Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-05, 18:30 Autor: PAP

Opole/ Ireneusz Jaki może wrócić na fotel prezesa WiK

Uchwały Rady Nadzorczej WiK w Opolu o odwołaniu ze stanowiska prezesa tej spółki Ireneusza Jakiego nie podlegają wykonaniu zdecydował sąd - powiedział w poniedziałek sędzia Tomasz Mikołajczyk, przewodniczący wydziału gospodarczego Sądu Okręgowego w Opolu.

Konflikt wokół kierowania spółką Wodociągi i Kanalizacja w Opolu ma swój początek w kwietniu tego roku, gdy Ireneusz Jaki poinformował prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego o nieprawidłowościach, jakich podczas przetargu na zakup energii dla WiK mieli dopuścić się jego dwaj zastępcy, wskazani na te stanowisk przez opolski ratusz, który posiada większość udziałów w spółce.


Krótko po tym wobec Jakiego wysunięto oskarżenia o stosowanie mobbingu w stosunku do podwładnych. W trakcie kilku konferencji prasowych Jaki podkreślał, że oskarżenia pod jego adresem pojawiły się jako następstwo ujawnienia przez niego nieprawidłowości i należy je traktować jedynie jako formę zemsty ze strony prezydenta Opola i jego otoczenia. Zarówno sprawa nieprawidłowości przy przetargu, jak i mobbingu trafiła do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. Ta przedstawiła do tej pory zarzuty niegospodarności dwóm byłym wiceprezesom.


Rada Nadzorcza, głosami przedstawicieli miasta Opole najpierw zawiesiła Ireneusza Jakiego w prawach prezesa spółki, a 7 listopada odwołała go z funkcji prezesa WiK, zarzucając mu m.in. brak współpracy z radą. Na tym samym posiedzeniu, także głosami przedstawicieli miasta, powołano na funkcję prezesa Pawła Kaweckiego. Z decyzjami RN WiK nie zgodził się prezes Jaki, który przypomniał, że jednym z udziałowców jest Polski Fundusz Rozwoju. Zgodnie z umową spółki nie ma możliwości zmian w zarządzie bez zgody przedstawiciela PFR, a ten od samego początku konfliktu był przeciwny kolejnym próbom odwołania i zawieszenia Jakiego w funkcji prezesa.


Na początku grudnia sąd gospodarczy w Opolu rozpatrywał dwa wnioski złożone przez PFR jako udziałowca spółki oraz jego przedstawiciela w Radzie Nadzorczej WiK, w których strony domagają się stwierdzenia nieważności zarówno uchwały o odwołaniu Jakiego, jak i tej powołującej na jego miejsce Kaweckiego.


Jak wyjaśnia sędzia Mikołajczyk, postanowieniem z 2 grudnia sąd przed wszczęciem właściwego postępowania zabezpieczył roszczenia wnioskodawców o uznanie nieistnienia uchwały o odwołaniu Jakiego i unieważnienie uchwały o powołaniu Kaweckiego poprzez wstrzymanie skuteczności ich obu. "Wobec powyższego te uchwały nie podlegają wykonaniu" - powiedział sędzia Mikołajczyk. Teraz strony mają dwa tygodnie na złożenie wszystkich wymaganych prawem dokumentów w sądzie.


Zdaniem Ireneusza Jakiego, kolejna decyzja sądu na jego korzyść świadczy o tym, że działania członków RN WiK wskazanych przez prezydenta Opola mają na celu wyłącznie jego szykanowanie. Po grudniowej decyzji sądu Jaki w najbliższych dniach zamierza wrócić do pracy w WiK. W jego ocenie, podczas zapowiedzianego na przyszły tydzień posiedzenia RN WiK prawdopodobnie pojawi się wniosek o kolejne zawieszenie jego w funkcji prezesa, co jak określił "będzie kuriozum na skalę ogólnokrajową".(PAP)


autor: Marek Szczepanik


masz/ jann/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 10:40 K. Gawkowski (Lewica): dziś to prezydent Andrzej Duda bierze odpowiedzialność za pieniądze na KPO Dzisiaj odpowiedzialność za pieniądze na Krajowym Plan Odbudowy bierze prezydent Andrzej Duda; powinien podpisać nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym… » więcej 2023-02-09, godz. 10:40 Kyodo: źródła w Chinach potwierdzają, że wojsko brało udział w wysłaniu balonu nad USA Jednostka chińskiego wojska, odpowiedzialna za przestrzeń kosmiczną i cyberprzestrzeń, była zaangażowana w lot balonu zestrzelonego później przez amerykański… » więcej 2023-02-09, godz. 10:40 Izrael/ "Haaretz": żona premiera zażądała od służb specjalnych zajęcia się naprawami w jej prywatnej willi Żona premiera Izraela Benjamina Netanjahu zażądała, aby izraelska służba specjalna Szin Bet zajęła się porządkami w jej prywatnym domu. Po tym jak urzędnicy… » więcej 2023-02-09, godz. 10:40 USA/ SpaceX ograniczył ukraińskiej armii możliwość korzystania z sieci Starlink do sterowania dronami SpaceX podjął kroki, by uniemożliwić ukraińskiemu wojsku korzystanie z łączących z internetem satelitarnych terminali Starlink do kontrolowania dronów… » więcej 2023-02-09, godz. 10:40 Senat za ustawą o finansowaniu wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027 - bez poprawek Senat poparł w czwartek ustawę o finansowaniu wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027 nie wnosząc do niej poprawek. Określa ona zasady uruchamiania unijnych… » więcej 2023-02-09, godz. 10:40 Terlecki przeciw startowi polityków Solidarnej Polski z list PiS Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) powiedział w czwartek, że jest zdecydowanym zwolennikiem nieumieszczania na listach PiS polityków Solidarnej Polski… » więcej 2023-02-09, godz. 10:40 Turcja/ Niemowlęta uratowane po trzęsieniu ziemi przyleciały prezydenckim samolotem do Ankary Szesnaścioro niemowląt, które zostały odnalezione bez rodziców w mieście Kahramanmaras, w pobliżu epicentrum poniedziałkowego trzęsienia ziemi, przyleciały… » więcej 2023-02-09, godz. 10:30 UE/ Szefowa KE powitała prezydenta Ukrainy w Brukseli Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powitała prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w czwartek w Brukseli. 'W sercu europejskiej rodziny… » więcej 2023-02-09, godz. 10:30 Warmińsko-mazurskie/ Nielegalny przewóz odpadów w ciężarówce na drodze S7 W ciężarówce zatrzymanej do kontroli na drodze ekspresowej S7 w woj. warmińsko-mazurskim ujawniono nielegalny przewóz odpadów - podały w czwartek służby… » więcej 2023-02-09, godz. 10:30 Liga NBA - media: Kevin Durant w Phoenix Suns Drużyny Phoenix Suns i Brooklyn Nets porozumiały się w kwestii transferu Kevina Duranta z Nowego Jorku do Arizony - donoszą amerykańskie media. 34-letni koszykarz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »