Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-30, 23:20 Autor: PAP

P. Gliński: planowane jest przekazanie uczelniom artystycznym środków na podwyżki wynagrodzeń

W bieżącym oraz w 2023 roku planowane jest przekazanie uczelniom artystycznym środków na sfinansowanie podwyżek wynagrodzeń - poinformował w liście do władz i studentów uczelni artystycznych z okazji inauguracji nowego roku akademickiego 2022/2023 wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

„Nadchodzący rok otworzy drogę twórczą dla kolejnych adeptów sztuki, którzy przestąpią uczelniane progi po raz pierwszy, decydując się na zdobycie szlifów u boku naszych wybitnych pedagogów. To wybór najlepszy z możliwych, bowiem poziom kształcenia naszych uczelni jest niezmiennie wysoki” - napisał Piotr Gliński. Dodał, że jest przekonany, że podjęcie studiów na kierunkach artystycznych to wybór „najlepszy z możliwych, bowiem poziom kształcenia naszych uczelni jest niezmiennie wysoki”.


„Początek roku akademickiego, poza oczywistą radością ze spodziewanych artystycznych przeżyć, niesie także refleksję nad wyzwaniami, których nie skąpi nam aktualna sytuacja” - przypomniał szef MKiDN.


„Pragnę zapewnić o nieustającym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wobec problemów, z jakimi borykają się uczelnie artystyczne. Rosnące ceny nośników energii, zwiększające się koszty towarów i usług, a także presja płacowa sprawiają, że zrównoważenie budżetów szkół wyższych w bieżącym roku jest szczególnie trudne” - ocenił. „Nie ustajemy w wysiłkach, aby zapewnić naszym uczelniom możliwość prowadzenia niezakłóconej działalności w obecnym i kolejnych latach akademickich” - podkreślił.


„Pragnę również poinformować, że w bieżącym oraz w 2023 roku planowane jest przekazanie uczelniom artystycznym środków na sfinansowanie podwyżek wynagrodzeń. Powyższe zwiększenia obejmą wszystkich pracowników Uczelni, niezależnie od przewidzianego na rok 2023 wzrostu płacy minimalnej” - zapowiedział minister kultury.


Przypomniał także o studentach z pogrążonej w wojnie Ukrainie. „Doświadczenie wojny otworzyło drzwi polskich uniwersytetów i akademii na przyjęcie studentów i pedagogów z Ukrainy. Ta pomoc jest świadczona od pierwszych dni rosyjskiej agresji i będzie kontynuowana tak długo, jak będzie potrzebna. Jesteśmy do niej przygotowani zarówno pod względem organizacyjnym, humanitarnym, jak i prawnym” – podkreślił szef resortu kultury.


Minister kultury skierował także słowa do uczestników szesnastego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, którego uczestnikami są studenci. „Z całego serca życzę sukcesów zarówno polskim uczestnikom tego renomowanego konkursu, jak również wszystkim studentom kierunków muzycznych, plastycznych, filmowych, aktorskich i choreograficznych” – czytamy w liście opublikowanym na stronie MKiDN.


Złożył również całej społeczności akademickiej życzenia powodzenia w rozpoczynającym się roku. „Chciałbym, abyśmy kończyli ten rok akademicki w przekonaniu, że polska kultura i sztuka kolejny raz potwierdziły swoją wartość i niepowtarzalność. W Państwa rękach zyskują one walor najcenniejszego skarbu. Wszystkim składam życzenia owocnego nowego roku akademickiego” - napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.(PAP)


Autor: Michał Szukała


szuk/ pat/


Kraj i świat

2022-12-07, godz. 13:20 Wszystko w organizmie człowieka ma związek z jego dobrostanem psychicznym (MediaRoom) „Szybciej, mocniej, intensywniej” - to hasło każe nam uczestniczyć w pogoni za wyidealizowanym szczęściem i maksymalizacją wrażeń. Kiedy presja jest… » więcej 2022-12-07, godz. 13:20 ZUS: od 1 stycznia 2023 r. obowiązek posiadania profilu na PUE dla wszystkich przedsiębiorców Obecnie obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mają płatnicy rozliczający składki za więcej niż pięć osób. Od 1 stycznia 2023 r. obowiązek ten dotyczyć… » więcej 2022-12-07, godz. 13:20 Ambasador USA: będziemy bronić każdego metra kw. NATO; Polska jest bezpieczna Będziemy bronić każdego metra kwadratowego terytorium państw NATO, w tym Polski. Jesteście bezpiecznie, obiecuję wam to - powiedział w środę ambasador… » więcej 2022-12-07, godz. 13:20 P.Müller: Niemcy, gdyby naprawdę chcieli wspomóc Polskę i Ukrainę, zgodziliby się na rozstawienie Patriotów na … Niemcy, gdyby naprawdę chcieli wspomóc mocniej Polskę i Ukrainę, zdecydowaliby się na to, żeby ten system mógł stacjonować w zachodniej części Ukrainy… » więcej 2022-12-07, godz. 13:20 Rzecznik rządu o nowym stanowisku J. Kurskiego: to decyzja NBP a nie rządu O tym decyduje Narodowy Bank Polski a nie rząd - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do objęcia przez b. szef TVP Jacek Kurskiego stanowiska… » więcej 2022-12-07, godz. 13:10 Premier: chcemy korzystać z polskiego węgla tak długo, jak to będzie możliwe (krótka3) Chcemy korzystać tak długo jak to będzie możliwe, w ramach umowy społecznej, z dobra, jakim jest polski węgiel; chcemy też tworzyć jak najlepsze miejsca… » więcej 2022-12-07, godz. 13:10 Podkarpackie/ Powstał przewodnik po parku i pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu „Zarzecze. Siedlisko idealne” - to tytuł przewodnika po założeniu pałacowo-parkowym w Zarzeczu, dawnej siedziby zasłużonego dla rozwoju polskiej kultury… » więcej 2022-12-07, godz. 13:00 PKP PLK: od 11 grudnia pociągi znów pojadą do Wisły Głębiec Po trzech latach prac, 11 grudnia pociągi wrócą na przebudowaną linię z Chybia do Wisły Głębiec - podały w środę PKP Polskie Linie Kolejowe. Czas przejazdu… » więcej 2022-12-07, godz. 13:00 Pojedynek Świątek z Krejcikovą w Ostrawie meczem roku WTA Pojedynek Igi Świątek z Czeszką Barborą Krejcikovą we wrześniu w finale turnieju WTA w Ostrawie został uznany meczem roku. W głosowaniu kibiców na Twitterze… » więcej 2022-12-07, godz. 13:00 Opole/Władze miasta planują ponad miliard złotych dochodu w 2023 r. Według planów na 2023 rok dochody miasta Opole wyniosą blisko 1,16 mld złotych, przy wydatkach na poziomie 1,37 mld - powiedział na konferencji prasowej w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »