Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-03, 06:10 Autor: PAP

Rzecznik PSP: niższe temperatury to większe ryzyko zatrucia czadem i pożaru

Niższe temperatury powietrza to większe ryzyko zatrucia czadem i wystąpienia pożaru - ostrzegł rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że tylko we wrześniu, czyli teoretycznie jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, strażacy interweniowali w związku z czadem prawie 150 razy.

Z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że tylko we wrześniu strażacy interweniowali prawie 150 razy w związku z emisją tlenku węgla. Odnotowano dwie ofiary śmiertelne, a prawie 40 osób uległo podtruciu. Łącznie przez cały rok odnotowano prawie 3480 interwencji związanych z tlenkiem węgla, życie straciło 36 osób, a niemal 800 uległo podtruciu. Najwięcej interwencji związanych z emisją tlenku węgla odnotowano w woj. śląskim - 1293, małopolskim - 367 oraz dolnośląskim - 356.


We wrześniu zaobserwowano również wyraźny wzrost pożarów budynków mieszkalnych; zanotowano wtedy prawie 1650 pożarów, w których zginęło 18 osób, a 160 zostało rannych. Od początku roku zanotowano już prawie 23,5 tys. pożarów budynków mieszkalnych, w których zginęło 277 osób, a 1668 zostało rannych.


Wraz ze spadkiem temperatury strażacy notują też więcej pożarów sadzy w kominach. Tylko we wrześniu takich pożarów zanotowano niemal pół tysiąca; od początku roku strażacy interweniowali ok. 10,5 tys. razy przy pożarach sadzy, pięć osób zginęło, a prawie 80 zostało rannych.


W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego strażacy przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, w tym okresowej kontroli stanu technicznego instalacji, czy o usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych.


Jak zaznaczył bryg. Karol Kierzkowski z PSP, w przypadku instalacji gazowej oraz przewodów kominowych - dymowych, spalinowych i wentylacyjnych - przegląd powinien być wykonany co najmniej raz w roku, a w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m kw. oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m kw. co najmniej dwa razy w roku. W przypadku instalacji elektrycznej taki przegląd powinien być wykonany co najmniej raz na pięć lat.


Natomiast w przypadku urządzeń zasilanych paliwem stałym, np. brykietem, czy węglem powinien - co najmniej cztery razy w roku - zostać wykonany przegląd przewodów spalinowych i wentylacyjnych w kominie. Taki przegląd powinien być wykonany przez uprawnionego kominiarza.


Straż pożarna rekomenduje również stosowanie domowych czujek dymu, a w domach z piecami na węgiel, drewno lub piecykami gazowymi dodatkowo zaleca się instalowanie czujników tlenku węgla.


Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.


Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne.(PAP)


autor: Marcin Chomiuk


mchom/ jann/


Kraj i świat

2024-07-25, godz. 19:20 W piątek pierwsza część obrad Sejmu najprawdopodobniej utajniona Piątkowe obrady Sejmu rozpoczną się od głosowania nad wnioskiem Prezydium Sejmu ws. utajnienia pierwszej części obrad. Posłowie mają zająć się wnioskiem… » więcej 2024-07-25, godz. 19:20 Komisja sejmowa za wnioskiem o odwołanie Chrobak i Elżanowskiej W czwartek Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka przychyliła się do wniosku przewodniczącej komisji ds. pedofilii o odwołanie jej dwóch członkiń… » więcej 2024-07-25, godz. 19:20 Ekspert: igrzyska są olbrzymim wyzwaniem pod kątem cyberbezpieczeństwa Zapobieganie cyberatakom podczas igrzysk jest olbrzymim wyzwaniem; cyberbezpieczeństwo jest ściśle związane z bezpieczeństwem fizycznym - podkreślił w rozmowie… » więcej 2024-07-25, godz. 19:10 Paryż/tenis - Rybakina wycofała się tuż przed startem olimpijskiego turnieju Jelena Rybakina zrezygnowała z udziału w igrzyskach olimpijskich. Tenisistka z Kazachstanu w sobotę miała zagrać z Rumunką Jaqueline Cristian w pierwszej… » więcej 2024-07-25, godz. 19:10 Komisja ds. wyborów kopertowych przygotuje 12 zawiadomień do prokuratury, w tym ws. Kaczyńskiego i Morawieckiego (k… Komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych zagłosowała za sporządzeniem 12 zawiadomień do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez… » więcej 2024-07-25, godz. 19:10 Sejm/ Samorządowcy: brak noweli ustawy o cmentarzach jest jedną z przyczyną wysokich cen pochówków Brak nowelizacji ustawy o cmentarzach jest jedną z przyczyną wysokich cen pochówków - przekonywali w czwartek przedstawiciele samorządów podczas posiedzenia… » więcej 2024-07-25, godz. 19:10 Komisja przyjęła projekt zmiany Regulaminu Sejmu wraz z poprawkami Komisja regulaminowa przyjęła w czwartek projekt zmiany Regulaminu Sejmu, który ma zwiększyć transparentność procesu legislacyjnego. Posłowie wprowadzili… » więcej 2024-07-25, godz. 19:00 Dolnośląskie/ Do 2 mln zł dla przedsiębiorców w ramach programu nisko oprocentowanych pożyczek Przedsiębiorcy z Dolnego Śląska wkrótce będą mogli ubiegać się o nisko oprocentowaną pożyczkę w wysokości do 2 mln zł - przekazali przedstawiciele… » więcej 2024-07-25, godz. 19:00 UE/ KE: Polska jednym z krajów, które nie osiągnęły celów w zakresie recyklingu odpadów Komisja Europejska wezwała w czwartek wszystkie kraje członkowskie do osiągnięcia celów w zakresie zbierania i recyklingu odpadów. Polska jest jednym z państw… » więcej 2024-07-25, godz. 19:00 Minister zdrowia: złożyliśmy zamówienie na nową szczepionkę na COVID-19 (aktl.) Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w czwartek, że resort zdrowia złożył zamówienie na zmodyfikowaną szczepionkę przeciwko COVID-19, dostosowaną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »