Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 07:30 Autor: PAP

Grudniowe koncerty w Łazienkach Królewskich w Warszawie

6 grudnia w Łazienkach odbędzie się koncert piosenek Wojciech Młynarskiego w wykonaniu Jacka Bończyka, a 17 grudnia w Sali Balowej w Pałacu na Wyspie kolędy w jazzowej aranżacji zagra pianista i laureat Nagrody Grammy, Włodek Pawlik.

"6 grudnia, z okazji Mikołajek w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii organizujemy koncert w wykonaniu Jacka Bończyka. Będą mu towarzyszyli Konrad Wantrych, który zagra na fortepianie oraz Wojciech Gumiński (kontrabas). Zależało na tym, by właśnie w Mikołajki muzycy zagrali przebojowe utwory Wojciecha Młynarskiego m.in. +Absolutnie+, +Ogrzej mnie+, +Jeszcze w zielone gramy+ czy +Jesteśmy na wczasach+, lubiane przez Polaków" - powiedziała PAP pełnomocnik dyrektora Łazienek Królewskich do spraw teatru, Joanna Szumańska.


Jacek Bończyk wielokrotnie współpracował z Wojciechem Młynarskim przy rozmaitych koncertach i spektaklach. Był także dyrektorem artystycznym Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego. Spektakl "Młynarski obowiązkowo, czyli autoportret na aktorów i orkiestrę", w Teatrze 6 Piętro w Warszawie, był ich ostatnim wspólnym przedsięwzięciem.


17 grudnia w Sali Balowej w Pałacu na Wyspie odbędzie się koncert "Włodek Pawlik – Kolędy polskie".


"Włodek Pawlik, laureat nagrody Grammy, zagra koncert w Łazienkach. Chcemy zaprezentować tworzące naszą tożsamość narodową kolędy zagrane w jazzowej interpretacji. 17 grudnia już od lat organizujemy koncerty kolęd. W ubiegłym roku publiczność dopisała. Przed Pałacem stoi już choinka, więc możemy nastrojowo przygotować się do świąt" - powiedziała Szumańska, dodając, że kolędy w wykonaniu Włodka Pawlika służą jako inspiracje do fortepianowych improwizacji wykraczających poza jazzowy kanon.


Jacek Bończyk ur. 1967 w Wałbrzychu jest autorem tekstów piosenek, scenarzystą i reżyserem spektakli muzycznych, aktorem i piosenkarzem. Uczestnik festiwali i zdobywca wielu nagród, z których najważniejsze to: Grand Prix na XXI Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz Grand Prix na XVI Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie. Od 2010 r. członek Rady Artystycznej Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W latach 2013-2016 dyrektor artystyczny Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego. Od 2016 r. wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej, a od 2021 r. Akademii Teatralnej. Dyrektor artystyczny Teatru Rozrywki w Chorzowie w sezonie 2018/19. W marcu 2017 r., podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Kapituła Nagrody im. Aleksandra Bardiniego przyznała mu Dyplom Mistrzowski.


Włodek Pawlik, ur. 1958 w Kielcach to pianista, kompozytor, improwizator. Nauczał na Uniwersytecie Western Michigan oraz w ramach International Jazz Conference w Los Angeles (USA). Sławę przyniosły mu kompozycje z pogranicza jazzu i muzyki poważnej. Laureat nagrody Grammy za 2014 rok, w kategorii w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album. Autor muzyki filmowej, m.in. "Wrony" i "Pora umierać" w reż. Doroty Kędzierzawskiej oraz "Rewers" Borysa Lankosza. Jest absolwentem klasy fortepianu Barbary Hesse-Bukowskiej w warszawskiej Akademii Muzycznej oraz wydziału jazzowego Hochschule fur Musik w Hamburgu. Za album "Night in Calisia" Pawlik został w 2014 r. uhonorowany statuetką Grammy w kategorii "Najlepszy duży zespół jazzowy". (PAP)


autor: Maciej Replewicz


mr/ aszw/


Kraj i świat

2023-01-27, godz. 13:10 Formuła 1 - Orlen sponsorem teamu AlphaTauri (korekta) PKN Orlen będzie sponsorem rywalizującego w mistrzostwach świata Formuły 1 teamu AlphaTauri - zapowiedziano w komunikacie. Do tej pory firma współpracowała… » więcej 2023-01-27, godz. 13:10 Łódzkie/ Podpisano program inwestycji na budowę nowego odcinka drogi S12 Wiceminister infrastruktury Rafał Weber podpisał w piątek program inwestycji na budowę nowego odcinka drogi ekspresowej S12 od węzła Łódź Południe do… » więcej 2023-01-27, godz. 13:10 GfK: warzywa i pizza - to najczęściej kupowane mrożonki przez Polaków Wartość kupionych w ubiegłym roku mrożonek przez gospodarstwa domowe w Polsce przekroczyła 1,8 mld zł. Najczęściej kupujemy mrożone warzywa i pizze -… » więcej 2023-01-27, godz. 13:10 Białystok/ Dwie osoby oskarżone o znęcanie się nad psami w prowadzonych hodowlach Dwie osoby oskarżyła białostocka prokuratura o znęcanie się nad 26 psami, w ramach prowadzonych legalnie hodowli m.in. bulterierów. Z ustaleń śledztwa… » więcej 2023-01-27, godz. 13:10 Rosja/ Niezależne media: wojna na Ukrainie przynosi ogromne dochody rosyjskiej branży pogrzebowej Ostatnie lata to dla rosyjskich firm pogrzebowych czas ogromnych zysków; najpierw pandemia koronawirusa, a następnie inwazja Kremla na Ukrainę doprowadziły… » więcej 2023-01-27, godz. 13:00 Cywiński: Auschwitz powstał z żądzy panowania i z megalomanii Auschwitz powstał z żądzy panowania i z megalomanii. Paradoksalnie, był kwintesencją wielkiego postępu, industrializacji XX w. - powiedział dyrektor Muzeum… » więcej 2023-01-27, godz. 13:00 Tajwan/ Chen Chien-jen został mianowany nowym premierem Tajwanu Były wiceprezydent Tajwanu Chen Chien-jen został mianowany w piątek przez prezydent Tsai Ing-wen premierem. Chen zastąpi Su Tseng-chana, który w zeszłym… » więcej 2023-01-27, godz. 13:00 Korea Płd./ Ministerstwo: będziemy w tym roku dążyć do normalizacji stosunków z Koreą Płn. Południowokoreański resort ds. zjednoczenia zapowiedział w piątek, że będzie w tym roku dążył do „normalizacji stosunków” z Koreą Płn. oraz poszukiwał… » więcej 2023-01-27, godz. 13:00 Ekstraklasa piłkarska - Warta chce uczynić ligę ciekawszą Piłkarze Warty w sobotę zmierzą się z Rakowem Częstochowa, który zdaniem trenera poznaniaków Dawida Szulczka jest głównym kandydatem do mistrzostwa. 'Jeśli… » więcej 2023-01-27, godz. 12:50 Włodarczyk: Rosja, która nas tu wyzwoliła, teraz prowadzi wojnę Dzisiaj stojąc w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau, z przerażeniem śledzę wiadomości o wojnie, która jest tak blisko. Rosja, która nas tu wyzwoliła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »