Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-03, 19:10 Autor: PAP

Katowice/ Polska Grupa Górnicza świętowała Barbórkę

W przeddzień obchodzonego 4 grudnia Dnia Górnika, w sobotę Barbórkę świętowała Polska Grupa Górnicza - największy w Unii Europejskiej producent węgla kamiennego. Okolicznościowe listy adresowane do ponad 35-tysięcznej załogi PGG przesłali prezydent i premier.

"Gratuluję tegorocznych osiągnięć i dziękuję za starania, aby Polska Grupa Górnicza SA, największe przedsiębiorstwo górnicze w Europie i największy producent węgla kamiennego w UE, sprawnie realizowało swoją strategię rozwoju oraz umacniało bezpieczeństwo energetyczne Polski" - napisał Andrzej Duda.


Prezydent nawiązał do gospodarczych konsekwencji wojny w Ukrainie. "Trwająca od lutego bieżącego roku brutalna, zbrojna inwazja Rosji na Ukrainę to przede wszystkim olbrzymia tragedia jej ofiar, ale też wstrząs, który w państwach europejskich wymusił zrewidowanie dotychczasowych założeń polityki bezpieczeństwa oraz polityki gospodarczej" - zauważył.


"Stoimy w obliczu próby, z której, jestem o tym przekonany, Polska wyjdzie obronną ręką. Aby tak się stało, potrzeba nam jednak spokoju, jedności, racjonalnego spojrzenia w przyszłość oraz odpowiedzialnego wypełniania naszych obowiązków obywatelskich i zawodowych" - wskazał prezydent RP.


Premier Mateusz Morawiecki zauważył w swoim liście do górników, że tegoroczna Barbórka przypada w okresie niezwykle trudnym, gdy po epidemii koronawirusa trzeba było "stanąć oko w oko z nowym wyzwaniem, jakim była brutalna agresja Rosji na Ukrainę".


"Choć ta wojna toczy się za naszą wschodnią granicą, jej konsekwencje docierają również do Polski. Pragnę w tym miejscu serdecznie podziękować Polskiej Grupie Górniczej, że w tym trudnym czasie stanęła na wysokości zadania, podejmując konieczne działania na rzecz zwiększenia produkcji i sprzedaży węgla opałowego dla sektora komunalno-bytowego. Jestem wdzięczny za Państwa odpowiedzialność i zaangażowanie w tej kwestii. Dzięki takiej postawie możemy skutecznie zabiegać o bezpieczeństwo energetyczne naszej Ojczyzny" - napisał w liście szef rządu.


Morawiecki zapewnił, że "górnictwo jest kluczową gałęzią gospodarki, a Śląsk jest i pozostanie sercem przemysłowym Polski". "Naszym długofalowym celem jest rozsądne i sprawiedliwe przekształcenie gospodarki regionu w taki sposób, by z jednej strony utrzymać jego rozwojowe możliwości, a z drugiej uczynić Śląsk miejscem lepszym do życia" - czytamy w liście premiera.


Sobotnia akademia barbórkowa Polskiej Grupy Górniczej odbyła się w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Tradycyjnie wręczono odznaczenia państwowe i resortowe oraz awanse na wyższe stopnie górnicze. Grała orkiestra górnicza, orkiestra z Ukrainy oraz Akademicka Orkiestra Dęta Akademii Muzycznej w Katowicach. Wśród uczestników akademii był m.in. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, samorządowcy i parlamentarzyści.


"Barbórka to czas, aby Państwu podziękować i wyrazić szacunek za zaangażowanie i pracę. Tak doświadczona kadra o wysokich kompetencjach zawodowych to cenna wartość dla Polskiej Grupy Górniczej" - zapewnił prezes PGG Tomasz Rogala w barbórkowym przesłaniu do załogi.


"Za Waszą pracę składam wyrazy głębokiej wdzięczności. Dzięki waszemu zaangażowaniu z zakładów Polskiej Grupy Górniczej miliony ton węgla trafiają na polski rynek. Dzięki temu w polskich domach, a także obiektach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, szpitale czy urzędy, jest jasno i ciepło. Z dużą satysfakcją pragnę także podkreślić sukcesy górników, osiągnięte w pojedynkę lub zespołowo dzięki zawodowemu i osobistemu rozwojowi. Gratuluję tych osiągnięć" - podkreślił szef największej górniczej spółki.


Barbórkowe życzenia złożył górnikom z PGG wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik. "Za waszą niezłomność i trwanie w górniczej służbie, wbrew wszelkim przeciwnościom, z pokorą dziękuję, jako pełnomocnik rządu do spraw transformacji górnictwa węglowego" - zadeklarował uczestniczący w sobotniej uroczystości wiceminister, składając załodze PGG życzenia pomyślności, szczęścia, optymizmu oraz opieki ich patronki, św. Barbary.(PAP)


mab/ pat/


Kraj i świat

2024-07-23, godz. 06:00 Co piąty Amerykanin uważa, że sztuczna inteligencja ma świadomość Co piąty Amerykanin uważa, że sztuczna inteligencja (AI) ma świadomość - wynika z badania przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie 3500 respondentów… » więcej 2024-07-23, godz. 06:00 Obszary wiejskie chłodzą miasta Szerokie pasy terenów wiejskich mogą obniżyć temperaturę w miastach nawet o 0,5 st. C. Wskazują na to wyniki 20-letnich pomiarów. » więcej 2024-07-23, godz. 06:00 Scenarzyści „Iron Mana” pracują nad ekranizacją komiksu o indyjskim superbohaterze Mark Fergus i Hawk Ostby wracają do kina superbohaterskiego. Autorzy rozpoczynającego Kinowe Uniwersum Marvela (MCU) „Irona Mana” z 2008 roku, napiszą adaptację… » więcej 2024-07-23, godz. 06:00 Plaga czarnej śmierci w Europie mogła pojawić się już przed ponad 5 tysiącami lat Powodem nagłego wyginięcia przed ponad pięcioma tysiącami lat wielu mieszkańców Europy mogła być epidemia wywołana przez bakterie Yersinia pestis - twierdzą… » więcej 2024-07-23, godz. 06:00 USA/ Harris poparła wystarczająca liczba delegatów dla jej nominacji w wyścigu do Białego Domu W poniedziałek co najmniej 2579 demokratycznych delegatów zadeklarowało poparcie dla wiceprezydent Kamali Harris jako kandydatki tej partii w wyborach na prezydenta… » więcej 2024-07-23, godz. 05:50 Prognoza pogody na 23 i 24 lipca Jak informuje IMGW, Polska będzie w zasięgu klina wyżu znad Europy południowo-zachodniej, jedynie na krańcach wschodnich zaznaczy się płytka zatoka niżowa… » więcej 2024-07-23, godz. 05:50 Lekarze bez Granic: raport o katastrofalnych skutkach wojny w Sudanie Jeden na trzech pacjentów, którzy zostali przyjęci do szpitala w największym sudańskim mieście Omdurmanie w marcu 2024 roku, miał obrażenia po odłamkach… » więcej 2024-07-23, godz. 05:40 Paryż - olimpijskie ciekawostki Pięć połączonych ze sobą kółek olimpijskich: w kolorach niebieskim, czarnym, czerwonym - na górze i żółtym oraz zielonym - na dole, symbolizujących… » więcej 2024-07-23, godz. 05:40 Paryż - olimpijskie ciekawostki Tradycja parad sportowców, którzy niosą flagi swoich państw, narodziła się w Atenach 1906 roku, ale dopiero dwa lata później w Londynie odbyła się pierwsza… » więcej 2024-07-23, godz. 05:40 Paryż - olimpijskie ciekawostki Ostatnie autentycznie złote medale olimpijskie wręczano w Sztokholmie w 1912 roku. Projektowane są specjalnie na każde igrzyska. Powinny mieć co najmniej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »