Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-26, 10:30 Autor: PAP

Porozumienie Zielonogórskie: rozporządzenie dot. projektu opieki koordynowanej w POZ "poległo na szczegółach"

Lekarze rodzinni zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie uważają, że z założenia dobry krok w kierunku ułatwienia chorym poruszania się po ścieżce leczenia, "poległ na szczegółach" - przekazało w poniedziałek Porozumienie Zielonogórskie.

Lekarze zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie w poniedziałkowym komunikacie podkreślili, że rozporządzenie dot. projektu opieki koordynowanej w POZ, choć to krok w stronę dobra pacjenta, to nie zawiera szczegółów oraz przedstawienia przygotowania.


Federacja wskazała, że większa pula badań diagnostycznych, możliwość konsultacji ze specjalistami różnych dziedzin, ułatwiony dostęp do profilaktyki, edukacji czy porad dietetycznych to opieka koordynowana w POZ w pigułce. Jednocześnie, jak dodała, w praktyce możliwości placówek są ograniczone, a kryzys kadrowy się pogłębia.


"Na obecnym etapie rozporządzenie otwiera jedynie drzwi do dyskusji o możliwych sposobach realizacji. Jako organizacja zrzeszająca jedną trzecią wszystkich poradni zebraliśmy od lekarzy uwagi, aby następnie – podczas bezpośredniego spotkania z Prezesem NFZ je przedstawić i zaproponować opcje możliwe do wdrożenia i oparte o realne zasoby placówek. Niemniej sam pomysł na opiekę koordynowaną uważamy za dobry, ale projekt w obecnym kształcie jest niemożliwy do wdrożenia we wszystkich placówkach, a taka obietnica została przecież złożona pacjentom” – zaznaczył cytowany w komunikacie prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Jacek Krajewski.


Lekarze Federacji zwrócili uwagę m.in. na harmonogram pracy specjalistów, który w ich ocenie jest niepotrzebny i dodatkowo może zniechęcić specjalistów do podjęcia współpracy z placówkami POZ. Oprócz tego, obawy wzbudza rażąco niska wycena koordynatora, która przy obecnym poziomie inflacji sprawia, że pozyskanie wykwalifikowanej osoby do pracy z pacjentem jest nierealne.


W komunikacie zaznaczono również, że istnieje konieczność wsparcia ze strony NFZ, a tym samym ustanowienia w każdym oddziale Funduszu komórki odpowiedzialnej za pomoc placówkom we wdrożeniu projektu koordynacji.


Według Federacji PZ obawy budzi także procedura zgłaszania się świadczeniodawców, która powinna ograniczyć się do wyrażenia woli o gotowości wykonywania świadczeń w ramach koordynacji w POZ. Wyzwaniem będzie również prowadzenie dokumentacji medycznej, co do której na razie nie ma żadnych wytycznych.


Lekarze zaapelowali również o potrzebę przeprowadzenia szeroko zakrojonej kampanii edukacyjnej, zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów.


"Musimy pamiętać, że wprowadzenie koordynacji do POZ to proces. Rzeczywistość pacjentów z poradni medycyny rodzinnej nie poprawi się od 1 października, bo w tej chwili w wielu placówkach nie mamy takich możliwości, zarówno w kontekście zaplecza technicznego, jak i finansowego. Niemniej trzeba wspólnie wypracować drogę realizacji, ale diabeł tkwi w szczegółach. Im lepiej dopracujemy je teraz i zadbamy o odpowiedni poziom edukacji lekarzy i pacjentów, tym łatwiej będzie nam wdrażać dobre dla chorych rozwiązania" – ocenił wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Tomasz Zieliński.


Natomiast prezes FPZ przekazał, że w ramach konsultacji społecznych przekazano stronie rządowej uwagi zebrane od zróżnicowanego środowiska specjalistów medycyny rodzinnej. "Wierzymy, że jest jeszcze czas na wdrożenie uzasadnionych sugestii, dzięki którym koordynacja będzie mogła zostać prawidłowo i skutecznie wprowadzona. Póki co czekamy na termin spotkania z Prezesem NFZ, aby omówić wątpliwe kwestie" – dodał.


Reforma POZ skupia się na pięciu zmianach: realizacji programów profilaktycznych, poszerzeniu zakresu badań diagnostycznych, zmianie opieki nad chorymi przewlekle, wdrożeniu opieki koordynowanej POZ oraz na wprowadzeniu rozliczania jednostkowego wybranych porad pielęgniarskich. Wprowadzenie modelu opieki koordynowanej zakłada, że w POZ odbywa się koordynacja całego procesu leczenia: diagnostyki, pierwszych, wstępnych diagnoz, diagnoz specjalistycznych, które mają doprowadzić pacjenta do poprawy stanu zdrowia. W ramach opieki koordynowanej będzie można wykonać badania z zakresu kardiologii, diabetologii, endokrynologii czy pulmonologii. (PAP)


Autorka; Aleksandra Kiełczykowska


ak/ mhr/


Kraj i świat

2022-12-10, godz. 01:00 MŚ 2022 - Holandia - Argentyna 2:2 po dogrywce, karne 3-4 (opinie) Po meczu Holandia - Argentyna (2:2 po dogrywce, karne 3-4) powiedzieli: Louis van Gaal (trener reprezentacji Holandii): 'Cały rok trenowaliśmy rzuty karne… » więcej 2022-12-10, godz. 00:40 Australia/ Nałożono sankcje na osoby i podmioty w Iranie i Rosji Rząd Australii zdecydował w sobotę o nałożeniu ukierunkowanych sankcji, na osoby i podmioty w Iranie i Rosji uznając, że są one zaangażowane w 'rażące… » więcej 2022-12-10, godz. 00:20 MŚ 2022 - media w Argentynie: jesteśmy w półfinale z ekipą o mocnym charakterze Media w Argentynie podkreślają, że wygrany ćwierćfinałolwy mecz z Holandią w karnych 4-3, był jednym z najtrudniejszych spotkań rozegranych przez podopiecznych… » więcej 2022-12-09, godz. 23:40 W. Brytania/ Rząd złagodzi regulacje bankowe wprowadzone po kryzysie finansowym Brytyjski rząd ogłosił w piątek plany złagodzenia regulacji bankowych wprowadzonych po globalnym kryzysie finansowym w 2008 r. Przekonuje, że pakiet ponad… » więcej 2022-12-09, godz. 23:30 MŚ 2022 - Holandia - Argentyna 2:2 po dogrywce, karne 3-4 (opis) 1/4 finału: Holandia - Argentyna 2:2 po dogrywce (2:2, 0:1), karne 3-4. Bramki: 0:1 Nahuel Molina (35), 0:2 Lionel Messi (73-karny), 1:2 Wout Weghorst (83-głową)… » więcej 2022-12-09, godz. 23:20 MŚ 2022 - Chorwacja i Argentyna pierwszymi półfinalistami Chorwacja i Argentyna po dogrywce i rzutach karnych awansowały w piątek do półfinału mistrzostw świata w Katarze. Piłkarze z Bałkanów wyeliminowali Brazylię… » więcej 2022-12-09, godz. 23:10 MŚ 2022 - Messi zdobył 10. bramkę (dokumentacja) Lionel Messi zdobył w meczu z Holandią (2:2, karne 4-3) dziesiątą bramkę w mistrzostwach świata, dołączając do najskuteczniejszych zawodników wszech… » więcej 2022-12-09, godz. 23:10 MŚ 2022 - 34 razy zdecydowały rzuty karne (dokumentacja) W historii piłkarskich mistrzostw świata już w 34 meczach do rozstrzygnięcia konieczny był konkurs rzutów karnych. W piątkowych ćwierćfinałach Chorwacja… » więcej 2022-12-09, godz. 23:10 MŚ 2022 - strzelcy Klasyfikacja strzelców - po 58 z 64 meczów (154 bramki): 5 - Kylian Mbappe (Francja)4 - Lionel Messi (Argentyna)3 - Richarlison (Brazylia) Cody Gakpo (Holandia)… » więcej 2022-12-09, godz. 23:10 MŚ 2022 - kartki Czerwone i żółte kartki po 58 z 64 meczów: czerwone (1): Walia (1): Wayne Hennessey czerwona za drugą żółtą (1): Kamerun (1): Vincent Aboubakar… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »