Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-02, 00:20 Autor: PAP

Wrocław/ Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie laureatem Pióra Fredry

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zostało laureatem Pióra Fredry za książkę „Włodzimierz Puchalski. Domowroty. Poviernienia. Homing”. Nagroda Dobre Strony trafiła z kolei do Wydawnictwa Dwie Siostry za książkę „Dwa słowa”.

Pióro Fredry i Dobre Strony to jedne z najważniejszych edytorskich wyróżnień w kraju, które przyznawane są wydawcom książek najatrakcyjniejszych pod względem graficznym i artystycznym. Tegorocznych laureatów ogłoszono na zakończenie pierwszego dnia 30. Wrocławskich Targów Dobrych Książek.


Spośród 86 tytułów zgłoszonych do nagrody Pióro Fredy, jury wybrało trójjęzyczną publikację „Włodzimierz Puchalski. Domowroty. Poviernienia. Homing” Międzynarodowego Centrum Kultury pod redakcją Pauliny Orłowskiej-Bańdo, z projektem graficznym Kuby Sowińskiego. W uzasadnieniu komisja wskazała na „umiejętne wykorzystanie klasyki projektowej w albumie fotograficznym, znakomicie przygotowane fotografie archiwalne oraz użycie kolorów ze zrozumieniem i wrażliwością”.Poza zwycięską publikacją do tej nagrody nominowane były także: „Autobiografia czerwonego” Anne Carson, przekład: Maciej Topolski, Wydawnictwo Ossolineum; „Nic drobniej nie będzie” Marcina Wichy, Wydawnictwo Karakter; „Pustko” Maciej Bobula, Wydawnictwo Warstwy oraz „Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945” pod redakcją Jacka Purchli, Międzynarodowe Centrum Kultury.


Nagrodę Dobre Strony jury wyłoniło z 65 zgłoszonych pozycji. Otrzymała ją książka „Dwa słowa” Wydawnictwa Dwie Siostry autorstwa Anny Taraskiej, z ilustracjami Dominiki Czerniak-Chojnackiej. Komisja doceniła „poemat w dwóch kolorach, które wystarczają za całą gamę oraz udane wykorzystanie recyklingu typograficznego”.


Do nagrody nominowane były również: „Drań, czyli moje życie z jamnikiem”, autor: Zofia Stanecka, projekt okładki i ilustracje: Marianna Sztyma, Wydawnictwo Dwie Siostry; „Orkiestra”, autorka: Dominika Czerniak-Chojnacka, Wydawnictwo Albus; „Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają”, autorzy: Tomasz Kwaśniewski i Anna Bedyńska, opracowanie graficzne: Anna Kaźmierak, Wydawnictwo Dwie Siostry; „Ale odlot! Rysunkowa historia lotnictwa”, autor: Jacek Ambrożewski, wydawnictwo: Dwie Siostry.


Oba zwycięskie wydawnictwa otrzymały po 20 tys. zł, które zgodnie z regulaminem konkursu są zobowiązane przeznaczyć na wydanie kolejnej książki. Laureatom wręczono także statuetki wrocławskich artystek.


Wrocławskie Targi Dobrych Książek, w których udział bierze ponad 200 wystawców, potrwają do niedzieli. W czasie trwającego cztery dni wydarzenia zaplanowano ponad 70 spotkań z autorami, w tym z prof. Jerzym Bralczykiem, Mariuszem Szczygłem, Adamem Wajrakiem, Bogdanem Rymanowskim, Beatą i Eugeniuszem Dębskimi, Anetą Jadowską, Tomaszem Jachimkiem, Martą Kisiel, Markiem Sygaczem, Katarzyną Troszczyńską i Piotrem Zychowiczem. Honorowym gościem targów są ukraińscy wydawcy i twórcy. (PAP)


Autorka: Agata Tomczyńska


ato/ jm/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 12:30 Przewodniczący Michel powitał prezydenta Zełenskiego w siedzibie Rady Europejskiej w Brukseli (krótka) Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i unijni przywódcy zgromadzeni na szczycie w Brukseli powitali w czwartek prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego… » więcej 2023-02-09, godz. 12:30 Rzecznik PiS: po części zgadzam się z ministrem Ziobro - wiatraki nie gwarantują bezpieczeństwa energetycznego W dyskusji o elektrowniach wiatrowych po części zgadzam się z ministrem Zbigniewem Ziobro - nie gwarantują one bezpieczeństwa energetycznego, to pewnego rodzaju… » więcej 2023-02-09, godz. 12:30 Estonia/ Dziewięć dronów kupionych przez biznes i obywateli zasiliło "Armię Dronów" na Ukrainie Dziewięć dronów kupionych za środki zebrane przez estoński biznes i organizatorów zrzutek publicznych zasiliło 'Armię Dronów' na Ukrainie; dziesięć… » więcej 2023-02-09, godz. 12:30 Białoruś/ Prokurator żąda 12 lat więzienia dla obrońcy praw człowieka, noblisty Alesia Bialackiego Kary 12 lat więzienia dla białoruskiego aktywisty Alesia Bialackiego, szefa Centrum Obrony Praw Człowieka 'Wiasna' i laureata Pokojowej Nagrody Nobla, zażądał… » więcej 2023-02-09, godz. 12:30 Prezydent nadał pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski socjologowi Jerzemu Kwaśniewskiemu Prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski socjologowi Jerzemu Kwaśniewskiemu za jego osiągnięcia w działalności… » więcej 2023-02-09, godz. 12:30 Pomorskie/ Śmiertelny wypadek na dw 218 w pow. wejherowskim; trasa zablokowana Jedna osoba zginęła w wypadku do którego doszło w czwartek przed południem na dw 218 w Piaśnicy w pow. wejherowskim (Pomorskie). Trasa jest zablokowana. » więcej 2023-02-09, godz. 12:30 K. Gawkowski (Lewica): najbardziej prawdopodobne trzy oddzielne listy opozycji Szymon Hołownia wystartuje w wyborach z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, Lewica ze swoimi partnerami, a PO ze swoimi - powiedział w czwartek w Studiu PAP… » więcej 2023-02-09, godz. 12:20 Ekstraklasa piłkarska - najpierw gra lider, kolejka pod okiem Santosa (zapowiedź) Lider Raków Częstochowa piątkowym meczem w Mielcu ze Stalą rozpocznie 20. kolejkę piłkarskiej ekstraklasy, a wicelider Legia Warszawa - jedyna drużyna z… » więcej 2023-02-09, godz. 12:20 Indie/ Rząd prosi o przytulanie krów zamiast świętowania Walentynek, aby promować hinduskie wartości Indyjska rządowa komisja ds. ochrony zwierząt zaapelowała do obywateli, aby zamiast Walentynek świętowali w tym roku 'Dzień Przytulania Krów', promując… » więcej 2023-02-09, godz. 12:20 M. Kamiński: zdecydowałem o zawieszeniu do odwołania ruchu na przejściu granicznym w Bobrownikach (opis) Z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa zdecydowałem o zawieszeniu do odwołania ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »