Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-30, 23:20 Autor: PAP

P. Gliński: planowane jest przekazanie uczelniom artystycznym środków na podwyżki wynagrodzeń

W bieżącym oraz w 2023 roku planowane jest przekazanie uczelniom artystycznym środków na sfinansowanie podwyżek wynagrodzeń - poinformował w liście do władz i studentów uczelni artystycznych z okazji inauguracji nowego roku akademickiego 2022/2023 wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

„Nadchodzący rok otworzy drogę twórczą dla kolejnych adeptów sztuki, którzy przestąpią uczelniane progi po raz pierwszy, decydując się na zdobycie szlifów u boku naszych wybitnych pedagogów. To wybór najlepszy z możliwych, bowiem poziom kształcenia naszych uczelni jest niezmiennie wysoki” - napisał Piotr Gliński. Dodał, że jest przekonany, że podjęcie studiów na kierunkach artystycznych to wybór „najlepszy z możliwych, bowiem poziom kształcenia naszych uczelni jest niezmiennie wysoki”.


„Początek roku akademickiego, poza oczywistą radością ze spodziewanych artystycznych przeżyć, niesie także refleksję nad wyzwaniami, których nie skąpi nam aktualna sytuacja” - przypomniał szef MKiDN.


„Pragnę zapewnić o nieustającym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wobec problemów, z jakimi borykają się uczelnie artystyczne. Rosnące ceny nośników energii, zwiększające się koszty towarów i usług, a także presja płacowa sprawiają, że zrównoważenie budżetów szkół wyższych w bieżącym roku jest szczególnie trudne” - ocenił. „Nie ustajemy w wysiłkach, aby zapewnić naszym uczelniom możliwość prowadzenia niezakłóconej działalności w obecnym i kolejnych latach akademickich” - podkreślił.


„Pragnę również poinformować, że w bieżącym oraz w 2023 roku planowane jest przekazanie uczelniom artystycznym środków na sfinansowanie podwyżek wynagrodzeń. Powyższe zwiększenia obejmą wszystkich pracowników Uczelni, niezależnie od przewidzianego na rok 2023 wzrostu płacy minimalnej” - zapowiedział minister kultury.


Przypomniał także o studentach z pogrążonej w wojnie Ukrainie. „Doświadczenie wojny otworzyło drzwi polskich uniwersytetów i akademii na przyjęcie studentów i pedagogów z Ukrainy. Ta pomoc jest świadczona od pierwszych dni rosyjskiej agresji i będzie kontynuowana tak długo, jak będzie potrzebna. Jesteśmy do niej przygotowani zarówno pod względem organizacyjnym, humanitarnym, jak i prawnym” – podkreślił szef resortu kultury.


Minister kultury skierował także słowa do uczestników szesnastego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, którego uczestnikami są studenci. „Z całego serca życzę sukcesów zarówno polskim uczestnikom tego renomowanego konkursu, jak również wszystkim studentom kierunków muzycznych, plastycznych, filmowych, aktorskich i choreograficznych” – czytamy w liście opublikowanym na stronie MKiDN.


Złożył również całej społeczności akademickiej życzenia powodzenia w rozpoczynającym się roku. „Chciałbym, abyśmy kończyli ten rok akademicki w przekonaniu, że polska kultura i sztuka kolejny raz potwierdziły swoją wartość i niepowtarzalność. W Państwa rękach zyskują one walor najcenniejszego skarbu. Wszystkim składam życzenia owocnego nowego roku akademickiego” - napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.(PAP)


Autor: Michał Szukała


szuk/ pat/


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 11:50 Sejm przyjął informację szefa MSZ ws. założeń polskiej polityki zagranicznej na 2024 r. Sejm przyjął w piątek w głosowaniu informację szefa MSZ Radosława Sikorskiego na temat założeń polskiej polityki zagranicznej na 2024 r. » więcej 2024-04-26, godz. 11:50 Minister nauki: projekt ustawy o Polskiej Akademii Nauk jest gotowy Projekt ustawy o Polskiej Akademii Nauk jest gotowy, rząd będzie go konsultował z wszystkimi środowiskami naukowymi i akademickimi - zapowiedział w piątek… » więcej 2024-04-26, godz. 11:50 Niemcy/ Media: podejrzany o szpiegostwo dla Chin chciał być informatorem niemieckich służb Współpracownik europosła AfD Maximiliana Kraha, który został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin, kilka lat temu zgłosił się do niemieckiego… » więcej 2024-04-26, godz. 11:50 Śląskie/ Obrona wygłasza mowy końcowe w procesie ws. wybuchu gazu w Szczyrku (krótka) Obrońcy oskarżonych w procesie dotyczącym wybuchu gazu w Szczyrku, w którym zginęło osiem osób, kontynuują w piątek mowy końcowe przed bielskim sądem… » więcej 2024-04-26, godz. 11:50 Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu noweli o wymianie informacji podatkowych Sejm w piątek nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu nowelizacji ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami… » więcej 2024-04-26, godz. 11:50 Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o zapewnieniu dostępności niektórych produktów i usług Sejm zaakceptował w piątek poprawki Senatu do ustawy o zapewnieniu dostępności niektórych produktów i usług przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają… » więcej 2024-04-26, godz. 11:40 Sejm przyjął uchwałę ws. uczczenia 20. rocznicy członkostwa Polski w UE Sejm przyjął w piątek uchwałę ws. uczczenia 20. rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Izba wyraża w niej wdzięczność wszystkim obywatelom… » więcej 2024-04-26, godz. 11:40 Paryż - organizatorzy przejmują ogień olimpijski, w sobotę wyruszy do Francji W piątkowy wieczór w Atenach organizatorzy paryskich igrzysk przejmą wzniecony 16 kwietnia w starożytnej Olimpii olimpijski ogień. W sobotę na statku wyruszy… » więcej 2024-04-26, godz. 11:40 Platforma Temu członkiem Anti-Phishing Working Group w ramach walki z oszustwami internetowymi (MediaRoom) BOSTON, 26 kwietnia 2024 r. /PRNewswire/ -- Temu, platforma e-handlu znana z wysokiej jakości produktów w przystępnej cenie, została członkiem Anti-Phishing… » więcej 2024-04-26, godz. 11:30 Domański: obligatoryjny KSeF dla dużych firm od 1 lutego 2026 r. (opis) Zdecydowaliśmy się na dwa terminy wprowadzenia w życie Krajowego Systemu e-Faktur; dla firm o obrotach ponad 200 mln zł KSeF stanie się obowiązkowy od 1… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »