Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-29, 14:10 Autor: PAP

Wiceszef MSZ: postać Józefa Wybickiego uosabia niezłomność i patriotyzm

Postać Józefa Wybickiego, autora polskiego hymnu narodowego, uosabia niezłomność i patriotyzm. Szczególną misją MSZ jest krzewienie i wspieranie tożsamości polskiej - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk podczas prezentacji znaczka pocztowego upamiętniającego Józefa Wybickiego.

W czwartek w MSZ odbyła się uroczysta prezentacja okolicznościowego znaczka powstałego we współpracy Poczty Polskiej oraz MSZ. Znaczek ten upamiętnia postać Józefa Wybickiego, znanego jako autora "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech", która stała się polskim hymnem narodowym. W uroczystości wzięli udział m.in Szynkowski vel Sęk oraz prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski.


Wiceszef MSZ powiedział, że znaczek z Wybickim to kolejny z serii znaczków upamiętniających postaci i wydarzenia ważne dla polskiej historii. Polityk zaznaczył, że prezentacja znaczka jest kolejną okazją do podkreślenia udanej współpracy MSZ z Pocztą Polską.


Szynkowski vel Sęk podkreślił, że Wybicki "uosabia niezłomność i patriotyzm". Jak mówił, Wybicki został upamiętniony znaczkiem w związku z kilkoma nakładającymi się rocznicami związanymi z jego biografią. "Po pierwsze - 275. rocznica urodzin; tak się składa, że dzisiejsza uroczystość ma właśnie miejsce w dniu urodzin Wybickiego 29 września (1747 r.), dlatego tę datę wybraliśmy. Ten rok jest też rokiem 200-lecia śmierci Wybickiego, a także 225-lecia powstania +Pieśni Legionów Polskich we Włoszech+" - wskazał, przypominając, że rok 2022 został ustanowionym rokiem Wybickiego przez Sejm.


"Dzisiejsza uroczystość sprawia mi wielką radość i satysfakcję, satysfakcję osoby zaangażowanej w promowanie polskich symboli narodowych, w tym hymnu polskiego, ale też satysfakcję poznaniaka - właśnie w Poznaniu, w krypcie zasłużonych Wielkopolan jest pochowany autor słów polskiego hymnu; z Poznaniem jest ta postać nierozerwalnie związana" - dodał.


Polityk zwrócił również uwagę na fakt, że Wybicki w 1806 roku wraz z Janem Henrykiem Dąbrowskim zainicjował mniej znane niż to z 1918 roku powstanie wielkopolskie. "Przybyli w listopadzie 1806 roku do Poznania; witał ich wówczas wiwatujący tłum, który śpiewał +Pieśń Legionów Polskich we Włoszech+" - mówił.


"Jest dla mnie oczywiste, że w misji dbałości i podtrzymywania tożsamości narodowej MSZ przypada szczególna rola - rola krzewienie i wspierania tożsamości polskiej poza granicami kraju, podtrzymywania polskiego instynktu narodowego" - mówił, przypominając o zorganizowanej przez MSZ wystawie poświęconej historii polskiego hymnu.


Prezes Poczty Polskiej podkreślił, że życie Wybickiego przebiegało w "trudnych dla Polski czasach". "Hymn narodowy, który stworzył Józef Wybicki, przyczynił się do budowania polskiej tożsamości narodowej. Także i my, Poczta Polska, poprzez emisję tego znaczka chcemy się przyczynić do budowania narodowej tożsamości. To nasza misja i obowiązek, jako spółki Skarbu Państwa, nasz wkład w upamiętnienie i budowanie historii. Chcemy oddać hołd Wybickiemu, chcemy go upamiętnić i przypomnieć, ale także chcemy mu również podziękować za ten wielki akt, który buduje tożsamość naszego narodu na całym świecie" - mówił.


Józef Rufin Wybicki urodził się 29 września 1747 r. w Będominie na Kaszubach, w rodzinie średniozamożnej szlachty pomorskiej. Karierę polityczną rozpoczął od udziału w elekcji królewskiej Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1764 r. W następnych latach dołączył do Konfederacji Barskiej; był także wielokrotnie posłem na Sejm. Brał także udział w pracach nad wdrożeniem Konstytucji 3 maja jako przedstawiciel stanu mieszczańskiego.


Po interwencji rosyjskiej i targowiczan Wybicki wziął udział w tajnych przygotowaniach do wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej. Po upadku insurekcji wyjechał do Paryża, gdzie starał się o zgodę na utworzenie polskich oddziałów wojskowych u boku wojsk francuskich, które następnie razem z wojskami Napoleona Bonaparte brały udział w walkach we Włoszech. W lipcu 1797 r. w Reggio Emilia we Włoszech Wybicki napisał "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", która od 1927 r. jest polskim hymnem narodowym.


W czasach Księstwa Warszawskiego Wybicki pełnił urząd wojewody oraz Senatora. Józef Wybicki zmarł 10 marca 1822 r.(PAP)


Autor: Mikołaj Małecki


mml/ itm/


Kraj i świat

2022-11-29, godz. 19:30 Kielce/ Cztery składy opału będą oferowały tańszy węgiel Cztery składy opału w Kielcach będą sprzedawały mieszkańcom węgiel na preferencyjnych warunkach. We wtorek kielecki magistrat podpisał umowy z firmami… » więcej 2022-11-29, godz. 19:30 Prezydent: jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą (opis) Jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą - mówił prezydent Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu… » więcej 2022-11-29, godz. 19:30 MŚ 2022 - Holandia - Katar 2:0 (opinie) Po meczu Holandia - Katar (2:0) powiedzieli: Louis van Gaal (trener reprezentacji Holandii): 'W zasadzie zrobiliśmy wszystko, co mieliśmy zrobić. Zawsze… » więcej 2022-11-29, godz. 19:30 Ekstraklasa siatkarek - UNI - Chemik 3:1 Zaległy mecz 3. kolejki: UNI Opole - Grupa Azoty Chemik Police 3:1 (17:25, 28:26, 25:23, 25:14). UNI Opole: Vivian Pellegrino, Anastasija Krajduba, Kinga Stronias… » więcej 2022-11-29, godz. 19:30 Ekstraklasa siatkarek - tabela Wynik zaległego meczu 3. kolejki i tabela ekstraklasy siatkarek: UNI Opole - Grupa Azoty Chemik Police 3:1 (17:25, 28:26, 25:23, 25:14) Tabela (mecze, zwycięstwa… » więcej 2022-11-29, godz. 19:20 B. członek zarządu województwa śląskiego Beata Białowąs: informacje jakobym zniszczyła urzędową dokumentacje… W związku z informacjami podawanymi przez Urząd Marszałkowski w Katowicach jakobym zniszczyła urzędową dokumentację po złożeniu rezygnacji z funkcji członka… » więcej 2022-11-29, godz. 19:20 Wicepremier Gliński: podpisaliśmy z Radą Europy umowę na zorganizowanie w 2023 roku w Łodzi wydarzenia poświęconego… W Brukseli doszło do podpisania umowy z Radą Europy na organizację w Łodzi w przyszłym roku dużego wydarzenia poświęconego tzw. szlakom kulturowym. Będzie… » więcej 2022-11-29, godz. 19:20 MŚ 2022 - Szmel-Gowarzewska i Szpakowski z miniaturkami Pucharu Świata w Katarze Bożena Lidia Szmel-Gowarzewska z Wydawnictwa GiA oraz komentator TVP Dariusz Szpakowski uhonorowani zostali we wtorek w Katarze przez Światowe Stowarzyszenie… » więcej 2022-11-29, godz. 19:20 NATO/ Sekretarz generalny Stoltenberg: najlepszy sposób na zapewnienie trwałego pokoju na Ukrainie to dostarczanie jej… Najlepszy sposób na zapewnienie trwałego pokoju na Ukrainie to dostarczanie jej uzbrojenia - powiedział we wtorek w Bukareszcie Jens Stoltenberg, sekretarz… » więcej 2022-11-29, godz. 19:10 MŚ 2022 - Brazylijczycy skarżą się na murawę, na której w środę zagrają Polacy Brazylia poprosi FIFA o dokładne zbadanie murawy na stadionie 974 po tym, jak 'Canarinhos' skrytykowali jej stan po wygranym 1:0 meczu ze Szwajcarią. W środę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »