Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-02, 00:00 Autor: PAP

USA/ Muzyk Kanye West pochwalił Hitlera i zanegował Holokaust

Słynny raper Kanye West oświadczył w czwartek w wywiadzie z promotorem teorii spiskowych Alexem Jonesem, że "lubi" Adolfa Hitlera, "kocha" nazistów, a Holokaust się nie wydarzył. West niedawno zadeklarował swoje ambicje ponownego startu w wyborach prezydenckich i spotkał się na kolacji z byłym prezydentem Donaldem Trumpem.

West, który w ubiegłym roku zmienił swoje imię na Ye, wielokrotnie podczas wywiadu chwalił przywódcę III Rzeszy, twierdząc, że miał on wiele „pozytywnych cech”.


"Dostrzegam wiele dobrych rzeczy w Hitlerze. Każdy człowiek ma wartości, które ma do zaoferowania, zwłaszcza Hitler" - powiedział ubrany w maskę zasłaniającą całą twarz muzyk podczas występu w programie Infowars. "Lubię Hitlera" - dodał.


W innym fragmencie programu stwierdził, że Holokaust "nie jest tym, co się wydarzyło", insynuował istnienie żydowskiego spisku i zdawał się sugerować, że przyszły premier Izraela Benjamin Netanjahu chce porwać jego rodzinę.


Razem z Westem w programie wystąpił skrajnie prawicowy działacz Nick Fuentes, znany z otwarcie antysemickich wypowiedzi i kwestionowania Holokaustu. Kiedy Fuentes stwierdził, że jest "prorosyjski i proputinowski", West dodał: "ja też".


West i Fuentes byli w ubiegłym tygodniu gośćmi byłego prezydenta Donalda Trumpa na kolacji w jego posiadłości Mar-a-Lago. Trump twierdził, że nie zna Fuentesa i go nie zapraszał. Tłumaczył też, że zaprosił Westa, by mu pomóc, bo jest "przeżywającym poważne trudności człowiekiem", który "zawsze był dla niego dobry". Dodał też, że odradził Westowi kandydowania na prezydenta. Sam muzyk twierdził, że zaproponował Trumpowi, by został jego wiceprezydentem.


Raper mierzył się ostatnio z falą krytyki po serii antysemickich wypowiedzi, w wyniku których odcięli się od niego jego sponsorzy i partnerzy biznesowi, w tym firma Adidas. Mimo to cieszył się w ostatnim czasie dobrą opinią u części prawicowych działaczy i komentatorów. Wystąpił też w najpopularniejszym programie publicystycznym Tuckera Carlsona w telewizji Fox News.


Niedługo po emisji wywiadu w Infowars, twitterowe konto Republikanów w komisji sprawiedliwości w Kongresie skasowało swój wpis "Kanye. Elon. Trump".


"On musi mieć problemy psychiczne. Nikt nie potrafi uwierzyć, co on powiedział" - ocenił lider Republikanów w Izbie Reprezentantów Kevin McCarthy. Dodał, że wywiad Westa był "obrzydliwy" i powinien zostać potępiony przez "cały naród".


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ jm/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 12:50 Rzeszów/ Różowe skrzyneczki pojawiły się w 43 szkołach W 43 rzeszowskich szkołach zamontowano różowe skrzyneczki. W środku są podpaski i tampony, bez których nie sposób przetrwać miesiączkę. » więcej 2023-02-09, godz. 12:50 Powstanie nowa wersja komedii „Plusk”. Zamiast syrenki bohaterem będzie syren O pomyśle nakręcenia remake’u popularnej komedii „Plusk” z Tomem Hanksem i Daryl Hannah po raz pierwszy zaczęto mówić już w 2016 roku. Teraz tamte… » więcej 2023-02-09, godz. 12:50 MKiDN pozostaje w bieżącym kontakcie z Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy (komunikat) - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanowczo dementuje rozpowszechniane w mediach społecznościowych… » więcej 2023-02-09, godz. 12:50 Soboń: dopłat w rozliczeniu rocznym za 2022 r. będzie mniej niż w poprzednich latach (krótka) Resort finansów szacuje, że dopłaty w rozliczeniu rocznym PIT za 2022 r. będzie musiało dokonać 1,2 mln podatników, mniej niż w latach poprzednich - wynika… » więcej 2023-02-09, godz. 12:50 Podlaskie/ 4,1 mln zł na wyposażenie jednostek OSP w regionie 4,1 mln zł na zakup wyposażenia mogą w sumie zdobyć podlaskie Ochotnicze Straże Pożarne. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku… » więcej 2023-02-09, godz. 12:50 Olsztyn/ Ponad 4,3 tys. nietoperzy zimuje w podziemnym kanale burzowym Ponad 4,3 tys. nietoperzy hibernujących w podziemnym kanale burzowym odkryto podczas zimowego liczenia tych zwierząt w Olsztynie - podała w czwartek Regionalna… » więcej 2023-02-09, godz. 12:50 CBOS: w przypadku samodzielnego startu w wyborach, PiS uzyskałby 30,2 proc. poparcia, PO - 20,1 proc, a Polska 2050 -… Gdyby każde z ugrupowań tworzących poszczególne koalicje i bloki wystartowało w wyborach samodzielnie, to wśród zdeklarowanych uczestników wyborów najwyższe… » więcej 2023-02-09, godz. 12:50 Holandia/ Rodziny ofiar zestrzelonego samolotu MH17 są zadowolone z ujawnienia roli Putina w katastrofie z 2014 r. Krewni ofiar katastrofy samolotu malezyjskich linii lotniczych MH17 są zadowoleni z ustaleń międzynarodowego zespołu śledczego (Joint Investigation Teams… » więcej 2023-02-09, godz. 12:40 MKiDN: nie odmówiliśmy pomocy Ministerstwu Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanowczo dementuje rozpowszechniane w mediach społecznościowych fake newsy dotyczące rzekomej odmowy wsparcia… » więcej 2023-02-09, godz. 12:40 Małecki: Orlen zrezygnuje z rosyjskiej ropy po wprowadzeniu sankcji PKN Orlen zrezygnuje z importu rosyjskiej ropy, gdy UE nałoży odpowiednie sankcje - oświadczył w czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Maciej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »