Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 06:50 Autor: PAP

MŚ 2022 - kibice w Libanie mają utrudniony dostęp do transmisji z mundialu

Liban, który w tym roku ogłosił upadłość państwa, nie wykupił praw do transmisji piłkarskiego mundialu w Katarze. W ten sposób 4,5 mln społeczność ma bardzo utrudniony dostęp do transmisji z meczów.

"Żadnej piłki nożnej w tym roku!" - przed swoim przestarzałym telewizorem Jean Bassil nie szczędzi złości. W swoim małym sklepie z telefonami komórkowymi na północy Bejrutu Bassil pilotem przeskakuje między mniej lub bardziej szarymi kanałami. Wystąpił przeciwko libańskim urzędnikom, których duża część społeczeństwa oskarża o korupcję i niekompetencję.


„Pozbawili mnie jedynej rzeczy, która zapewnia mi rozrywkę pośród tych wszystkich złych wiadomości” — wykrzyczał 58-letni siwowłosy mężczyzna.


Na ulicach stolicy Libanu powiewają flagi Brazylii, Argentyny czy Niemiec, choć entuzjazm jest mniejszy niż na poprzednich mundialach, bo kryzys gospodarczy poważnie dotknął Libańczyków. W pogrążonym w kryzysie kraju zubożali fani mundialu mają duże problemy, aby obejrzeć mecze z Kataru. Część z nich korzysta ze streamingu w telefonie.


"Dla mnie jest to niemożliwe. Widzę tylko jednym okiem” - przyznał Bassil.


Formalnie pozbawiony głowy państwa od 1 listopada Liban, pogrążony w całkowitej zapaści gospodarczej, jest kierowany przez ustępujący rząd niezdolny do podejmowania ważnych decyzji. Rząd, który liczył na darmową transmisję aż do rozpoczęcia mundialu, nie był w stanie wypłacić pięciu milionów dolarów, o które prosił kanał BeINSports, aby sprzedać telewizji publicznej prawa do retransmisji.


Ze względu na kryzys finansowy, który rozpoczął się pod koniec 2019 roku, tylko najbardziej zamożni Libańczycy mogą sobie pozwolić na chodzenie do kawiarni i oglądania meczów transmitowanych na gigantycznych ekranach.


My, Libańczycy, po tych trzech latach poczuliśmy, że potrzebujemy tej rozrywki. Staramy się bawić w kawiarni… na tyle, na ile pozwala nam sytuacja ekonomiczna” — powiedział 18-letni Samer Idriss z brazylijską flagą w dłoni.


Wyjaśnił, że powolność łącza Wi-Fi w Libanie i wysokie koszty 4G odstraszają go od oglądania meczów w streamingu. A niemal całkowity brak władzy, kiedy państwo zapewnia tylko jedną lub dwie godziny dziennie internetu, komplikuje sytuację. Samer płaci 250 000 funtów libańskich (sześć dolarów) za wejście do kawiarni. Niektóre z tych przybytków pobierają nawet podwójną opłatę, fortunę dla wielu Libańczyków.


„Nie możemy zapłacić 125 dolarów za abonament w sieci kablowej tv, więc liczymy na kawiarnie, płacąc 150 000 LL (3,75 dolara) za wejście lub w streamingu” - przyznał ze swej strony Zein Nasreddine, ochroniarz, z popularnej kawiarni na południowych przedmieściach Bejrutu.


Niektórzy pozbawieni środków do życia kibice śledzą nawet mecze razem na chodniku, stojąc przed oświetlonymi kawiarniami, podczas gdy ulice pogrążają się w ciemności z powodu braku prądu.


Charbel Ghoussoub i jego siostra woleli zostać w domu. Zebrali się razem, aby wykupić abonament u operatora telewizji kablowej podczas mistrzostw świata za 90 dolarów, czyli więcej niż średnia płaca minimalna, co jest luksusem.


„Udało im się nawet pozbawić Libańczyków prostej przyjemności, jaką jest bezpłatne oglądanie mistrzostw świata” - żalił się 35-letni Charbel, który krytykuje rząd za „bezczynność".


Według Banku Światowego kryzys gospodarczy, który nawiedził Liban od 2019 roku, był jednym z najgorszych we współczesnej historii. Siła nabywcza większości Libańczyków spadła w obliczu załamania się lokalnej waluty i galopującej inflacji. Dane ONZ wskazują, że ponad 80 procent populacji kraju żyje poniżej granicy ubóstwa. (PAP)


mask/ co/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 18:20 Łódź/ "Wojna. Kobieta. Teatr" tematem XXIX Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych 'Wojna. Kobieta. Teatr' będzie tematem przewodnim XXIX Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. W ramach rozpoczynającego się 4 marca cyklu wydarzeń… » więcej 2023-02-07, godz. 18:20 Szef PSP: polskim strażakom w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę Grupie polskich strażaków w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę - wynika z informacji przekazanych przez komendanta głównego Państwowej Straży… » więcej 2023-02-07, godz. 18:20 Ukraina/ Niemiecki minister obrony: Kijów otrzyma 100 czołgów Leopard 1A5 Ukraina otrzyma 100 Leopardów 1A5 - zapowiedział niemiecki minister obrony Boris Pistorius, który przybył we wtorek z wizytą do Kijowa - informują ukraińskie… » więcej 2023-02-07, godz. 18:20 Mityng Orlen Copernicus Cup - Skrzyszowska po rekord Polski, a Tsegay po rekord świata Dyrektor sportowy mityngu Orlen Copernicus Cup Krzysztof Wolsztyński zapowiada, że w środę w Toruniu mogą zostać poprawione dwa rekordy Polski i dwa rekordy… » więcej 2023-02-07, godz. 18:10 Sejm/ Komisja finansów poparła poprawkę o niższych cenach gazu dla piekarni (opis) Sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła we wtorek poprawkę, która pozwoli piekarniom i cukierniom na skorzystanie z obniżonej stawki za gaz do 200,17… » więcej 2023-02-07, godz. 18:10 Włoskie opery przeznaczają zysk z biletów, aby wesprzeć państwo w zakupie domu Giuseppe Verdiego Opery we Włoszech zjednoczyły siły, aby wspomóc rząd w zakupie willi Giuseppe Verdiego, w której kompozytor spędził ostatnich 50 lat swojego życia. Od… » więcej 2023-02-07, godz. 18:10 Lubelskie/ Opady marznące i gołoledź na wschodzie regionu We wschodniej części województwa lubelskiego we wtorek wieczorem miejscami występują opady marznące powodujące gołoledź - poinformował Instytut Meteorologii… » więcej 2023-02-07, godz. 18:10 Tedesco łączony z reprezentacją Belgii, ale musi porozumieć się z RB Lipsk Domenico Tedesco jest blisko objęcia posady selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Belgii. Na przeszkodzie stoi jednak fakt, że - chociaż został zwolniony… » więcej 2023-02-07, godz. 18:10 Solidarność: przyjęcie przepisów UE dot. redukcji emisji metanu oznacza zamknięcie kopalń Przyjęcie unijnego rozporządzenia dotyczącego redukcji emisji metanu w branży surowcowo-energetycznej oznacza likwidację polskiego górnictwa węgla i utratę… » więcej 2023-02-07, godz. 18:00 Wiceprezydent Warszawy: system współpracy z organizacjami pozarządowymi budowany od lat System współpracy z organizacjami pozarządowymi to system budowany od lat w dialogu i porozumieniu z organizacjami pozarządowymi, zgodnie z ustawą o pożytku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »