Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-03, 18:40 Autor: PAP

Andrzej Bargiel przerwał wyprawę na Mount Everest

Andrzej Bargiel przerwał wyprawę na Mount Everest (8848 m) z powodu złych warunków pogodowych. Celem polskiego skialpinisty był pierwszy zjazd na nartach z najwyższego szczytu świata bez użycia tlenu.

W zeszłym tygodniu rozpoczął atak szczytowy, ale porywisty wiatr zmusił go do odwrotu 29 września. Bargiel i towarzyszący mu Janusz Gołąb wycofali się do obozu 2, gdzie spędzili ostatnie dni.


"Atak szczytowy mocno dał nam w kość. Wyszliśmy na wysokość 8000 m n.p.m. – na Przełęcz Południową. Tam zatrzymał nas wiatr, który był mocniejszy niż w prognozach. W porywach osiągał 100 km/h, przez co nie mogliśmy rozbić namiotu i założyć obozu" - powiedział Bargiel w filmie opublikowanym na Twitterze.


Bargiel w 2013 roku jako pierwszy Polak zjechał na nartach z ośmiotysięcznika - Shishapangmy (8013 m). W ten sposób zapoczątkował nowy rozdział historii polskiego himalaizmu i skialpinizmu.


Z kolei w lipcu 2018 roku jako pierwszy na świecie zjechał na nartach ze szczytu K2 (8611 m) w Karakorum. Na Everest wyruszył pod koniec sierpnia. Zakładał, że atak szczytowy, bez użycia tlenu, a następnie zjazd na nartach do bazy nastąpi na przełomie września i października.


"Nie da się wejść na tak wysoki ośmiotysięcznik przy tak mocnym wietrze. Dlatego wróciliśmy tutaj. Po analizach prognozy uznaliśmy, że najrozsądniej będzie zakończyć wyprawę. Niestety nie widać szans na to, abyśmy mogli wspinać się dalej. W kolejnych dniach nadchodzą bardzo duże opady śniegu, które spowodują wysokie zagrożenie lawinowe, więc musielibyśmy bardzo długo czekać na jakąkolwiek szansę. Uznałem, że ryzyko jest zbyt duże i to jest najrozsądniejsza decyzja" - uzasadnił himalaista.


Bargiel zaliczył szereg wyjść aklimatyzacyjnych, aby dobrze przygotować się do realizacji głównego celu swojej himalajskiej misji. Celem tych wypraw było przygotowanie wydolnościowe oraz poszukiwanie optymalnej trasy zjazdu na nartach. Ostatnie wyjście aklimatyzacyjne zakończyło się w piątek 23 września.


"Najwyżej udało się dotrzeć do Obozu 4, a najwyższy nocleg Andrzej zaliczył w +trójce+. Pojawił się nawet pomysł, aby do ataku szczytowego ruszyć już wtedy, ale pogoda zmusiła wyprawę do trzymania się założeń, a nawet przyspieszenia zejścia" - napisano w komunikacie na stronie redbull.com.


W 2000 roku doszło do pierwszego zjazdu z Everestu do bazy bez odpinania nart. Dokonał tego Słoweniec Davo Karnicar wspomagając się tlenem.(PAP)


mg/ co/


Kraj i świat

2022-12-06, godz. 09:10 USA/ Blinken: Rosja może szukać sposobu na wycofanie się z Ukrainy bez porozumienia pokojowego Rosja może szukać sposobu na wycofanie się z wojny z Ukrainą bez negocjowania porozumienia pokojowego; jeśli Kreml próbowałby doprowadzić do takiej sytuacji… » więcej 2022-12-06, godz. 09:10 Uczenie się przez całe życie w mniejszych ośrodkach miejskich (MediaRoom) Z wniosków płynących z badania Instytutu Badań Edukacyjnych „Wspieranie uczenia się przez całe życie w uczelniach w małych ośrodkach akademickich' jasno… » więcej 2022-12-06, godz. 09:10 P. Sałek: zdaniem Timmermansa odejście od węgla w Polsce odbędzie się szybciej niż w 2049 r.; będziemy do tego … Frans Timmermans uważa, że odejście od węgla w Polsce odbędzie się szybciej niż w 2049 r.; będziemy przymuszani, by tę sprawę zrealizować swoimi rękami… » więcej 2022-12-06, godz. 09:10 "Światło i płomień", czyli odrodzenie i zniszczenie Rzeczypospolitej. Nowa książka prof. Richarda Butterwicka Mimo upływu czasu Polacy nadal nie uporali się z syndromem rozbiorów. Wciąż oceniają dawną Rzeczpospolitą przez rozbiorowy pryzmat - powiedział PAP historyk… » więcej 2022-12-06, godz. 09:10 Rzecznik PiS o odebraniu części kompetencji w resorcie J. Ozdobie: zmiana zaplanowana przez minister Annę Moskwę To zmiana organizacyjna zaplanowana od jakiegoś czasu przez panią minister klimatu Annę Moskwę. Nie odbierałbym tego jako groźbę skierowaną wobec naszych… » więcej 2022-12-06, godz. 09:10 W. Brytania/ Resort obrony: ostatnie eksplozje głębiej wewnątrz Rosji niż poprzednie Poniedziałkowe eksplozje w bazie lotniczej pod miastem Engels i na lotnisku Diagilewo w pobliżu Riazania miały miejsce głębiej wewnątrz Rosji niż poprzednie… » więcej 2022-12-06, godz. 09:00 TÜV SÜD przyznaje spółce YuanTech Solar certyfikat IEC 61215 i IEC 61730a (MediaRoom) SZANGHAJ, 6 grudnia 2022 r. /PRNewswire/ -- TÜV SÜD, uznany na świecie niezależny organ certyfikujący, przyznał spółce YuanTech Solar, nowemu chińskiemu… » więcej 2022-12-06, godz. 08:40 Zrównoważony rozwój w branży kolejowej? DB Cargo mówi „tak!” (MediaRoom) Pojęcie zrównoważonego rozwoju staje się jedną z ważniejszych zasad organizacji przedsiębiorstw. » więcej 2022-12-06, godz. 08:30 Wicemarszałek Sejmu: sprawa uchwał ws. Rosji wróci na najbliższym posiedzeniu Uchwała uznająca Rosję za państwo sponsorujące terroryzm wróci na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Miejmy nadzieję, że tym razem opozycja nie będzie jej… » więcej 2022-12-06, godz. 08:20 P. Sałek o dostawie uzbrojenia z Korei Płd.: Polsce potrzeba dziś coraz więcej sprzętu do obrony Polsce potrzeba dziś coraz więcej sprzętu do obrony - podkreślił we wtorek doradca prezydenta Paweł Sałek. Potwierdził, że w odbiorze uzbrojenia z Korei… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »