finance Corporation (DFC), Scott Nathan, zapowiedział zainwestowanie 250 mln dol. w małe ukraińskie firmy… » więcej 2023-01-31, godz. 18:40 Kalisz/ Ogłoszono przetarg na przebudowę targowiska; przewidywany koszt to 7,5 mln zł Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę targowiska przy ul. 3 Maja. Na ten cel zaplanowano 7,5 mln zł, z czego 5 mln to dofinansowanie z Polskiego Ładu - powiedział… » więcej 2023-01-31, godz. 18:40 Ukraina/ Wskutek ostrzału w obwodzie zaporoskim uszkodzono zabytkową synagogę W mieście Hulajpole w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy pocisk wystrzelony przez Rosjan poważnie uszkodził synagogę z 1909 roku - poinformował we wtorek… » więcej 2023-01-31, godz. 18:30 Zmarł Jan Kudra, jeden z najlepszych polskich kolarzy XX wieku W wieku 85 lat zmarł we wtorek Jan Kudra, jeden z najlepszych polskich kolarzy XX wieku, wielokrotny mistrz kraju, olimpijczyk z Tokio, trzeci zawodnik Wyścigu… » więcej 2023-01-31, godz. 18:30 Poznań/ Jest prawomocne pozwolenie na przebudowę hali Arena Jest prawomocne pozwolenie na przebudowę Areny - poinformował we wtorek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Przetarg na realizację inwestycji Grupa MTP ma… » więcej 2023-01-31, godz. 18:20 PE/ Waszczykowski: Rosja chce eskalować wojnę; Rasmussen: trzeba wyrzucić rosyjskie wojska z Ukrainy Sytuacja Ukrainy jest dziś bardzo trudna. Rosja jest zdecydowana prowadzić i eskalować wojnę - mówił europoseł Witold Waszczykowski (PiS) podczas wspólnego… » więcej 2023-01-31, godz. 18:20 Specjaliści z SGGW pomogą zrewitalizować zniszczone przez wojnę lasy w Ukrainie Trwająca już prawie rok wojna w Ukrainie doprowadziła do ogromnych zniszczeń w tym kraju. Mówiąc o stratach, wymienia się zwykle zniszczone miasta i wsie… » więcej 2023-01-31, godz. 18:10 Prezes PiS wsparł Siły Zbrojne Ukrainy Ukraina walczy o swoją niepodległość i wolność, ale również o nasze bezpieczeństwo. Wspieramy ją i będziemy wspierać. Skoro wpłata na fundusz wsparcia… » więcej 2023-01-31, godz. 18:10 Żaryn: do zbrodniczych praktyk Rosji dochodzi minowanie i pozostawianie pułapek wybuchowych Do zbrodniczych praktyk, które Rosja stosuje podczas agresji na Ukrainie, dochodzi minowanie zajętych terenów i pozostawianie wybuchowych pułapek - poinformował… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »