Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-04, 14:50 Autor: PAP

Małopolskie/ Pierwsze wyniki badań obszaru wokół zapadliska w Trzebini

Wyniki dotychczasowych badań przeprowadzonych w rejonie cmentarza w Trzebini (Małopolskie), gdzie wystąpiło zapadlisko nie wykazały, aby pod tym terenem była tzw. "totalna pustka". Geolodzy nie wykluczyli, że występują tam "punktowe deformacje nieciągłe".

Ziemia na cmentarzu w Trzebini zapadła się w 20 września. Dziura miała głębokość 10 metrów i średnicę ok. 20 metrów. Lej pochłonął 61 ciał zmarłych z 40 grobów. Po tym zdarzeniu nekropolia została zamknięta do odwołania. Zgodnie z opinią ekspertów Spółki Restrukturyzacji Kopalń, nie było możliwe przeprowadzenie na terenie cmentarza ekshumacji, dlatego zapadlisko zostało zasypane.


Badania terenu wokół zapadliska przy użyciu georadaru rozpoczęły się 22 września. Są one prowadzone na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń – następcy prawnego Kopalni Węgla Kamiennego "Siersza". Badania objęły zasięgiem m.in. teren cmentarza parafialnego przy ul. Jana Pawła II, sąsiednich ogródków działkowych oraz okolicznych ulic i terenu osiedla Gaj.


Jak przekazało biuro prasowe Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, pierwsze wyniki badań zaprezentowano we wtorek podczas spotkania w Trzebini z udziałem m.in. przedstawiciela Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.


Jak poinformowali na spotkaniu przedstawiciele SRK, wyniki dotychczasowych badań nie wykazały, aby pod terenem cmentarza była tzw. "totalna pustka". Nie jest jednak wykluczone, że występują tam "punktowe deformacje nieciągłe". Aby to ocenić, konieczne jest kontynuowanie badań specjalistycznych, w oparciu o odwierty.


Zapowiedziano, że takie badania będą prowadzone od środy przez najbliższe dwa tygodnie, pod kierunkiem zespołu ekspertów z Akademii Górniczo-Hutniczej. Na podstawie wyników będzie można ocenić możliwość otwarcia cmentarza.


Komunikaty w tej sprawie mają wydać SRK oraz proboszcz parafii Niepokalanego Serca NMP w Trzebini-Sierszy.


Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podkreślił, że badania muszą być wykonywane możliwie szybko, aby ocenić stan gruntu i podjąć stosowne prace zabezpieczające. "Oczekuję od spółki podejmowania dalszych działań zmierzających do zapewnienia pełnego bezpieczeństwa mieszkańców Trzebini oraz dobrej współpracy z samorządem Trzebini" - podkreślił Kmita.


Zapadlisko na cmentarzu to szkoda pogórnicza spowodowana przez dawną kopalnię węgla kamiennego Siersza w Trzebini. Działała ona od połowy XIX wieku. Na początku eksploatacja prowadzona była płytko, na głębokości 20-25 metrów. Potem podziemne chodniki schodziły coraz niżej. W latach 1999-2001 kopalnia zakończyła działalność. Likwidatorzy zakładali, że pozostałe po eksploatacji pustki wypełni woda. Z biegiem czasu woda zaczęła podchodzić coraz bliżej powierzchni ziemi.(PAP)


autor: Rafał Grzyb


rgr/ mark/


Kraj i świat

2022-12-07, godz. 10:10 Pomorskie/ Pożar drewnianego domu w powiecie tczewskim Płonie drewniany dom jednorodzinny we wsi Półwieś w powiecie tczewskim (woj. pomorskie). Na miejscu pracuje 12 zastępów straży pożarnej. Jedna osoba, przed… » więcej 2022-12-07, godz. 10:00 Ameryka Łacińska/ 8,6 proc. mieszkańców regionu cierpi głód lub ostre niedożywienie Problem braku bezpieczeństwa żywnościowego w Ameryce Łacińskiej zwiększył się w ciągu ostatnich siedmiu lat - informują agencje ONZ. Z powodu głodu… » więcej 2022-12-07, godz. 09:50 Wiceszef MSZ: błędem strony niemieckiej było wyjście do mediów z informacją ws. Patriotów, zanim negocjacje się… Podstawowym błędem po stronie niemieckiej było to, że wyszła do mediów z informacją o propozycji przekazania Polsce zestawów Patriot, zanim negocjacje… » więcej 2022-12-07, godz. 09:50 Liga NHL - popisy bramkarzy Maple Leafs i Red Wings, wyczyn Marnera Matt Murray obronił 44 strzały, a jego drużyna Toronto Maple Leafs pokonała w Dallas ekipę Stars 4:0 w hokejowej lidze NHL. Tyle samo udanych interwencji… » więcej 2022-12-07, godz. 09:40 MŚ 2022 - 28 goli w ośmiu meczach 1/8 finału W meczach 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze padło aż 28 bramek. To najwięcej w mundialu od 1986 roku, kiedy do programu powróciła ta runda… » więcej 2022-12-07, godz. 09:40 Ukraina/ W szeregach rosyjskich wojsk walczą skazani za terroryzm, m.in. uczestnik ataku na szpital w Budionnowsku Wśród czeczeńskich 'ochotników' wysłanych na wojnę przez watażkę Kadyrowa jest co najmniej czterech skazanych za terroryzm; wśród nich jest uczestnik… » więcej 2022-12-07, godz. 09:40 Bochenek o debacie Kaczyński-Tusk: najpierw niech szef PO odpowie na pytania, potem będziemy rozmawiali o debacie Niech szef PO Donald Tusk najpierw odpowie na moje pytania dotyczące energetyki, a dopiero potem będziemy rozmawiali o debacie z Jarosławem Kaczyńskim; Polacy… » więcej 2022-12-07, godz. 09:30 SG: we wtorek z Ukrainy przyjechało 19,2 tys. osób, na Ukrainę wyjechało 18,3 tys. We wtorek z Ukrainy do Polski przyjechało 19,2 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 18,3 tys. osób - podała Straż Graniczna. Od 24 lutego, czyli dnia… » więcej 2022-12-07, godz. 09:30 Samorząd woj. śląskiego: w czwartek symboliczna inauguracja funduszy europejskich dla regionu W czwartek w Katowicach odbędzie się symboliczna inauguracja funduszy europejskich dla woj. śląskiego na lata 2021-2027 - poinformował w środę urząd marszałkowski… » więcej 2022-12-07, godz. 09:30 UAtlas - zapis wojennych migracji UAtlas to seria fotografii i rozmów z osobami dotkniętymi kryzysem uchodźczym spowodowanym rosyjską agresją na Ukrainę. Prace będą prezentowane na wystawie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »