Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 17:00 Autor: PAP

Ruda Śląska dostanie 1 mln zł na odnowienie kompleksu szybu Franciszek

Samorząd Rudy Śląskiej chce odnowić i zaadaptować do nowych funkcji kompleks szybu Franciszek, położony tuż obok stacji kolejowej w dzielnicy Ruda. Miasto zwyciężyło w konkursie Fundacji Most the Most i otrzyma 1 mln zł dofinansowania na nadanie obiektowi nowych funkcji.

Zespół szybu Franciszek dawnej kopalni Wawel to jeden z najpiękniejszych, choć zaniedbanych i najstarszych zabytków przemysłowych w Rudzie Śląskiej. Obiekt od 1984 r. figuruje w rejestrze zabytków nieruchomych woj. śląskiego.


Na początku września br. miejski konserwator zabytków w Rudzie Śląskiej Łukasz Urbańczyk informował, że miasto stara się o pozyskanie dofinansowania na potrzebne prace w konkursie Fundacji Most The Most. Zwycięski obiekt (jeden na region) otrzymuje 1 mln zł dofinansowania na prace renowacyjne i adaptację do nowych funkcji.


Zgodnie z informacją miasta szyb Franciszek został wydrążony w 1857 r. jako szyb wydobywczy i przez przeszło pół wieku pełnił tę funkcję. Poza nim do zespołu zabudowań należą budynki portierni, nadszybia, dawnej łaźni górniczej, kotłowni, straży pożarnej, administracji, rozdzielni oraz stacji ratowniczej. Większość zabudowań powstała w drugiej połowie XIX w., a reszta na początku XX w.


W czwartek rudzki samorząd poinformował o zwycięstwie Franciszka w konkursie. „Niezmiernie cieszę się z tego zwycięstwa, bo to nie tylko dodatkowe środki na ochronę industrialnej perełki, ale także dowód społecznego zaangażowania, nagroda jest bowiem wynikiem zgłoszeń osób, którym zależy na dalszym losie obiektu” – zaznaczył, cytowany w informacji miasta, jego prezydent Michał Pierończyk.


W pierwszym etapie konkursu dla woj. śląskiego wpłynęły 964 zgłoszenia na 59 zabytkowych obiektów. Ocenę formalną przeszło 37 zabytków, a najlepszy okazał się szyb Franciszek. W drugim etapie mieszkańcy zgłaszali pomysły na funkcję społeczną, którą ma pełnić obiekt. Wpłynęło ich 132.


Spośród pomysłów na ponowne zagospodarowanie Franciszka zaproponowano m.in. (zgodne z intencją rudzkich samorządowców i społeczników) utworzenie centrum edukacji regionalnej, służącego utrwalaniu i upowszechnianiu niematerialnej kultury regionu i międzypokoleniowej wymiany doświadczeń.


Według zgłaszających obiekt mógłby być też miejscem spotkań lokalnej społeczności oraz przestrzenią dla działań wspierających kultywowanie elementów dziedzictwa niematerialnego, w tym tradycji muzycznej, kulinarnej, obrzędowej czy związanej z edukacją w obszarze języka śląskiego. Zaproponowano też, aby w obiekcie odbywały się warsztaty, spotkania, pokazy oraz wystawy.


„Teraz, razem z fundacją, musimy przeanalizować zgłoszone pomysły i wybrać ten, który będzie najbliższy potrzebom lokalnej społeczności, a także pozwoli zachować architektoniczne walory zabytku” – zasygnalizował Pierończyk. „Kiedy wspólnie wypracujemy najlepsze rozwiązanie, podpiszemy umowę na wypłatę grantu i przystąpimy do realizacji planu” – dodał prezydent Rudy Śląskiej.


Fundacja Most the Most jest organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Nasz Zabytek to konkurs o charakterze regionalnym i lokalnym. Ogłaszany jest sekwencyjnie w poszczególnych województwach, aby docelowo objąć wszystkie regiony każdego roku.


Według informacji Most the Most dotąd przeprowadzono sześć edycji konkursu w 16 województwach, wpłynęło ponad 7,1 tys. zgłoszeń zabytków od mieszkańców, a na 650 z nich można było oddawać głosy. Poza tym przeprowadzono 13 konkursów na wybór funkcji społecznej zwycięskich zabytków, do których wpłynęło ponad 1160 zgłoszeń z pomysłami ponownego zagospodarowania. Fundacja podpisała dotąd osiem umów na wypłatę grantu. (PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ pad/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 12:10 Łódź/ Kolejna nagroda dla spektaklu "Chciałem być" o Krzysztofie Krawczyku Oparty na życiu i twórczości Krzysztofa Krawczyka spektakl Teatru Powszechnego w Łodzi 'Chciałem być' wygrał 16. Katowicki Karnawał Komedii. Muzyczna komedia… » więcej 2023-02-07, godz. 12:10 25 lat Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce (MediaRoom) Polska jest jednym z ok. 150 krajów, w których działają Specjalne Strefy Ekonomiczne. Po 25 latach doświadczeń ich formuła została jednak zarzucona i w… » więcej 2023-02-07, godz. 12:10 Ocalały z trzęsienia ziemi w Turcji: miasto Gaziantep uległo całkowitemu zniszczeniu, cud, że przeżyłem Nissim Bar Szalom, który w trakcie poniedziałkowego trzęsienia ziemi przebywał w tureckim mieście Gaziantep, oddalonym o 30 kilometrów od epicentrum, powiedział… » więcej 2023-02-07, godz. 12:10 Szynkowski vel Sęk: tzw ustawa wiatrakowa z poprawką o 700 metrach wypełnia kamienie milowe Minister ds UE Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że nie widzi problemu z poprawką mówiącą, że elektrownie wiatrowe mogą być budowane w odległości… » więcej 2023-02-07, godz. 12:00 NFZ: nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością w ramach kontraktu z Funduszem Nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością w ramach kontraktu z NFZ - podkreśla Narodowy Fundusz Zdrowia, odnosząc się do sprawy ginekolożki… » więcej 2023-02-07, godz. 12:00 Będzie filmowa wersja musicalu z piosenkami Dylana. W obsadzie Olivia Colman i Woody Harrelson Wystawiane m.in. na Broadwayu przedstawienie „Girl from the North Country” z piosenkami Boba Dylana doczeka się wersji filmowej. Gwiazdami powstającego musicalu… » więcej 2023-02-07, godz. 12:00 Turcja/ W trzęsieniach ziemi w XX wieku zginęło ponad 100 tys. osób; obecny kataklizm najgorszy od 1939 r. Poniedziałkowe trzęsienie ziemi było największym kataklizmem w Turcji od 1939 r. - mówił prezydent Recep Tayyip Erdogan odnosząc się do historycznego trzęsienia… » więcej 2023-02-07, godz. 12:00 Hołownia: Polska 2050 i PSL chcą stworzyć jedną listę spraw do załatwienia (krótka) Polska 2050 i PSL chcą stworzyć wspólną listę spraw do załatwienia przez przyszły rząd po przejęciu władzy - zapowiedział we wtorek Szymon Hołownia… » więcej 2023-02-07, godz. 12:00 Mistrz świata w boksie Ukrainiec Usyk: rosyjskie medale będą znaczone krwią, śmiercią i łzami Ukraiński mistrz świata wagi ciężkiej w boksie Ołeksandr Usyk w nagraniu wideo adresowanym do prezydenta MKOl Thomasa Bacha oświadczył, że osiągnięcia… » więcej 2023-02-07, godz. 11:50 Szef klubu KO: przychylnie patrzymy na wniosek Lewicy ws wotum nieufności wobec szefa MEiN Jeszcze nie ma decyzji, czy posłowie KO będą się podpisywać pod wnioskiem Lewicy o wotum nieufności wobec szefa MEiN Przemysława Czarnka, ale przychylnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »