Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-07, 17:10 Autor: PAP

EKG/ Komisarz UE ds. energii: potrzebne są długoterminowe plany rozwoju OZE

UE potrzebuje długoterminowych planów rozwoju OZE, wykraczających poza 2030 r. - mówiła we wtorek komisarz UE ds. energii Kadri Simson na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta wskazał, że powinniśmy skupić się na implementacji Fit 55.

We wtorek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach unijna komisarz ds. energii Kadri Simson zaznaczyła, że większość państw UE przedstawiła już swoje projekty planów klimatycznych do 2030 r., ale w całej UE potrzeba więcej ambitnych, długoterminowych planów dotyczących rozwoju OZE, wykraczających poza 2030 rok.


"W latach 30 XXI wieku musimy w znacznym stopniu, w przytłaczającej większości zdekarbonizować naszą energetykę. Potrzebujemy pełnego wachlarza niskowęglowych, neutralnych rozwiązań technologicznych, ale też inwestycji" - powiedziała Simson. Wskazała, że sekwestracja dwutlenku węgla CCS (wychwytywanie i składowanie) to jedno z tych rozwiązań. "Weźmy np. potrzeby produkcji cementu czy nawozów. W tym kontekście CCS może okazać się kluczową technologią. Kolejna to energia jądrowa" - wymieniła komisarz.


Zwróciła uwagę, że nowy Parlament Europejski będzie miał misję przygotowania "solidnych" podstaw finasowania transformacji energetycznej w UE na kolejną perspektywę finansową, ponieważ obecna kończy się 2027 r.


Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta przypomniał, że według wstępnej wersji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK), Polska zakłada redukcję emisji CO2 o 35 proc. (w stosunku do poziomu z 1990 r.) przy dostępnych obecnie możliwościach.


"W tym scenariuszu udział OZE w miksie energetycznym jest 50 proc. w 2030 r. To jest super ambitne, a musimy dołożyć ten drugi scenariusz, który nas +włoży+ na tę ścieżkę implementacji Fit 55 (redukcja emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. o 55 proc. w stosunku do 1990 r. - PAP), to będzie dużo bardziej ambitne" - powiedział. Jego zdaniem powinniśmy się skupić na implementacji Fit 55, a nie na wdrażaniu kolejnych celów.


Zaznaczył, że dla energetyki jest to bardziej ambitny cel, niż dla pozostałych gałęzi gospodarki. Dodał, że konieczne będą technologie, które nie tylko zapewnią zeroemisyjność, ale będą także wychwytywać dwutlenek węgla.


Bolesta zwrócił uwagę, że w Centralnej i Wschodniej Europie trudno już zawiązać koalicję z innymi państwami, jeśli chodzi o realizację celów UE dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych. "Każdy ma już swoją drogę, bo tych technologii jest kilka" - dodał.


Wskazał, że w KPEiK, a później w Polityce energetycznej Polski znajdzie się atom, OZE, efektywność energetyczna i baterie (magazyny energii - PAP). Jego zdaniem cel, jeśli chodzi o redukcję gazów cieplarnianych jest tak ambitny, że jeżeli jedno z tych rozwiązań wypadnie, "to będzie super drogo".


Według prezesa PGE Dariusza Marca w okresie dojścia Polski do zeroemisyjności podstawą energetyki będzie energetyka konwencjonalna oparta na węglu. Jego zdaniem największym wyznawaniem będzie uzgodnienie z rządem, w jakiej koncepcji energetyka konwencjonalna ma "doprowadzić do tej nowej epoki, jak powinna funkcjonować".


"Jedno jest pewne - ona nie jest już w stanie funkcjonować na zasadach rynkowych, (...) ona ma (...) przestać funkcjonować, w związku z tym jej rolę stabilizowania systemu w następnej dekadzie bądź dwóch musi przejąć organ lub ciało odpowiedzialne za stabilność całości systemu (elektroenergetycznego - PAP), czyli rząd" - powiedział podczas debaty Dariusz Marzec.


Podkreślił, że z perspektywy Grupy PGE kluczowy jest rozwój morskiej energetyki wiatrowej, ale zanim ona stanie się wiodąca, potrzeba co najmniej dekady. "Musimy do tego dojść odpowiedzialnie" - zaznaczył. Podkreślił, że główną determinantą czasu realizacji tych inwestycji będzie zdolność grupy do finansowania takich projektów. Wymienił projekt Baltica 2, realizowany z partnerem duńskim.


Wysłany na początku marca br. do KE przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt KPEiK do 2030 r. zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych o 35 proc. wobec 1990 r. Polska deklaruje osiągnięcie do 29,8 proc. udziału OZE w końcowym zużyciu energii brutto. Dla produkcji energii elektrycznej założono, że udział OZE może sięgnąć 50,1 proc., dla sektora ciepłownictwa i chłodnictwa dokument przewiduje 32,1 proc. udziału OZE, a udział energii odnawialnej w transporcie - 17,7 proc. Ostateczna wersja KPEiK ma trafić do KE do końca czerwca br. (PAP)


Autor: Anna Bytniewska


ab/ pad/ mhr/


Kraj i świat

2024-05-19, godz. 18:00 Irański urzędnik: szczegóły z miejsca katastrofy „bardzo niepokoją” (krótka4) Irański urzędnik powiedział agencji Reutera, że choć władze „wciąż mają nadzieję”, informacje pochodzące z miejsca, w którym rozbił się helikopter… » więcej 2024-05-19, godz. 18:00 KO: idziemy do PE po środki dla Polski i bezpieczeństwo dla naszego kraju Idziemy do Parlamentu Europejskiego po środki dla Polski, bezpieczeństwo dla naszego kraju, dobrą politykę senioralną oraz odbudowanie silnej pozycji Polski… » więcej 2024-05-19, godz. 18:00 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - Wisła - Industria 22:22, karne 2-1 (opis) Pierwszy mecz finałowy: Orlen Wisła Płock - Industria Kielce 22:22 (12:11), karne 2-1. Stan rywalizacji play off (do dwóch zwycięstw): 1-0 dla Orlen Wisły… » więcej 2024-05-19, godz. 18:00 Formuła 1 - zwycięstwo Verstappena w GP Emilii-Romanii (opis) Obrońca tytułu i lider klasyfikacji generalnej mistrzostw świata Formuły 1 Holender Max Verstappen z teamu Red Bull wygrał w niedzielę na torze Imola wyścig… » więcej 2024-05-19, godz. 18:00 Prezydent do uczestników pielgrzymki służby zdrowia: wierzę, że wysiłek formowania sumień przyniesie owoce Wierzę, że podejmowany przez pracowników służby zdrowia wysiłek formowania swoich umysłów i sumień będzie przynosić dobre owoce rodakom i Rzeczypospolitej… » więcej 2024-05-19, godz. 17:50 LN siatkarek - Polska - Japonia 3:0 (opis) Polskie siatkarki pokonały Japonki 3:0 (26:24, 25:20, 25:23) w swoim czwartym meczu Ligi Narodów. To czwarte zwycięstwo biało-czerwonych, które turniej w… » więcej 2024-05-19, godz. 17:50 Liga holenderska - gole Bochniewicza i Kozłowskiego Piłkarz Vittese Arhnem Kacper Kozłowski zdobył gola w zremisowanym 2:2 meczu z Ajaksem Amsterdam, a obrońca Heerenveen Paweł Bochniewicz strzelił bramkę… » więcej 2024-05-19, godz. 17:50 MŚ w judo - Kaleta bez sukcesu w kat. 52 kg Aleksandra Kaleta przegrała w pierwszym pojedynku w wadze 52 kg mistrzostw świata w judo w Abu Zabi przez waza-ari z Amerykanką Angeliką Delgado. Do imprezy… » więcej 2024-05-19, godz. 17:40 LN siatkarek - Polska - Japonia 3:0 (wynik) Polskie siatkarki pokonały Japonki 3:0 (26:24, 25:20, 25:23) w swoim czwartym meczu Ligi Narodów. To czwarte zwycięstwo biało-czerwonych, które turniej w… » więcej 2024-05-19, godz. 17:40 Ekstraliga rugby - koniec fazy zasadniczej Orlen Orkan Sochaczew został najlepszą drużyną fazy zasadniczej ekstraligi rugby. W 18. kolejce, na swoim stadionie, pokonał zespół Life Style Catering… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »