Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 17:40 Autor: PAP

Bułgaria/ Łącznikiem z Grecją popłynął gaz dla Mołdawii; zmniejszy to jej uzależnienie od Rosji

W czwartek interkonektorem, łączącym systemy przesyłowe Bułgarii i Grecji (IGB), popłynął gaz do Mołdawii. Dostawy te pomogą temu krajowi przezwyciężyć trudności powstałe po zmniejszeniu dostaw gazu z Rosji.

Interkonektor IGB wszedł do użytku 1 października br. i jest częścią południowego korytarza gazowego. Łączy Bułgarię z Gazociągiem Transadriatyckim.


IGB ma przepustowość 3 mld metrów sześciennych rocznie z możliwością zwiększenia jej do 5 mld. Drogą tą Bułgaria, która w kwietniu br. przestała otrzymywać gaz z Rosji, dostaje obecnie surowiec z Azerbejdżanu. Dostawy te gwarantują jedną trzecią jej rocznych potrzeb.


IGB odgrywa kluczową rolę w dywersyfikacji dostaw gazu w regionie. Tą drogą mogą być realizowane również dostawy dla Ukrainy. Bułgarski system gazociągowy jest połączony z Gazociągiem Transbałkańskim, przechodzącym przez Rumunię, Mołdawię i Ukrainę.


Na razie IGB ma wolne moce przesyłowe. Po czwartkowym rozpoczęciu dostaw dla Mołdawii jego przepustowość jest wykorzystywana w 80 proc.


Bułgarska dyrektorka IGB Teodora Georgijewa podkreśliła, że początek przesyłu gazu dla Mołdawii są realnym potwierdzeniem celowości inwestycji - przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie i dywersyfikacji źródeł dostaw - w regionie Europy Południowo-Wschodniej.


Ewgenia Manołowa (PAP)


man/ mal/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 16:00 Tatry/ Otwarte kolejne szlaki, Morskie Oko nadal zamknięte Tatrzański Park Narodowy (TPN) zdecydował we wtorek po południu o otwarciu dwóch szlaków narciarskich: przez Żleb Marcinowskich - z Polany Kondratowej do… » więcej 2023-02-07, godz. 16:00 Mazowieckie/ Podczas prac na linii Warszawa – Kutno znaleziono przedmioty, które mogą być niebezpieczne Podczas prac inwestycyjnych na linii kolejowej Warszawa - Kutno, pomiędzy Bednarami, a Sochaczewem pracownicy znaleźli przedmioty, które mogą być niebezpieczne… » więcej 2023-02-07, godz. 15:50 Solidarna Polska chce, aby lokalizacja wiatraków w Polsce wynosiła minimum 1 km od zabudowy Chcemy, aby odległość od zabudowy do wiatraków nie mogła być mniejsza niż 1000 metrów - ogłosili we wtorek w Sejmie posłowie Solidarnej Polski po złożeniu… » więcej 2023-02-07, godz. 15:50 Turcja/ KG PSP: pierwszy uratowany człowiek przez polskich strażaków (krótka) Polscy strażacy wspólnie z tureckimi ratownikami wydobyli z gruzowiska w Besni żywego mężczyznę. To pierwszy uratowany człowiek przez naszych ludzi - poinformował… » więcej 2023-02-07, godz. 15:50 Niemcy/ MSZ apeluje o otwarcie granicy turecko-syryjskiej, by udzielić pomocy humanitarnej Syrii Po trzęsieniu ziemi jedyne otwarte przejście graniczne między Turcją a Syrią jest poważnie uszkodzone. Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock… » więcej 2023-02-07, godz. 15:50 Ostrołęka/ Areszt i dozory policyjne w związku z potrąceniem policjanta Czterech młodych mężczyzn usłyszało zarzuty związane potrąceniem policjanta z Ostrołęki. Wobec jednego z nich sąd zastosował areszt tymczasowy, a w… » więcej 2023-02-07, godz. 15:50 Sejm/ Projekt zmiany ustawy odległościowej wraca do sejmowych komisji Z powodu złożenia poprawek w drugim czytaniu projekt zmiany ustawy odległościowej wraca do sejmowych komisji. Opozycja w swoich poprawkach proponuje m.in… » więcej 2023-02-07, godz. 15:50 Alpejskie MŚ - Pinturault najlepszy w kombinacji (opis) Alexis Pinturault zdobył złoty medal w kombinacji na mistrzostwach świata w narciarstwie alpejskim, które odbywają się w miejscowościach Courchevel i Meribel… » więcej 2023-02-07, godz. 15:40 Białystok/ Dyrektor USK: tylko jedna oferta spełnia kryteria przetargu na budowę klinik zakaźnych Tylko jedna oferta spełnia kryteria finansowe przetargu na budowę budynku klinik zakaźnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) w Białymstoku - poinformował… » więcej 2023-02-07, godz. 15:40 Spór posłanek KO z przedstawicielem Fundacji Megafon na konferencji prasowej Katarzyna Lubnauer i Krystyna Szumilas (KO) podtrzymały we wtorek zarzuty wobec MEiN w związku z konkursem na dofinasowanie zakupu nieruchomości przez fundacje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »