Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-24, 15:30 Autor: PAP

Częstochowa/ 72 dzieci urodziło się dzięki miejskiemu programowi in vitro

72 dzieci – 35 dziewczynek i 37 chłopców, w tym 8 par bliźniąt – urodziło się dotąd w ramach realizowanego od 2012 r. przez samorząd Częstochowy miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro – poinformował prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.

"Znowu mamy powody do radości. W Częstochowie przyszło na świat kolejne dziecko dzięki dofinansowaniu do miejskiego programu zapłodnienia pozaustrojowego in vitro" – napisał w czwartek prezydent w portalu społecznościowym.


Do tegorocznej edycji miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro zgłosiło się 44 par, z których 40 uzyskało do 5 tys. zł dofinansowania do zabiegu. Przy naborze decydowała kolejność zgłoszeń. Pozostałe cztery pary trafiły na listę rezerwową.


Częstochowa była pierwszym miastem, które wprowadziło program dofinansowania leczenia in vitro – samorząd finansuje takie zabiegi dziesiąty rok. Obecnie trwa czwarta edycja programu. W grudniu 2020 r. częstochowscy radni zdecydowali, że będzie on kontynuowany w kolejnych trzech latach, do 2023 r.


Realizatorami częstochowskiego programu jest osiem klinik w różnych częściach Polski. W obecnym budżecie Częstochowy na program wsparcia dla in vitro zarezerwowano 200 tys. zł – po 5 tys. zł na każdą z 40 uczestniczących w programie par. Większość z nich to małżeństwa.


Do programu kwalifikowane są pary spełniające wyznaczone kryteria. M.in. wiek kobiety powinien mieścić się w przedziale 20-40 lat według rocznika urodzenia – w określonych przypadkach dopuszcza się możliwość przeprowadzenia procedury u pacjentek w wieku do 42 lat.


Uczestniczące w miejskim programie pary, zarówno małżeństwa, jak i osoby tworzące związki partnerskie, muszą mieszkać w Częstochowie. Przed zakwalifikowaniem do zabiegu in vitro powinny poddać się tzw. leczeniu niższego rzędu, które zakończyło się niepowodzeniem, chyba że mają bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego. Muszą też zostać zakwalifikowane do leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez realizatora programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu.


Uczestnikom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu w wysokości do 5 tys. zł pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty procedury ponoszą pacjenci. Parom, które doczekały się dzieci, częstochowska firma Deltim od początku realizacji programu przekazuje za darmo wózki.(PAP)


mab/ joz/


Kraj i świat

2022-12-02, godz. 02:00 USA/Burmistrz Nowego Jorku krytykowany za przymusowe kierowanie bezdomnych na leczenie psychiatryczne Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams znalazł się w ogniu krytyki po wprowadzeniu zmian w polityce miasta, zmierzających do ograniczenie populacji bezdomnych. Chce… » więcej 2022-12-02, godz. 01:50 W Sejmie burza ws. poprawki PiS do uchwały o uznaniu Rosji za państwo wspierające terroryzm (opis) W Sejmie nie odbyło się w czwartek głosowanie nad uchwałą o uznaniu Rosji za państwo wspierające terroryzm. Oburzenie opozycji wywołała poprawka PiS do… » więcej 2022-12-02, godz. 01:20 Brazylia/Po raz pierwszy od czterech lat zmalało tempo wycinki puszczy amazońskiej Jako „pozytywną niespodziankę” brazylijscy ekolodzy określili opublikowany w czwartek komunikat Krajowego Instytutu Badań Kosmicznych (INPE). Informuje… » więcej 2022-12-02, godz. 01:10 A. Macierewicz: opozycja nie chce mówić prawdy o terroryzmie rosyjskim (krótka4) Tzw. opozycja, formacja rosyjska nie chce mówić prawdy o terroryzmie rosyjskim - powiedział w Sejmie były szef MON Antoni Macierewicz (Pis). Poinformował… » więcej 2022-12-02, godz. 01:00 W. Brytania/ Think-tank: Rosja planowała zająć Ukrainę w 10 dni i anektować ją do sierpnia Rosja planowała zająć Ukrainę w ciągu 10 dni, a do sierpnia ją anektować - wynika z przechwyconych rosyjskich dokumentów, które miały być podpisane… » więcej 2022-12-02, godz. 00:40 Sejm przyjął nowelizację przepisów dot. instrumentów przeciw przemocy domowej Sejm przyjął w czwartek nowelizację kilku ustaw, w tym Kodeksu postępowania cywilnego, dotycząca rozwiązań przeciw przemocy domowej. Zaproponowano nowe… » więcej 2022-12-02, godz. 00:30 Szynkowski vel Sęk o uchwale ws. Rosji: zachowanie opozycji wprowadziło mnie w głęboką konfuzję (krótka3) Zachowanie opozycji ws. głosowania nad uchwałą uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm wprowadziło mnie w głęboką konfuzję - podkreślił… » więcej 2022-12-02, godz. 00:30 USA/Oszuści wyłudzili miliardy dolarów przeznaczonych na pomoc dla ofiar pandemii Covid-19 Amerykańskie firmy technologiczne ułatwiały oszustwa związane z federalną pomocą finansową dla małych przedsiębiorstw podczas pandemii Covid-19. Pobierały… » więcej 2022-12-02, godz. 00:20 Wrocław/ Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie laureatem Pióra Fredry Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zostało laureatem Pióra Fredry za książkę „Włodzimierz Puchalski. Domowroty. Poviernienia. Homing”. Nagroda… » więcej 2022-12-02, godz. 00:20 MŚ 2022 - Kostaryka - Niemcy 2:4 (opinie) Po meczu Kostaryka - Niemcy (2:4) powiedzieli: Luis Fernando Suarez (trener reprezentacji Kostaryki): 'Pokazaliśmy na tym mundialu, czym jest Kostaryka. Jestem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »