Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 11:40 Autor: PAP

Sejm/ Wiceminister Rabenda: gminy odebrały ponad 90 tys. ton węgla

Ponad 90 tys. ton węgla zostało odebranych przez samorządy; w systemie dystrybucji węgla zarejestrowało się 2 tys. 387 gmin - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda, pytany o funkcjonowanie portalu Cieplo.gov.pl.

Wiceminister Rabenda odpowiadał w czwartek w Sejmie na pytania posłów w sprawie funkcjonowania portalu Cieplo.gov.pl. Przypomniał, że portal to narzędzie, które rząd stworzył w tym roku, "żeby informacja, dostęp i wiedza o cenach węgla w Polsce była bardziej powszechna".


"Jeśli chodzi o gminy, które przystąpiły do rządowego programu dystrybucji węgla, przy współpracy z samorządami, to mamy 2 tys. 387 gmin, które się zgłosiły na ten portal i biorą udział w tej dystrybucji. Te informacje, które się tam pojawiają są cały czas aktualizowane; są w pełni transparentne" - powiedział Rabenda.


Przypomniał, że program jest powszechny - poza gminami mogą się tam zgłaszać również podmioty prywatne, które biorą udział w dystrybucji zgodnie z ustawą. "Poza systemem dystrybucji przez samorządy zostało 25 gmin" - powiedział. Zapewnił, że w tych gminach sytuacja jest monitorowana; "działamy też w tym kierunku, żeby ten węgiel w niższych cenach dotowany był również dla nich dostępny w tym sezonie".


"Jeśli chodzi o ilość węgla, który został już rozdystrybuowany to na wczoraj mamy ponad 90 tys. ton węgla, który w tym systemie został odebrany przez samorządy. Jeśli chodzi o wolumeny węgla, które w tym tygodniu już trafią do samorządów - jest on znacznie większy - ten przyrost mamy skokowy; zbliżamy się do maksymalnych ilości wydań - pewnie to będzie dzisiaj ponad 100 tys., a pod koniec tygodnia może się ta liczba nawet podwoić" - powiedział wiceminister.


Rabenda zapewnił, że jakość dostarczanego węgla jest certyfikowana na wielu etapach. "Mamy pozytywny odbiór od mieszkańców i od gmin. Praktycznie nie ma żadnych reklamacji, jeśli chodzi o węgiel już dostarczony" - powiedział.


Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne zakłada, że mogą kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Gmina może sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Węgiel w preferencyjnej cenie mogą kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Sprzedawcom tego węgla przysługują rekompensaty, których maksymalny limit na 2023 r. ustalono na 4,9 mld zł.


Zgodnie z rozporządzeniem do ustawy, uprawnione do sprzedaży gminom z przeznaczeniem do zakupu preferencyjnego są: Polska Grupa Górnicza, PGE Paliwa, Węglokoks i Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie oraz Lubelski Węgiel Bogdanka. (PAP)


autor: Aneta Oksiuta


aop/ amac/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 18:40 Rzecznik WUM: Sochacki-Wójcicka czeka na przyznanie tytułu lekarza specjalisty w zakresie ginekologii Specjalizacja lek. Nicole Sochacki-Wójcickiej została zwieńczona pozytywnym wynikiem egzaminu, rezydentka czeka na zakończenie formalności związanych z przyznaniem… » więcej 2023-02-07, godz. 18:40 MSZ: wśród tematów rozmowy szefów MSZ Polski i Izraela kwestia przyjazdów izraelskiej młodzieży do Polski Kwestie dwustronne, w tym sprawa przyjazdów izraelskiej młodzieży do Polski i przygotowania do obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim… » więcej 2023-02-07, godz. 18:40 Rybnik/ Na drodze nr 925 powstanie tymczasowy wiadukt - na czas budowy docelowego Przy jednej z tras dojazdowych z Rybnika do autostrady A4 - ul. Mikołowskiej, którą przebiega w tym mieście odcinek drogi wojewódzkiej nr 925 - w piątek… » więcej 2023-02-07, godz. 18:40 UE/ Media: za wyciek informacji o planowanej wizycie prezydenta Zełenskiego w Brukseli odpowiedzialny gabinet szefowej… Za wyciek informacji do mediów o planowanej wizycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Brukseli odpowiedzialny jest gabinet przewodniczącej Parlamentu… » więcej 2023-02-07, godz. 18:40 Ukraina/ Rząd zatwierdził kandydatury szefów obwodów dniepropietrowskiego, zaporoskiego i chersońskiego Rząd Ukrainy poparł nominacje trzech nowych szefów obwodów - dniepropietrowskiego, zaporoskiego i chersońskiego. W styczniu prezydent Ukrainy zwolnił urzędników… » więcej 2023-02-07, godz. 18:40 Lublin/ KUL rozpoczął rekrutację do drugiej edycji studium dla Polonii i Polaków za granicą Ruszyła rekrutacja do drugiej edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. Zajęcia rozpoczną się w marcu br. - poinformowała we wtorek zastępca… » więcej 2023-02-07, godz. 18:40 Warszawa/ Ponad 1,7 tys. projektów w budżecie obywatelskim Warszawiacy przesłali 1747 propozycji, w tym 196 projektów o charakterze ogólnomiejskim i 1551 pomysłów dotyczących dzielnic - przekazał stołeczny ratusz… » więcej 2023-02-07, godz. 18:40 Projekt: przedłużenie programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń Przedłużenie realizacji programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń na lata 2023 i 2024 - zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, który trafił… » więcej 2023-02-07, godz. 18:30 Ukraina/ MSZ: w trzęsieniu ziemi w Turcji mogli zginąć nasi obywatele W trzęsieniu ziemi w Turcji mogło zginąć dwóch ukraińskich obywateli, a czterech zostało rannych - podał we wtorek Ołeh Nikołenko, rzecznik MSZ w Kijowie… » więcej 2023-02-07, godz. 18:30 Turcja/ 17-latka uratowana po 28 godzinach pod gruzami Turecka ekipa ratownicza wydobyła spod gruzów 17-letnią dziewczynę, która spędziła 28 godzin pod gruzami ośmiopiętrowego bloku - poinformował we wtorek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »