Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-01, 12:00 Autor: Wanda Kownacka

Sobota (1.10) - sprawdź najważniejsze informacje z kraju i świata [ZDJĘCIA]

Wyciek gazu z Nord Stream u wybrzeży Szwecji [fot. PAP/EPA/SWEDISH COAST GUARD / HANDOUT]
Wyciek gazu z Nord Stream u wybrzeży Szwecji [fot. PAP/EPA/SWEDISH COAST GUARD / HANDOUT]
W Burkina Faso doszło do zamachu stanu [fot. PAP/EPA/ASSANE OUEDRAOGO]
W Burkina Faso doszło do zamachu stanu [fot. PAP/EPA/ASSANE OUEDRAOGO]
(21:10) Ukraińska flaga już jest w Łymanie w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; jeszcze trwają tam walki - powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Szef państwa podkreślił, że w ostatnim tygodniu "zrobiło się więcej ukraińskich flag w Donbasie". "A za tydzień będzie ich jeszcze więcej" - zapewnił.
Dowiedz się więcej.

(20:30) Musimy żądać swojego i sądzę, że w ciągu najbliższego tygodnia nota dyplomatyczna w sprawie reparacji zostanie wystosowana - powiedział w sobotę w Kołobrzegu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według niego "przyjdzie dzień, w którym ta walka zakończy się naszym sukcesem".

Kaczyński mówił, że w 1991 r., kiedy "było nasze dno gospodarcze", a Polska odnotowała największy spadek PKB, "mieliśmy na głowę 27 proc. tego, co Niemcy licząc siłę nabywczą". " A dzisiaj mamy 66, a pewnie po tym roku będziemy mieli trochę więcej, 67 czy 68 proc. I Niemców to nie cieszy, bo pamiętajcie państwo, że to jest największy wynik w naszej historii, nigdy w historii nie byliśmy tak blisko" - powiedział prezes PiS.
Dowiedz się więcej.

(20:30) Koszykarki BC Polkowice w meczu o Superpuchar pokonały VBW Arka Gdynia 80:66 (21:14, 21:26, 10:13, 28:13) i sięgnęły po raz drugi w historii po to trofeum. Aż 29 punktów dla aktualnych mistrzyń Polski zdobyła Amerykanka Stephanie Mavunga. Mecz rozegrano w Gdyni.

BC Polkowice - VBW Arka Gdynia 80:66 (21:14, 21:26, 10:13, 28:13).
Dowiedz się więcej.

(20:20) Partia Nowa Jedność obecnego premiera Kriszjanisa Karinsza zdobyła najwięcej głosów w sobotnich wyborach parlamentarnych na Łotwie - wynika z opublikowanych wieczorem wyników exit poll.

Badanie pokazuje, że do Sejmu wejdzie osiem ugrupowań - podaje portal publicznego nadawcy LSM. Największe poparcie otrzymała centroprawicowa partia Nowa Jedność, zdobywając 22,5 proc. głosów. Z ugrupowania wywodzi się obecny premier Karinsz.
Dowiedz się więcej.

(18:40) Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie), że Polska nie jest już zależna od importu rosyjskich surowców energetycznych. Zapewnił jednak, że w razie prób zakłóceń dostaw mamy duże zapasy.

Na spotkaniu w Koszalinie (Zachodniopomorskie), odpowiadając na pytanie wyborców, prezes Kaczyński zapewnił, że Polska nie jest już zależna od importu surowców energetycznych z Rosji.
Dowiedz się więcej.

(18:20) Musimy stworzyć bardzo porządny ruch ochrony wyborów; my w parlamencie postaramy się o dokonanie zmian w ustawach takich, żeby liczenie głosów było rzeczywiście przeprowadzone w sposób transparentny - zapowiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński przekonywał podczas spotkania w Koszalinie, że nie ma lepszej alternatywy dla Polski, niż rządy PiS. Przekonywał, że każdy, kto jest w stanie zanalizować sytuację racjonalnie, bez uprzedzeń i nie ulegając propagandzie, "musi to przyznać".
Dowiedz się więcej.

(17:20) Podczas spotkania z premier Danii Mette Frederiksen w Londynie premier Wielkiej Brytanii Liz Truss oceniła, że wyciek gazu z gazociągów Nord Stream był "aktem sabotażu" - poinformowała w sobotę agencja Reutera.

Truss i Frederiksen zapowiedziały bliższą współpracę w ramach Połączonych Sił Ekspedycyjnych, przewidującą wysłanie brytyjskich okrętów na Bałtyk, w celu współpracy z jednostkami duńskimi oraz siłami innych państw.
Dowiedz się więcej.

(17:00) Końcowy raport niemieckich ekspertów na temat masowego umierania ryb w Odrze pozostawia otwartą kwestię dokładnej przyczyny katastrofy - podaje portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung". Nie wiadomo co doprowadziło do niezwykle wysokiego stężenia soli w wodzie, które sprzyjało rozmnażaniu się toksycznej algi.

Naukowcy z krajowej grupy ekspertów przedstawili w piątek wyniki swoich analiz i potwierdzili masowe rozprzestrzenienie się toksycznego glonu jako najbardziej prawdopodobnej przyczyny katastrofy ekologicznej. Jednak źródło, które doprowadziło do niezwykle wysokiego stężenia soli w wodzie, co sprzyjało rozmnażaniu się toksycznej algi, pozostało niejasne "z powodu braku dostępnych informacji - poinformowali eksperci.
Dowiedz się więcej.

(16:20) W tę oraz następne dwie soboty rozpoczynają się pierwsze, 16-dniowe szkolenia podstawowe ochotników w nowych brygadach WOT powołanych w tym roku - kolejno w 20 Przemyskiej Brygadzie OT, 19 Nadbużańskiej Brygadzie OT i 18 Stołecznej Brygadzie OT - poinformowały Wojska Obrony Terytorialnej.

W czerwcu wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wyznaczył dowódców do nowoformowanych brygad, natomiast cały proces formowania ma potrwać do 2025 r.. Jak informuje WOT, Do tego czasu w strukturze każdej z brygad powstaną dowództwo i sztab, po trzy bataliony lekkiej piechoty oraz pododdziały wsparcia i zabezpieczenia.
Dowiedz się więcej.

(16:10) Rosyjski państwowy koncern paliwowy Gazprom poinformował w sobotę o wstrzymaniu tranzytu gazu przez Austrię - podała agencja Reutera, powołując się na oświadczenie koncernu.

Swoją decyzję Gazprom uzasadnił odmową potwierdzenia zleceń określających ilość tłoczonego tranzytem surowca przez austriackiego operatora sieci przesyłu gazu.
Dowiedz się więcej.

(15:10) Wspieramy protest wszystkich osób sprzeciwiających się budowie CPK – powiedział w sobotę lider Agrounii Michał Kołodziejczak podczas protestu przeciwko Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu. Dodał, że PiS chce zabrać ludziom ziemię wręcz za darmo, płacąc 5 zł za metr kwadratowy.

Jak mówił Kołodziejczak podczas protestu w Warszawie przeciwników budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, rząd nie potrafi zadbać o podstawowe sprawy, jak dostawy energii i żywność, ale bierze się za wielkie inwestycje.
Dowiedz się więcej.

(15:00) Baltic Pipe pełną przepustowość osiągnie w I kwartale przyszłego roku – poinformował w sobotę wicepremier Jacek Sasin. Potwierdził, że realizowany jest przesył gazu tym rurociągiem.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin pytany był w sobotę przez dziennikarzy, czy przesył gazociągiem Baltic Pipe jest realizowany.
Dowiedz się więcej.

(14:40) Trwa budowa zapory elektronicznej na granicy z Białorusią, pierwsze kilometry mają być uruchomione prawdopodobnie w październiku - poinformowała w sobotę PAP rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej, której łączny koszt to ok. 1,6 mld zł, jest odpowiedzią na presję migracyjną, która przybierała na sile od wiosny 2021 roku. Zapora ma składać się ze stalowej bariery i perymetrii.
Dowiedz się więcej.

(13:20) Jako Solidarna Polska oczekujemy, że szef PO Donald Tusk natychmiast wyrzuci Radosława Sikorskiego, którego tweet w sprawie awarii gazociągu Nord Stream został wykorzystany przez rosyjską propagandę - oświadczył w sobotę polityk Solidarnej Polski, wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła w piątek zgłoszony przez USA i Albanię projekt rezolucji potępiającej Rosję za jej próbę aneksji terytorium Ukrainy i wzywającej ją do wycofania wojsk. Przeciwko projektowi zagłosowała tylko Rosja, mająca prawo weta. Cztery kraje wstrzymały się od głosu.
Dowiedz się więcej.

(13:10) Szczegóły projektu dotyczącego opodatkowania nadmiarowych marż będą przedstawione w ciągu 2 tygodni - poinformował w sobotę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Chcemy przewidzieć mechanizm odpisywania od podstawy opodatkowania inwestycji, żeby dać impuls inwestycyjny - dodał.

"W żadnym wypadku nie będziemy opodatkowywać dodatkowych dochodów, jeśli one będą pochodzić z rozszerzenia działalności i pozyskiwania nowych klientów" - zapewnił Sasin pytany w sobotę przez dziennikarzy o podatek od namiarowych zysków.
Dowiedz się więcej.

(12:50) Opowieść o stanie energetyki w Polsce, to tak naprawdę opowieść o niepoważnym rządzie, o utracie zaufania obywateli do państwa - podkreślili w sobotę liderzy Lewicy: Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg. Jak mówili, przeraża ich brak konsekwencji rządu w walce z kryzysem energetycznym.

W sobotę w Gdańsku odbywa się konferencja "Jedna Europa wspólna energia" organizowana przez Partię Europejskich Socjalistów (PES) z udziałem liderów Lewicy: Roberta Biedronia, Włodzimierza Czarzastego i Adriana Zandberga.
Dowiedz się więcej.

(12:10) W reakcji na kolejną próbę rakietową Korei Północnej prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol zapowiedział w sobotę nasilenie wspólnych ćwiczeń wojskowych z USA. Ostrzegł Pjongjang, że odpowiedź na użycie broni jądrowej przez Północ byłaby "stanowcza i przytłaczająca".

Korea Płn. wystrzeliła w sobotę rano dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu, które przeleciały około 350 km i wpadły do Morza Japońskiego. Osiągnęły maksymalną wysokość około 30 km i prędkość sześciu machów, czyli sześć razy większą od prędkości dźwięku – ogłosiła armia Korei Płd.
Dowiedz się więcej.

(12:00) Jeżeli któryś samorząd nie wywiąże się z zadań publicznych i celowo nie będzie ogrzewał szkoły, która jest przez niego prowadzona dla jego dzieci, to będziemy występować niezwłocznie o zarząd komisaryczny - powiedział PAP szef MEiN Przemysław Czarnek.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w rozmowie z PAP skomentował informacje, że niektóre szkoły, na skutek rosnących cen energii elektrycznej, mogą mieć kłopoty z ogrzewaniem budynków i tym samym mogą wprowadzić nauczanie zdalne. "Jeżeli któryś samorząd nie wywiąże się z zadań publicznych i nie będzie ogrzewał szkoły, która jest przez niego prowadzona, dla jego dzieci, mieszkających na terenie tego samorządu, to będziemy występować niezwłocznie o zarząd komisaryczny. To jest święty obowiązek samorządu utrzymać i ogrzać szkołę dla dzieci" - podkreślił. "Podkreślam, jeżeli ktoś to będzie robił celowo, tylko po to, żeby zejść z temperaturą do 15 stopni Celsjusza i wygonić dzieci na nauczanie zdalne, to - powtarzam - będziemy występować o zarząd komisaryczny i będziemy w tym bezwzględni" - podkreślił szef MEiN.
Dowiedz się więcej.

(10:50) Minionej doby badania potwierdziły 3 568 zakażenia koronawirusem, w tym 701 ponownych. Zanotowano 29 przypadków śmierci osób z COVID-19 – poinformowano w sobotę na stronach rządowych. Wykonano 13 444 testów w kierunku SARS-CoV-2.

Tydzień temu, 24 września, badania potwierdziły 4534 zakażeniach koronawirusem. Odnotowano 25 zgonów.
Dowiedz się więcej.

(10:20) Amerykańskie koszykarki obroniły tytuł mistrzyń świata i wywalczyły kwalifikację olimpijską do igrzysk Paryż 2024. W finale rozegranym w Sydney drużyna USA pokonała Chiny 83:61. W spotkaniu o brązowy medal Australia wygrała z Kanadą 95:65.

Amerykanki zdobyły czwarty z rzędu, a 11. w historii tytuł mistrzyń świata. W sobotę wygrały 30. kolejny mecz w mundialu. Ostatniej porażki w imprezie tej rangi doznały w 2006 roku, gdy w półfinale uległy Rosjankom. Dłuższą serię zwycięstw ma tylko zespół ZSRR, niepokonany w 56 spotkaniach w latach 1959-86.

Dowiedz się więcej.

(10:10) Nienawiść do konkurentów politycznych nigdy nie powinna prowadzić do sprzyjania interesom państw otwarcie wrogich Polsce; elementarne poczucie racji stanu jest obowiązkiem każdego polskiego polityka i każdej polskiej partii politycznej - podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła w piątek zgłoszony przez USA i Albanię projekt rezolucji potępiającej Rosję za jej próbę aneksji terytorium Ukrainy i wzywającej ją do wycofania wojsk. Przeciwko projektowi zagłosowała tylko Rosja, mająca prawo weta. Cztery kraje wstrzymały się od głosu.
Dowiedz się więcej.

(9:50) Mogę potwierdzić, że będą kolejne dopłaty do węgla po to, żeby obniżyć jego cenę w taki sposób, żeby Polacy decydowali się go kupić - powiedział w sobotę europoseł, wiceprezes PiS Joachim Brudziński. Chcemy realnie pomóc Polakom przejść przez ten trudny okres zimowy - dodał

Brudziński został zapytany w sobotę w radiu RMF FM, jak konkretnie Zjednoczona Prawica zamierza pomóc Polakom, jeśli chodzi o sprowadzenie węgla i o jego cenę.
Dowiedz się więcej.

(9:00) Turcja nie uznaje aneksji przez Rosję ukraińskich terytoriów w obwodach donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim – powiadomiło w komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych w Ankarze, nazywając działania Moskwy "rażącym naruszeniem zasad prawa międzynarodowego".

"Turcja nie uznała aneksji Krymu przez Rosję w wyniku bezprawnego referendum przeprowadzonego w 2014 roku i każdorazowo podkreślała swoje zdecydowane poparcie dla integralności terytorialnej, niepodległości i suwerenności Ukrainy" – podkreślono na stronie internetowej tureckiego MSZ.
Dowiedz się więcej.

(8:50) W Spale (woj. łódzkie) w sobotę trwają obrady VIII Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów Gazety Polskiej. Zaplanowano spotkania z politykami, dziennikarzami, artystami. Swój udział w zjeździe zapowiedzieli m.in. prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska oraz poseł PiS Antoni Macierewicz.

Zgromadzenie w Spale rozpoczęło się w piątek, ale oficjalne otwarcie VIII Nadzwyczajny Zjazd Klubów Gazety Polskiej ma nastąpić w sobotę przed południem. Zaplanowano rozmowy o sprawach klubowych i prezentację zatytułowaną "Salezjańskie koleje życia i posługi ks. abp. Antoniego Baraniaka" z udziałem ks. dr Jarosława Wąsowicza i Pawła Piekarczyka.
Dowiedz się więcej.

(7:30) Senat na najbliższym posiedzeniu zaplanowanym w dniach 5 i 6 października zajmie się ustawą zamrażającą ceny prądu w 2023 r. - poinformował PAP marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Dodał, że ustawą ws. wydłużenia kadencji samorządów Senat zajmie się na następnym posiedzeniu.

Marszałek Senatu pytany przez PAP, kiedy Senat zajmie się ustawą zamrażającą ceny prądu w 2023 roku odparł, że "na najbliższym posiedzeniu". Pytany, o ustawę wydłużającą kadencję samorządów, którą Sejm uchwalił w czwartek, Grodzki odparł, że Senat zajmie się nią "zgodnie z przepisami do 30 dni - na następnym posiedzeniu izby".
Dowiedz się więcej.

(7:30) 78 lat temu - 1 października 1944 roku - w pierwszym dniu zawieszenia broni, z Warszawy wyszło ok. ośmiu tysięcy osób. Gen. Tadeusz Komorowski "Bór" wyznaczył komisję do prowadzenia rokowań kapitulacyjnych. Wieczorem Niemcy kontynuowali ostrzał Śródmieścia.

1 października 1944 r., podczas rozejmu i chwilowego zawieszenia broni, ze Śródmieścia, przez kontrolowane przez Niemców punkty na ul. Grzybowskiej, Piusa XI, Śniadeckich i Al. Jerozolimskich, wyszło z miasta zaledwie ok. ośmiu tysięcy osób. Liczbę ludności podlegającej ewakuacji Niemcy szacowali na ponad 200 tys. osób.
Dowiedz się więcej.

(7:20) Ustawa wydłużająca kadencje samorządów do 30 kwietnia 2024 r. z pewnością zostanie przez Senat odrzucona, bo nie jest w żaden sposób konieczna i potrzebna - podkreślił w rozmowie z PAP lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że senatorowie Stronnictwa będą głosować za jej odrzuceniem.

Sejm w czwartek przyjął ustawę, przygotowaną przez posłów PiS, która wydłuża kadencje samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Ma ona na celu rozdzielenie dat wyborów parlamentarnych i samorządowych, które zgodnie z kalendarzem wyborczym powinny odbyć się jesienią 2023 r. Przeciw ustawie była cała opozycja - Koalicja Obywatelska, Lewica, KP-PSL, Konfederacja, Polska 2050, Porozumienie oraz PPS. Ustawa teraz trafi do Senatu.
Dowiedz się więcej.

(7:10) Władze Ukrainy dysponują obecnie danymi blisko ośmiu tysięcy dzieci deportowanych do Rosji, jednak liczba ta jest prawdopodobnie większa. W trakcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę Rosjanie nielegalnie wywozili niepełnoletnich. Niektóre dzieci są oddawane do adopcji.

Portal Dzieci Wojny, utworzony przez ukraińskie władze w celu poszukiwania zaginionych dzieci oraz ich sprowadzenia do kraju, informuje o 7890 dzieciach, deportowanych przez Rosjan.
Dowiedz się więcej.

(7:00) To nie jest tak, że ja się obrażam na PiS - powiedział PAP lider Kukiz'15 Paweł Kukiz o zawieszeniu wspólnych głosowań z PiS w Sejmie. Jak dodał, sygnalizował PiS, że warunkiem dalszej współpracy i dalszych głosowań jest uchwalenie ustawy o sędziach pokoju.

Kukiz został zapytany przez PAP o jego deklarację złożoną podczas rozmowy w Radiu Zet, że od października nie będzie głosował z Prawem i Sprawiedliwością do czasu, kiedy nie zostanie uchwalona ustawa o sędziach pokoju, która powstała w Kancelarii Prezydenta; na czele zespołu, który wypracował te rozwiązania, stał zgłoszony przez Pawła Kukiza prof. Piotr Kruszyński.
Dowiedz się więcej.

(3:40) Jak ocenia Program Środowiskowy ONZ (UNEP) uszkodzenia rurociągów Nord Stream mogły doprowadzić do największej w historii pojedynczej emisji metanu, gazu bardzo szkodliwego dla środowiska, do atmosfery.

Jak poinformował UNEP dużą chmurę wysoko skoncentrowanego metanu wykryli w tym tygodniu na zdjęciach satelitarnych naukowcy z powiązanego z UNEP Międzynarodowego obserwatorium Emisji Metanu (IMEO).
Dowiedz się więcej.

(2:20) Kapitan armii Burkina Faso Ibrahim Traore odsunął od władzy dotychczasowego przywódcę kraju płk. Paula-Henri Damibę i rozwiązał rząd - głosi oświadczenie odczytane w telewizji państwowej w piątek wieczorem. Wcześniej budynek telewizji został opanowany przez grupę oficerów.

Był to już drugi zamach stanu od zaledwie 8 miesięcy w tym niestabilnym kraju w Afryce Zachodniej, borykającym się z coraz większą aktywnością dżihadystów.

Kraj i świat

2022-11-29, godz. 08:30 Szefernaker: system pomocy uchodźcom z Ukrainy będzie uszczelniony System pomocy uchodźcom z Ukrainy będzie uszczelniony. Dziś rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy regulującej wsparcie dla Ukraińców - poinformował… » więcej 2022-11-29, godz. 08:20 Rzecznik PiS pytany o 15. emeryturę: nie toczą się żadne rozmowy w tym zakresie na ten moment 13. i 14. emerytura jak najbardziej będą realizowane, natomiast jeśli chodzi o 15. emeryturę, to nic takiego nie leży na stole, nie toczą się żadne rozmowy… » więcej 2022-11-29, godz. 08:00 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki poniedziałkowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Los Angeles Lakers - Indiana Pacers 115:116Boston Celtics - Charlotte Hornets 140:105Brooklyn Nets… » więcej 2022-11-29, godz. 08:00 Rzecznik PiS o komisji ds. energetyki: będzie to inicjatywa jawna i transparentna Działania komisji ds. polityki energetycznej, która zbada okres od roku 2007 do roku 2022 będą działaniami jawnymi i transparentnymi; warto, by Polacy widzieli… » więcej 2022-11-29, godz. 07:50 Łotwa/ Służby: w internecie działa grupa gromadząca informacje dla Rosji o łotewskich urzędnikach Państwowa Służba Bezpieczeństwa (VDD) Łotwy poinformowała o wszczęciu postępowania karnego w związku z działaniami grupy, która określa się jako 'bałtyccy… » więcej 2022-11-29, godz. 07:40 K.Sobolewski: chcielibyśmy, aby komisja ds. polityki energetycznej rozpoczęła prace na początku roku Chcielibyśmy, aby ustawa powołująca komisję ds. polskiej polityki energetycznej została uchwalona jak najszybciej, tak by komisja mogła rozpocząć prace… » więcej 2022-11-29, godz. 07:40 GlobalLogic IoT Lab umożliwi studentom Politechniki Koszalińskiej skok w technologię przyszłości (MediaRoom) W GlobalLogic IoT Lab studenci Politechniki Koszalińskiej zdobędą praktyczne umiejętności z zakresu internetu rzeczy, jednego z najdynamiczniej rozwijających… » więcej 2022-11-29, godz. 07:40 Pomorskie/ Na ulicę wyjedzie autobus z ciepłą zupą i odzieżą Autobus SOS wyruszy w pierwszą w tym roku trasę po ulicach Trójmiasta. Oferuje on ciepły posiłek, odzież i pomoc ratownika medycznego. Prezes Towarzystwa… » więcej 2022-11-29, godz. 07:40 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki poniedziałkowych meczów hokejowej ligi NHL: Edmonton Oilers - Florida Panthers 4:3 (po dogr.)Buffalo Sabres - Tampa Bay Lightning 5:6 (po dogr.)Columbus… » więcej 2022-11-29, godz. 07:40 Warszawa/ Pomnik Marcina Kasprzaka przejdzie renowację Rzeźba autorstwa Aleksandra Pawlika przedstawiająca Marcina Kasprzaka przejdzie kompleksową renowację. Wiekowy monument będzie poddany szeregowi prac konserwatorsko-restauratorskich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »