Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 07:20 Autor: PAP

Wystawa "Biuro Odbudowy Ukrainy" w Muzeum Warszawy - od 1 grudnia

Polityka mieszkaniowa, budownictwo, ochrona zabytków, zagadnienia prawa i administracji - to tematy ujęte w projekcie architekta i artysty Petra Vladimirova, realizowanym w Muzeum Warszawy od 1 grudnia. Wystawa „Biuro Odbudowy Ukrainy” będzie pokazywana w Gabinecie Zmiennym Muzeum Warszawy.

Petro Vladimirov zaprosił do rozmów ukraińskich ekspertów z kilku dziedzin: architektury, urbanistyki, prawa i ochrony zabytków. Efektem ich współpracy jest wystawa „Biuro Odbudowy Ukrainy” w Gabinecie Zmiennym Muzeum Warszawy.


Odbudowa Ukrainy już się rozpoczęła. Choć trwa wojna, widać działalność ochotników, którzy sprzątają miasta i naprawiają zniszczone domy. W tle odbywa się mniej widoczna praca instytucji – tworzenie ram organizacyjnych i prawnych odbudowy kraju. Zagadnienia te są przedstawione i na wystawie, i poruszane będą w czasie spotkań, rozmów i debat.


„Na pytanie, jaka ma być Ukraina po wojnie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi” - zaznacza kurator Vladimirov. Jego projekt "Biuro Odbudowy Ukrainy" pokazuje zagadnienia, z którymi mierzą się osoby zaangażowane w odbudowę Ukrainy. Daje to możliwość zmiany struktury państwa – stworzenia nowych instytucji, porzucenia dotychczasowych przepisów, szybkiego wdrożenia reform.


Zagadnienia te przedstawiają ukraińscy specjaliści – urbaniści, polityk, deweloper, badacze miejscy oraz aktywiści zaangażowanymi w ochronę zabytków. Projekt pokazuje, jak te dziedziny rozwijały się do 24 lutego 2022 r. i jaki kontekst tworzą dla przyszłej odbudowy.


Tytuł wystawy odnosi się do Biura Odbudowy Stolicy, które odpowiadało za odbudowę Warszawy po II wojnie światowej.


„Instytucja przywołana jest na płaszczyźnie emocjonalnej" – zaznaczają organizatorzy wydarzenia. "Część pytań, przed którymi stoi dziś Ukraina, jest zbliżona do tych, na które musieli odpowiedzieć warszawiacy prawie 80 lat temu. Są jednak także istotne różnice, które zostaną poruszone w programie wydarzeń”.


Wystawę - jej kształt i aranżację - stworzyli: Petro Vladimirov – kurator projektu - ukraiński architekt i multidyscyplinarny artysta. Lider projektów w biurze Direction. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. W trakcie studiów inżynierskich odbywał wymianę studencką w School of Arts and Communication na Uniwersytecie w Malmoe. Pracował w Ukrainie i w Danii w biurze Henning Larsen. Uczestniczył w projektach artystycznych oraz badawczych w Ukrainie, Białorusi, Polsce i Danii. Wspólnie z Zofią Jaworowską i Fundacją Brda prowadzi projekt OKNO. Nominowany do tegorocznej edycji nagrody PinchukArtCentre dla ukraińskich artystów poniżej 35. roku życia. Tomasz Świetlik (który jest autorem aranżacji wystawy) - architekt oraz ekonomista. Jest twórcą m.in. nominowanej do nagrody Miesa van der Rohego Sceny w ukraińskim Dnieprze, projektu badawczego Architektura VII Dnia czy Wyspy Cienia – instalacji w ramach konkursu FUTUWAWA 2021. Projektował też wystawy, m.in. "Niech płyną! Inne rzeki Warszawy" w Muzeum Woli. Uliana Bychenkova jest z kolei autorką projektów graficznych.


Eksperci i organizacje zaangażowane w tworzenie prezentowanych na wystawie tematów to: Oleksandr Anisimov – urbanista, współtwórca inicjatywy badawczej mającej na celu badanie i promowanie zmian w polityce mieszkaniowej; Hanna Bondar – ukraińska architektka i polityczka, deputowana Ukrainy IX kadencji; Ihor Raikov – założyciel firmy deweloperskiej Spilnot; Yegor Vlasenko – urbanista, pracuje w dziedzinie gospodarki miejskiej i działa na rzecz zachowania historycznych budynków i dziedzictwa miejskiego.


Debaty poszerzą kwestie poruszane na wystawie, takie jak pojęcie domu w czasie wojny czy materialność odbudowy. Od stycznia do kwietnia będą prowadzone on-line, w maju zaś zaplanowana jest debata na żywo. Wydarzenia z udziałem gości ukraińskich będą tłumaczone symultanicznie.


Projekt został sfinansowany przez Fundusz Stabilizacyjny – inicjatywę wspierającą organizacje kulturalne i edukacyjne w Ukrainie, w Europie Wschodniej i Południowo-Wschodniej oraz Azji Centralnej, dotknięte skutkami wojny w Ukrainie.


Wystawa „Biuro Odbudowy Ukrainy” będzie czynna w Muzeum Warszawy do 2 lipca 2023 r.(PAP)


Autorka: Anna Bernat


abe/ dki/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 11:50 Szef klubu KO: przychylnie patrzymy na wniosek Lewicy ws wotum nieufności wobec szefa MEiN Jeszcze nie ma decyzji, czy posłowie KO będą się podpisywać pod wnioskiem Lewicy o wotum nieufności wobec szefa MEiN Przemysława Czarnka, ale przychylnie… » więcej 2023-02-07, godz. 11:50 Francja/ Kolejna fala protestów przeciwko reformie emerytalnej; strajkują m.in. pracownicy sektora energetycznego We wtorek rozpoczął się kolejny dzień protestów przeciwko rządowemu projektowi reformy emerytalnej. Strajkują między innymi pracownicy sektora energetycznego… » więcej 2023-02-07, godz. 11:50 Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchamia zbiórkę dla ofiar trzęsienia ziemi w Syrii Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchomiło specjalną zbiórkę dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi… » więcej 2023-02-07, godz. 11:50 Rząd rozpoczął obrady; zajmie się projektem dot. prowadzenia ewidencji płatności dla podmiotów z dużą liczbą… Rząd we wtorek rozpoczął obrady, podczas których zajmie się projektem dotyczącym prowadzenia ewidencji płatności dla podmiotów z dużą liczbą wpła… » więcej 2023-02-07, godz. 11:50 M.Kołodziejczak: do wyborów będzie wspólna partia z Porozumieniem, jej szyld pokażemy w następnym tygodniu Zaczynamy budowę nowego, silnego środowiska politycznego; do wyborów będzie przygotowana wspólna partia, która będzie startowała do Sejmu, jej szyld pokażemy… » więcej 2023-02-07, godz. 11:50 SG: budowa tymczasowej zapory na granicy z Rosją ruszyła również w okolicach Grzechotek Żołnierze budujący tymczasową zaporę na polsko-rosyjskiej granicy rozpoczęli prace na kolejnym odcinku, tj. w okolicach Grzechotek - poinformowała we wtorek… » więcej 2023-02-07, godz. 11:40 ONZ: wstrzymaliśmy pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Syrii z powodu nieprzejezdnych dróg Napływ kluczowej pomocy Organizacji Narodów Zjednoczonych, która została wysłana z Turcji do północno-zachodniej Syrii po trzęsieniach ziemi, został tymczasowo… » więcej 2023-02-07, godz. 11:40 Komisja Zdrowia odroczyła rozpatrzenie projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta Komisja Zdrowia odroczyła rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Ponieważ ten punkt został zdjęty… » więcej 2023-02-07, godz. 11:40 Harrison Ford ujawnił, w jaki sposób odmłodzono go w nowej części filmu „Indiana Jones" 30 czerwca bieżącego roku w kinach na całym świecie zadebiutuje długo oczekiwany film „Indiana Jones i artefakt przeznaczenia”. Wiadomo nie od dzisiaj… » więcej 2023-02-07, godz. 11:40 Lewica przygotowała wniosek o odwołanie P. Czarnka z funkcji ministra edukacji (opis) Lewica przygotowała wniosek o wyrażeniu wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. 'Willa plus to zalegalizowane złodziejstwo'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »