Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 10:40 Autor: PAP

Chiny/ Sygnały luzowania polityki „zero covid” po fali protestów przeciwko restrykcjom

Po serii protestów przeciwko surowym restrykcjom i lockdownom władze Chin sygnalizują zamiar „optymalizacji” polityki „zero covid”. Odpowiedzialna za walkę z pandemią wicepremier Sun Chunlan wezwała do dostosowania środków w związku ze słabnącą zjadliwością wirusa.

Biorąc pod uwagę „obniżoną patogeniczność (wariantu) Omikron, popularyzację szczepień i zgromadzone doświadczenie”, zapobieganie pandemii w Chinach stoi w obliczu „nowych warunków i zadań” – podała państwowa agencja prasowa Xinhua po spotkaniu Sun z ekspertami.


W opublikowanym w środę wieczorem komunikacie nie wspomniano o strategii „dynamicznego zerowania” ognisk zakażeń, jak władze nazywają swoją politykę walki z pandemią, w ramach której dążą do całkowitej eliminacji koronawirusa z kraju. Sun podkreśliła jednak, że rząd "zawsze stawia życie i bezpieczeństwo ludzi na pierwszym miejscu".


Agencja Reutera podała w czwartek, powołując się na dwa anonimowe źródła zapoznane ze sprawą, że władze zamierzają wkrótce umożliwić niektórym osobom zakażonym odbywanie kwarantanny w domach, a nie w szpitalach czy rządowych izolatoriach. Miałoby to dotyczyć m.in. ciężarnych, seniorów i cierpiących na schorzenia współistniejące.


Niektóre chińskie miasta zaczęły tymczasem rozluźniać restrykcje, wprowadzając w życie 20 zasad "optymalizacji" zwalczania pandemii, ogłoszonych 11 listopada przez rząd centralny w Pekinie.


W Kantonie, jednym z epicentrów największej jak dotąd fali infekcji w Chinach, nagle zwolniono w środę z lockdownów wiele zamkniętych wcześniej obszarów. W niektórych dzielnicach normalną działalność wznowiły bary i restauracje, a władze zapowiedziały powrót uczniów do szkół i zniosły obowiązek codziennych testów dla wszystkich mieszkańców.


Miejska służba zdrowia ogłosiła również, że osobom uznanym za „bliskie kontakty” zakażonych należy w miarę możliwości pozwalać na odbywanie kwarantanny w domach, a nie w rządowych izolatoriach. Obszary „wysokiego ryzyka” mają być wyznaczane precyzyjnie i zasadniczo obejmować pojedyncze budynki.


W środę w dzielnicy Haizhu w Kantonie, gdzie obowiązywały najsurowsze ograniczenia, część mieszkańców świętowała zwolnienie z lockdownu fajerwerkami. Jednak wielu innych po ogłoszonym nagle luzowaniu obostrzeń obawia się wirusa.


„Szczególnie ludzie starsi i mieszkańcy wsi. W naszej społeczności ludzie nie ważą się dzisiaj wychodzić” – powiedział PAP jeden z mieszkańców dzielnicy. Według niego wielu nie chce posyłać dzieci do szkół, mimo wznowienia lekcji w klasach, a niektórzy odwołują planowane wydarzenia, takie jak śluby, w obawie przed zakażeniem.


Jego zdaniem obecny strach wynika z tego, że chińskie władze dotąd ostrzegały obywateli przed koronawirusem. „Wiele osób myśli, że ludzie będą umierać jak w Wuhanie w 2020 roku” – ocenił rozmówca PAP, odnosząc się do pierwszego wykrytego ogniska pandemii Covid-19 w mieście Wuhan w środkowych Chinach.


Sygnały łagodzenia polityki „zero covid” i rozluźnienie restrykcji w Kantonie nastąpiły po serii demonstracji przeciwko lockdownom w wielu miastach kraju. W weekend takie manifestacje odbywały się w Pekinie, Szanghaju, Wuhanie, Chengdu i innych metropoliach. W Kantonie w ostatnich tygodniach również dochodziło do protestów i starć z policją.


Polityka „zero covid” i wynikające z niej ograniczenia irytują mieszkańców i uderzają w działalność gospodarczą, osłabiając wzrost i podnosząc bezrobocie, szczególnie wśród osób młodych. Chińscy badacze oceniali jednak, że strategia władz pomaga zapobiegać milionom potencjalnych zakażeń i zgonów na Covid-19.


Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)


anb/ ap/


Kraj i świat

2023-01-27, godz. 06:30 Lubelskie/ Maraton Teatralny w Gardzienicach – od piątku „Miłość i pogarda” na bazie mitologii norweskiej i polsko-słowiańskiej, „Ifigenia w Aulidzie” Eurypidesa, „Wesele” Wyspiańskiego - te spektakle… » więcej 2023-01-27, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: w piątek nadal duże zachmurzenie, możliwe słabe opady marznącej mżawki Piątek będzie kolejnym dniem z dużym zachmurzeniem. Jak powiedziała PAP synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Dorota Pacocha, więcej przejaśnień… » więcej 2023-01-27, godz. 06:20 „Jesteś księdzem, więc musisz być wrogiem” – 70 lat od procesu kurii krakowskiej 70 lat temu, 27 stycznia 1953 r., komunistyczni sędziowie wydali wyrok w procesie pokazowym duchownych kurii krakowskiej. Zapadły wyroki śmierci, dożywocia… » więcej 2023-01-27, godz. 06:20 Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas… » więcej 2023-01-27, godz. 06:20 USA/ W ostatnim dwudziestoleciu liczba diagnoz autyzmu wzrosła aż o 500 procent Liczba udokumentowanych przypadków zaburzeń ze spektrum autyzmu w niektórych stanach USA wzrosła w ostatnim 20-leciu aż o 500 proc. Najwięcej nowych przypadków… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 Lampy UV do paznokci uszkadzają DNA i powodują mutacje Urządzenia UV do suszenia i utwardzania lakieru do paznokci mogą stanowić większy problem dla zdrowia publicznego niż sądzono dotychczas. Naukowcy z Uniwersytetu… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 Obowiązkowe testy dla starszych kierowców pomagają zapobiegać wypadkom drogowym Liczba kolizji z udziałem pojazdów silnikowych znacząco spadła po tym, jak Japonia wprowadziła obowiązkowe testy przesiewowe funkcji poznawczych dla starszych… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 COVID-19 u ciężarnych kobiet może uszkadzać łożysko i zagrozić płodowi Łożysko u ciężarnych kobiet, które przeszły COVID-19 podczas ciąży może podlegać uszkodzeniom, co zagraża prawidłowemu rozwojowi płodu - wynika z… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 Oborniki/ Las w goglach VR - multimedialne centrum edukacji leśnej Z pomocą wirtualnej rzeczywistości możemy m.in. własnoręcznie posadzić drzewa, zasiąść w kabinie harwestera czy sprawdzić, jak drzewa pobierają wodę… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 Szwedzki komputer kwantowy trafi do biznesu Powstanie kopia kwantowego komputera działającego na Uniwersytecie Technicznym Chalmersa, która umożliwi przedsiębiorstwom, a także innym naukowcom dostęp… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »