Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 05:40 Autor: PAP

USA/ San Francisco nie zezwoli na razie policji na używanie "robotów-zabójców”

Rada miejska San Francisco w głosowaniu we wtorek nie zgodziła się na używanie przez policję robotów zdolnych do zabijania. Nie wykluczyła jednak dalszej dyskusji na ten temat.

Rada jest otwarta na to, by w przyszłości zezwolić na stosowanie w ograniczonym zakresie takich robotów. Sprawą ma się jeszcze zająć specjalna komisja.


Jak zauważyło amerykańskie radio publiczne NPR, jest to odejście od decyzji podjętej w głosowaniu w minionym tygodniu. Wówczas rada miejska dopuściła użycie robotów w wyjątkowych przypadkach, np. ataku terrorystycznego.


Wzbudziło to jednak krytykę. Wielu przeciwników robotów wyraziło obawę, że doprowadzi to do zwiększenia przemocy ze strony policji.


Niektórzy członkowie rady miejskiej przyznali, że społeczeństwo nie miało wystarczająco dużo czasu, aby zaangażować się w dyskusję o tym, czy roboty mogą być używane do zabijania ludzi.


"Stosowanie robotów w zagrażających potencjalnie śmiercią sytuacjach to opcja ostateczna. Potrzebujemy tej opcji, aby ratować życie, gdyby doszło do tragedii w naszym mieście. Żyjemy w czasach, kiedy masowa przemoc staje się coraz bardziej powszechna" – powiedział szef policji w San Francisco William Scott.


Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


ad/ sp/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 07:50 Korea Płd./ Grzywna dla niemieckich koncernów motoryzacyjnych za manipulację emisjami Niemieckie koncerny motoryzacyjne Mercedes-Benz, BMW, Volkswagen i Audi zmówiły się w celu manipulowania danymi o emisjach zanieczyszczeń przez pojazdy z silnikami… » więcej 2023-02-09, godz. 07:50 Radni zadecydują o cenach biletów długookresowych dla mieszkańców okolic Warszawy Na czwartkowej sesji warszawscy radni zadecydują, czy mieszkańcy podwarszawskich gmin - posiadacze Biletów Metropolitalnych będą płacić za bilety długookresowe… » więcej 2023-02-09, godz. 07:40 Aleś Zarembiuk: decyzja ws. Andrzeja Poczobuta to kolejny barbarzyński wyrok To kolejny barbarzyński wyrok - powiedział PAP prezes Fundacji Białoruski Dom w Warszawie Aleś Zarembiuk komentując skazanie Andrzeja Poczobuta przez sąd… » więcej 2023-02-09, godz. 07:40 MŚ 2030 - Grecja potwierdziła, że może być współgospodarzem turnieju Wiceminister sportu i kultury Lefteris Avgenakis potwierdził, że grecki rząd prowadzi rozmowy z władzami Egiptu i Arabii Saudyjskiej w sprawie możliwości… » więcej 2023-02-09, godz. 07:40 Francja/ Prezydenci Macron i Zełenski udadzą się razem na szczyt UE w Brukseli Prezydenci Francji i Ukrainy, Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski, polecą wspólnie w czwartek rano z Paryża do Brukseli, by wziąć udział w nadzwyczajnym… » więcej 2023-02-09, godz. 07:30 Europoseł Czarnecki: część państw członkowskich omija sankcje UE wobec Rosji; przykładem są Niemcy Część państw członkowskich nie respektuje sankcji UE wobec Rosji. Przykładem są Niemcy, które omijają sankcje przyjmując pewne produkty ewidentnie rosyjskie… » więcej 2023-02-09, godz. 07:30 Zachodniopomorskie/ Wznowiono ruch pociągów na linii Szczecin-Daleszewo Skończyły się utrudnienia na linii Szczecin-Daleszewo, gdzie w środę po południu doszło do wykolejenia sześciu próżnych wagonów pociągu towarowego… » więcej 2023-02-09, godz. 07:20 MON: polscy medycy wojskowi są w Turcji Wojskowi medycy z Polski są w Turcji, gdzie będą udzielać pomocy poszkodowanym w trzęsieniu ziemi - poinformował w czwartek rano na Twitterze resort obrony… » więcej 2023-02-09, godz. 07:20 Małopolskie/ Rozpoczyna się 51. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej W Bukowinie Tatrzańskiej w czwartek rozpoczyna się 51. Góralski Karnawał. Podczas imprezy grupy kolędnicze z całej Polski będą rywalizowały o główne… » więcej 2023-02-09, godz. 07:20 Rzecznik AU: pierwsze 18 HIMARSów będzie na amerykańskich podwoziach, następne będą na podwoziach Jelcz Pierwsze18 wyrzutni HIMARS będzie osadzone na amerykańskich podwoziach, następne będą na polskich podwoziach Jelcz - powiedział PAP rzecznik Agencji Uzbrojenia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »