2022-12-05, 23:00 Autor: PAP

MŚ 2022 - awans Brazylii i Chorwacji, reprezentacja Polski już w kraju

Brazylia pokonała Koreę Południową 4:1, a Chorwacja - po remisie 1:1 - wygrała w rzutach karnych z Japonią 3-1 w poniedziałkowych meczach 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Tego dnia do Warszawy wróciła - w mocno okrojonym składzie - reprezentacja Polski.

Losy meczu "Canarinhos" z Koreańczykami rozstrzygnęły się już po pierwszej połowie, gdy faworyci prowadzili 4:0. Gole strzelili Vinicius Junior, Neymar z rzutu karnego, Richarlison i Lucas Paqueta.

Po przerwie Brazylijczycy wciąż czarowali swoją grą, mieli kolejne sytuacje, ale nie byli już tak skuteczni. Natomiast ambitni rywale strzelili w 76. minucie honorowego gola - Paik Seung-Ho.

W piątkowym ćwierćfinale Brazylia zagra z Chorwacją, która wcześniej tego dnia po rzutach karnych wyeliminowała Japonię (1:1, karne 3-1).

Pierwszy raz podczas mundialu w Katarze - a łącznie po raz 31. w historii MŚ - doszło do dogrywki i rzutów karnych. Bohaterem okazał się chorwacki bramkarz Dominik Livakovic, który obronił trzy "jedenastki".

Po 90 minutach i dogrywce było 1:1 - na gola Daizena Maedy w 43. minucie odpowiedział krótko po przerwie doświadczony Ivan Perisic.

Japończycy czwarty raz uczestniczyli w 1/8 finału MŚ. Jeszcze nigdy nie udało im się awansować do ćwierćfinału.

Natomiast Chorwaci, aktualni wicemistrzowie świata, udowodnili, że są specjalistami od serii rzutów karnych. Na poprzednim mundialu wyeliminowali w ten sposób Duńczyków w 1/8 finału i Rosjan w ćwierćfinale.

"Wygląda na to, że nie możemy się obejść bez odrobiny dramatu. Jesteśmy więcej niż szczęśliwi po awansie" - przyznał teraz kapitan Chorwatów Luka Modric.

Na razie nie ma żadnych niespodzianek w fazie pucharowej. Wcześniej awans wywalczyły Argentyna, Holandia, Francja i Anglia. We wtorek ostatnich ćwierćfinalistów wyłonią spotkania Maroko - Hiszpania oraz Portugalia - Szwajcaria.

Tymczasem reprezentacja Polski, która w 1/8 finału uległa Francji 1:3, wróciła w poniedziałek wieczorem do Warszawy. Na pokładzie czarteru było tylko 13 z 26 powołanych kadrowiczów plus bramkarz Kacper Tobiasz (nie był zgłoszony do turnieju).

Pozostali udali się bezpośrednio z Kataru na wakacje lub do swoich klubów. Wśród nich czołowi zawodnicy kadry, m.in. kapitan Robert Lewandowski, który rozpoczął już urlop, a także Wojciech Szczęsny i Grzegorz Krychowiak.

W najbliższych dniach prezes PZPN Cezary Kulesza spotka się z selekcjonerem Czesławem Michniewiczem. Decyzja ws. przyszłości tego drugiego w kadrze narodowej powinna zapaść do końca roku.

Polscy piłkarze po raz pierwszy od 1986 roku wystąpili w 1/8 finału MŚ, ale nie brakuje głosów krytyki.

Włodzimierz Lubański, jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego futbolu, przyznał, że jest zawiedziony postawą biało-czerwonych w Katarze.

"Oczekiwałem lepszej gry. Wynik to zupełnie inna kwestia. Przed mundialem słyszałem z wielu stron, że będziemy zadowoleni, gdy wyjdziemy z grupy. To była minimalizacja tego, co się chce osiągnąć. Na mistrzostwa świata jedzie się po coś więcej. Sam udział to za mało, a Polacy tylko wzięli udział. A celem dla sportowca, w tym wypadku piłkarzy, powinno być, żeby osiągnąć jak najwięcej w imprezie, jaka dla niektórych z nich może się nie powtórzyć" - powiedział PAP Lubański. (PAP)

bia/ cegl/

2024-04-18, godz. 22:20 Wręczono medale "Powstanie w Getcie Warszawskim" (wideo) W czwartek w Muzeum Polin odbyła się uroczystość wręczenia medali 'Powstanie w Getcie Warszawskim'. Odznaczonych zostało dziesięć osób i instytucji m.in… » więcej 2024-04-18, godz. 22:20 Hokeista Jaromir Jagr strzela jak za dawnych lat Właściciel klubu hokejowego z Kladna Jaromir Jagr rozpoczął drugi mecz barażowy o utrzymanie się w czeskiej ekstralidze od zdobycia gola. Pomogło to jego… » więcej 2024-04-18, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, czwartek 18 kwietnia, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała Belgijkę Elise Mertens 6:3, 6:4 i awansowała do… » więcej 2024-04-18, godz. 22:10 Słowacja/ Chcieli zebrać 250 tys. euro dla Ukrainy, trzeciego dnia zbiórki mają już 1,6 mln Słowacka zbiórka pieniędzy na zakup amunicji dla Ukrainy w ciągu trzech dni zgromadziła 1,6 mln euro. Początkowo myślano o 250 tys. euro. Organizatorzy… » więcej 2024-04-18, godz. 22:00 Ekstraklasa siatkarek - Chemik - mistrzynie, które się rozstaną Przed trzecim finałowym meczem ekstraklasy siatkarek z Rysicami Rzeszów Grupa Azoty Chemik Police jest faworytem rywalizacji o tytuł mistrza Polski. Wiadomo… » więcej 2024-04-18, godz. 22:00 Piłkarska LK - gol Casha, Aston Villa w półfinale po rzutach karnych (wyniki) Matty Cash zdobył bramkę dla Aston Villi, która wyeliminowała na wyjeździe po rzutach karnych Lille OSC w 1/4 finału piłkarskiej Ligi Konferencji. Polski… » więcej 2024-04-18, godz. 21:50 Trump: niech Europa płaci więcej na wsparcie Ukrainy, bo jest ważniejsza dla niej niż dla USA Europa powinna płacić więcej na wsparcie Ukrainy - powiedział w czwartek były prezydent Donald Trump. Jak stwierdził, choć przetrwanie Ukrainy jest ważne… » więcej 2024-04-18, godz. 21:50 Szef MSZ: pomoc USA dla Ukrainy nie pozwoli Rosji wygrać wojny ani w tym, ani w przyszłym roku Jeśli pakiet amerykański przejdzie, to ani w tym, ani w przyszłym roku Rosji nie uda się wygrać z Ukrainą - ocenił w czwartek szef MSZ Radosław Sikorski… » więcej 2024-04-18, godz. 21:50 Szef MSZ o "żelaznej kopule": trzeba się naradzić, wybrać którąś z opcji i szybko ją zrealizować Trzeba się naradzić, wybrać którąś z opcji i szybko ją zrealizować - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, zapytany o… » więcej 2024-04-18, godz. 21:50 Premier z apelem do rolników: nie możemy blokować Ukrainy na przejściach granicznych (krótka2) Premier Donald Tusk zwrócił się w czwartek z apelem do rolników, by nie blokowali przejść granicznych z Ukrainą. Zapewnił też, że rząd jest przygotowany… » więcej