Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 17:10 Autor: PAP

Litwa/ MSZ: pracownik ambasady Rosji został uznany za osobę niepożądaną

Pracownik ambasady Rosji w Wilnie został uznany za osobę niepożądaną w związku z działalnością niezgodną ze statusem dyplomaty - poinformowało w czwartek ministerstwo spraw zagranicznych Litwy.

Nota w tej sprawie została wręczona przedstawicielowi rosyjskiej placówki dyplomatycznej, wezwanemu do siedziby litewskiego resortu dyplomacji. Według MSZ pracownik ambasady rosyjskiej otrzymał nakaz opuszczenia kraju w ciągu pięciu dni.


To już czwarty przypadek wydalenia rosyjskich dyplomatów z kraju od początku pełnoskalowej wojny Rosji przeciwko Ukrainie.


W marcu Litwa wydaliła czterech rosyjskich dyplomatów "w solidarności z Ukrainą, która doświadcza bezprecedensowej rosyjskiej agresji wojskowej". W kwietniu, w odpowiedzi na dokonaną przez rosyjskie siły masakrę w podkijowskiej Buczy, rząd litewski podjął decyzję o obniżeniu rangi stosunków dyplomatycznych między Litwą a Rosją i nakazał opuszczenie Litwy ambasadorowi Rosji Aleksiejowi Isakowowi. Podjęła też decyzję o zamknięciu rosyjskiego konsulatu w Kłajpedzie.


W październiku Litwa wydaliła tymczasowego charge d'affaires Rosji Siergieja Riabokonia, którego działania i wypowiedzi zostały uznane za „ingerencję w wewnętrzne sprawy państwa przyjmującego i w związku z tym naruszały konwencję wiedeńską” o stosunkach dyplomatycznych.


Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)


aki/ akl/


Kraj i świat

2023-02-08, godz. 09:10 Pomorskie/ W Tczewie zaprezentowana zostanie kopia „nieszawki” W Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie w środę zaprezentowana zostanie kopia rzadkiej rybackiej łodzi wiślanej, tzw. „nieszawki”. » więcej 2023-02-08, godz. 09:10 Grodzki: Rafał Trzaskowski powinien wystartować w wyborach prezydenckich Rafał Trzaskowski powinien wystartować w wyborach prezydenckich - ocenił w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Jak dodał, Trzaskowski jest wybitnym samorządowcem… » więcej 2023-02-08, godz. 09:10 Liga NBA - prezydent Biden pogratulował Jamesowi pobicia rekordu Prezydent USA Joe Biden pogratulował LeBronowi Jamesowi pobicia najbardziej prestiżowego rekordu w lidze NBA. W nocy z wtorku na środę koszykarz Los Angeles… » więcej 2023-02-08, godz. 09:10 UE/ Europosłanka Kloc: nowe prawo UE może doprowadzić do likwidacji kopalń w Polsce; potrzebny dłuższy okres prz… Nowy projekt prawa UE dotyczący emisji metanu w kopalniach może doprowadzić do ich likwidacji w Polsce. Zapisy są zbyt restrykcyjne, a Bruksela nie zapewnia… » więcej 2023-02-08, godz. 09:10 Rzeszów/ Biała sobota w szpitalu uniwersyteckim Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie organizuje białą sobotę i rozpoczyna zapisy na badania. Będzie można wykonać bezpłatnie cytologię, mammografię… » więcej 2023-02-08, godz. 09:10 Francja/ Setki traktorów w Paryżu, rolnicy protestują przeciwko ograniczeniom stosowania pestycydów Setki traktorów przyjechały w środę rano do Paryża w związku z protestem francuskich rolników przeciwko rządowej decyzji o zakazie stosowania pestycyd… » więcej 2023-02-08, godz. 09:00 Premier o zapowiedzi Norwegii ws. pomocy Ukrainie: tak buduje się europejską solidarność Gdy jako jeden z pierwszych mówiłem o koncepcji windfall tax uznano to za herezję, dziś Norwegia przeznacza nadmiarowe zyski z handlu gazem i ropą na pomoc… » więcej 2023-02-08, godz. 09:00 UE/ Polska firma promuje technologię bakteriofagów w rolnictwie; czeka na decyzję KE Polska firma promuje w Unii Europejskiej rozwój technologii bakteriofagów w hodowli zwierząt. To wirusy, które dodawane do pasz zapobiegają rozwojowi chorób… » więcej 2023-02-08, godz. 09:00 Bieszczady/ Nadal trzeci stopień zagrożenia lawinowego W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu od kilku dni obowiązuje trzeci - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. W środę… » więcej 2023-02-08, godz. 08:50 Dolnośląskie/ Od 13 lutego zmiana w organizacji obsługi klientów ws. paszportowych Od 13 lutego Dolnośląski Urząd Wojewódzki zamierza wprowadzić zmiany w organizacji obsługi klientów ws. paszportowych. Reorganizacja ma zmniejszyć kolejki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »