Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-28, 15:50 Autor: PAP

Sejm/ Komisja gospodarki za projektem poprawiającym sytuację konsumentów

Sejmowa komisja gospodarki i rozwoju poparła - z poprawkami - projekt ustawy implementujący dyrektywy unijne, mające poprawić sytuację konsumentów zawierających m.in. umowy na usługi i treści cyfrowe. Przewiduje on na przykład wydłużenie roszczeń z tytułu rękojmi z jednego roku do 2 lat.

Chodzi o rządowy projekt nowelizacji ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw, który wdraża do polskiego prawa unijną "dyrektywę cyfrową" w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści cyfrowych i usług cyfrowych oraz „dyrektywę towarową”. Dyrektywy weszły w życie 11 czerwca 2019 r., a państwa członkowskie zobowiązane były do przyjęcia implementujących je przepisów do 1 lipca 2021 r., z mocą od 1 stycznia 2022 r.


W środę projektem zajęła się sejmowa komisja gospodarki i rozwoju. Oprócz przyjętych poprawek o charakterze redakcyjno-legislacyjnym, zaproponowanych przez sejmowych legislatorów, komisja przyjęła poprawki merytoryczne. Dwie z nich dotyczą możliwości odmowy przez przedsiębiorcę naprawy towaru, gdy konsument będzie chciał jego wymiany (lub odwrotnie), w sytuacji gdy wybrany przez konsumenta sposób jest niemożliwy do spełnienia, albo wymagałby poniesienia przez przedsiębiorcę nadmiernych kosztów. Zgodnie z poprawkami, jeżeli naprawa lub wymiana towaru jest niemożliwa lub wymaga poniesienia przez przedsiębiorcę nadmiernych kosztów, może on odmówić dostarczenia towaru lub usługi (w tym cyfrowej) do zgodności z umową.


Komisja odrzuciła poprawkę o wydłużeniu vacatio legis z proponowanych w projekcie 14 dni do 6 miesięcy.


Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł podczas pierwszego czytania projektu w Sejmie podkreślił, że zasadniczym celem projektu ustawy jest poprawa sytuacji konsumentów przy zawieraniu umów w odniesieniu do umów zawartych między przedsiębiorcami a konsumentami o dostarczanie treści cyfrowych lub usług cyfrowych oraz umów sprzedaży zawartych między sprzedawcą a konsumentem.


Wyjaśnił wówczas, że projekt polega na trzech kwestiach. "Po pierwsze z jednego roku na dwa lata wydłużamy domniemanie, że wada tkwiła w towarze, czyli konsumenci będą mogli dłużej dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi. Po drugie, obecnie okres przedawnienia tych roszczeń jest dwuletni, my wydłużamy go do 6 lat. Po trzecie, wyłączamy możliwość skrócenia rękojmi co do towarów używanych" - wymienił.


Wskazał, że dodatkowo rękojmią będą objęte usługi i treści wysyłane drogą elektroniczną. Jak ocenił są to bardzo istotne zmiany prokonsumenckie.


Jak podano w uzasadnieniu do projektu obie dyrektywy mają się przyczynić do właściwego funkcjonowania rynku wewnętrznego i zapewnić wysoki poziom ochrony konsumentów. Chodzi o ustanowienie wspólnych przepisów dotyczących niektórych wymagań w odniesieniu do umów zawartych między przedsiębiorcami a konsumentami o dostarczanie treści cyfrowych lub usług cyfrowych. Ustanowiona mają zostać wspólne przepisy dotyczące niektórych wymagań w odniesieniu do umów sprzedaży zawartych między sprzedawcą a konsumentem, w tym przepisy dotyczące zgodności towarów z umową, środków ochrony prawnej przysługujących w przypadku braku takiej zgodności, sposobów korzystania z tych środków oraz gwarancji handlowych.


Dyrektywy te - zaznaczono - opierają się na harmonizacji maksymalnej, co oznacza, że państwa członkowskie nie mogą przyjmować ani utrzymywać regulacji odmiennych od tych przyjętych w dyrektywach, w tym ustanawiać wyższego poziomu ochrony konsumentów. (PAP)


autorka: Longina Grzegórska-Szpyt


lgs/ mmu/


Kraj i świat

2024-05-10, godz. 15:50 EKG 2024: sektor kosmiczny rośnie nawet 20-25 proc. rok do roku (MediaRoom) Sektor kosmiczny w ujęciu globalnym rośnie jak na drożdżach. W niektórych niszach technologicznych - jak małe satelity do 200 kg - osiąga wzrosty rzędu… » więcej 2024-05-10, godz. 15:50 EKG 2024: finansiści przewidują, że wkrótce znikną transakcje gotówką (MediaRoom) W niedalekiej przyszłości nastąpi odejście od gotówki, a transakcje finansowe opierać się będą głównie na „wirtualnym” pieniądzu. To wiodąca teza… » więcej 2024-05-10, godz. 15:50 Brian Wilson z Beach Boys zostanie objęty opieką kuratorską Lider formacji Beach Boys od lat zmaga się z poważnymi problemami natury zdrowotnej. W przeszłości zdiagnozowano u niego dwa schorzenia psychiczne - chorobę… » więcej 2024-05-10, godz. 15:50 Rolnicy ze Związku Rolniczego "Orka": zostajemy w Sejmie, czekamy na spotkanie z premierem Zostajemy w Sejmie. Jeżeli do środy premier nie znajdzie czasu, żeby się z nami spotkać, to powiedzieliśmy wszystkim opcjom politycznym, które nas wspierają… » więcej 2024-05-10, godz. 15:40 Samorządowy Kongres Finansowy: o źródłach finansowania inwestycji (MediaRoom) Reforma systemu finansów samorządowych, zmiany w podatkach, inwestycje i zarządzanie budżetami. Już za tydzień, w dniach 13-14 maja, w Sopocie odbędzie… » więcej 2024-05-10, godz. 15:40 Portugalia/ Paraliż służby zdrowia wskutek strajku medyków Tysiące pracowników służby zdrowia Portugalii bierze udział w rozpoczętym w piątek nad ranem ogólnokrajowym strajku. Protest doprowadził do chaosu w większości… » więcej 2024-05-10, godz. 15:40 T.Siemoniak: projekt dot. komisji badania wpływów rosyjskich - 21 maja na rządzie (opis) Przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o Państwowej Komisji ds. Badania Wpływów Rosyjskich przez Radę Ministrów planowane jest 21 maja - poinformował minister… » więcej 2024-05-10, godz. 15:40 Białystok/ 38. Dni Sztuki Współczesnej - o afirmowaniu odwagi Tematom strachu, lęku, ale też afirmowania tego, co dobre i odważne, poświęcone będą wydarzenia, które odbędą się w tym roku w ramach 38. Dni Sztuki… » więcej 2024-05-10, godz. 15:40 Hiszpania/ Związek uniwersytetów zawiesi współpracę z częścią izraelskich uczelni Konferencja Rektorów Hiszpańskich Uniwersytetów (CRUE) ogłosiła zawieszenie stosunków z uczelniami wyższymi Izraela, które “nie działają na rzecz pokoju”… » więcej 2024-05-10, godz. 15:40 Kielce/ Koalicja KO i Perspektyw w radzie miasta; Piotr Rogula wiceprezydentem miasta Koalicja Obywatelska i klub radnych Perspektywy podpisały porozumienie o współpracy w kieleckiej radzie miasta i urzędzie stolicy regionu świętokrzyskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »