Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-21, 10:36 Autor: PAP

Środa (21.09) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

Prezydent RP Andrzej Duda wygłasza przemówienie podczas 77. Debaty Generalnej w Sali Zgromadzenia Ogólnego w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku [fot. PAP/EPA/Peter Foley]
Prezydent RP Andrzej Duda wygłasza przemówienie podczas 77. Debaty Generalnej w Sali Zgromadzenia Ogólnego w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku [fot. PAP/EPA/Peter Foley]
(20:10) Rozpoczęła się kolejna odsłona ogólnopolskiej kampanii społeczno-informacyjnej Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Do 20 października w stacjach radiowych i telewizyjnych będą emitowane dwa trzydziestosekundowe spoty, adresowane do różnych grup odbiorców. Działania w Internecie potrwają do końca 2022 r.

Dowiedz się więcej

(19:20) Mobilizacja może zmienić stosunek Rosjan do wojny

W „Trójkowym komentarzu dnia” doradca prezydenta RP odniósł się do podjętej przez reżim na Kremlu decyzji o częściowej mobilizacji rezerwistów. Jego zdaniem, niechęć do walki w wojnie na Ukrainie może zmienić stosunek większości rosyjskiego społeczeństwa do trwającej od lutego 2022 r. inwazji

Dowiedz się więcej

(18:20) Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto wezwał na odbywającej się w Nowym Jorku 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ do rozpoczęcia rozmów pokojowych przez Rosję i Ukrainę

„Wojna na Ukrainie powinna zostać jak najszybciej zakończona. Zaangażowane w konflikt strony powinny wykorzystać odbywającą się sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ do rozpoczęcia prawdziwych negocjacji” – powiedział w środę Szijjarto cytowany przez agencję MTI.

Dowiedz się więcej

(17:40) Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych Josep Borrell ostrzegł w środę, że zapowiedziane przez prezydenta Rosji Władimira Putina fałszywe referenda na wschodzie i południu Ukrainy oraz ogłoszona częściowa mobilizacja i szantaż nuklearny to zagrożenie dla pokoju na świecie

"Społeczność międzynarodowa musi się zjednoczyć, aby zapobiec takim działaniom. Pokój na świecie jest zagrożony" - ostrzegł szef unijnej dyplomacji.

Dowiedz się więcej

(16:20) Celem strategicznym Rosji jest nadal doprowadzenie, by suwerenna Ukraina zniknęła z mapy świata

"Strategiczny cel Rosji jest wciąż ten sam - jest nim wymazanie z mapy Ukrainy jako suwerennego państwa" - powiedział szef Sojuszu Północnoatlantyckiego w rozmowie, której głównym tematem było przemówienie prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie ogłoszenia "częściowej mobilizacji" w kraju.

Dowiedz się więcej

(15:30) „Mobilizacja”, „jak opuścić Rosję” i „jak wydostać się z Rosji 2022” to obecnie najpopularniejsze hasła wyszukiwane przez rosyjskich internautów w Google i lokalnej wyszukiwarce Yandex

Na krótko po przemówieniu rosyjskiego prezydenta Władimira Putina na ten temat Rosjanie „rzucili się”, aby kupować bilety na wyloty z Moskwy - napisał „HLN”.

Dowiedz się więcej

(14:20) Rozwiązania w reformie leczenia uzdrowiskowego mają być wygodne dla pacjentów. To było główne kryterium analizy procesów przydzielania skierowań, kierowania już na samo leczenie, kwestii wyboru uzdrowiska - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski

"Chcieliśmy przewartościować ten proces i zdefiniować na nowo z punktu widzenia pacjenta" - powiedział minister zdrowia podczas konferencji prasowej w Ciechocinku odnosząc się do reformy leczenia uzdrowiskowego. Dodał, że jest to najważniejsze założenie nowego projektu.

Dowiedz się więcej

(13:00) W Alei Gwiazd na PGE Narodowym odsłonięto kolejne tablice, w tym Lewandowskiego

W Alei Gwiazd piłki nożnej na PGE Narodowym odsłonięto kolejne cztery tablice. W szacownym gronie znaleźli się Robert Lewandowski, Łukasz Piszczek i Jerzy Dudek. Czwartą dedykowano reprezentacyjnej arenie, która w tym roku świętuje jubileusz 10-lecia.

Dowiedz się więcej.

(12:10) Premier: za moment na konta samorządów wpłynie 13,7 mld zł

Za moment na konta samorządów wpłynie 13,7 mld zł - zapowiedział w środę na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że polecił Ministerstwu Aktywów Państwowych, które nadzoruje spółki energetyczne, wypracowanie nowych mechanizmów kalkulowania cen energii.

Dowiedz się więcej.

(11:50) Twórca „Nie patrz w górę” przekaże 4 mln dolarów na walkę z kryzysem klimatycznym

Amerykański filmowiec Adam McKay, który ma na koncie takie produkcje, jak „Big Short”, „Sukcesja” czy „Vice”, zdecydował się na ważny gest w celu przeciwdziałania postępującym zmianom klimatu. Reżyser ogłosił właśnie, że przekaże rekordowe 4 mln dolarów na rzecz funduszu, który przyznaje dotacje działaczom zajmującym się ochroną środowiska. „Minął czas uprzejmości i polityki małych kroków. Wzywam więc innych, aby przyłączyli się do mnie i robili wszystko, co w ich mocy, by zażegnać katastrofalny w skutkach kryzys klimatyczny” – zaapelował McKay w oświadczeniu.

Dowiedz się więcej.

(11:30) Zmarł Tomasz Wołek. Dziennikarz, publicysta i działacz opozycji w okresie PRL miał 74 lata - poinformowało radio TOK FM. Tę wiadomość potwierdził PAP Jacek Żakowski.

O śmierci dziennikarza poinformował poseł I kadencji Piotr Fogler. "Dziś rano zmarł Tomek Wołek, wspaniały człowiek, dziennikarz... Tomku bardzo smutno, okropna wiadomość, Grażynko współczujemy !!!" - napisał na swojej stronie na Facebooku. Informację potwierdziła w rozmowie z TOK FM rodzina zmarłego. Wołek był stałym gościem Jacka Żakowskiego w piątkowym Poranku Radia TOK FM.

Dowiedz się więcej.

(10:00) Ogłoszenie przez prezydenta Rosji Władimira Putina częściowej mobilizacji jest "niepokojącą eskalacją" wojny na Ukrainie, a jego groźby powinny być traktowane "poważnie" - powiedziała w środę brytyjska wiceminister spraw zagranicznych Gillian Keegan.

"To oczywiście niepokojąca eskalacja, szczególnie ta ostatnia uwaga (o możliwości użycia broni jądrowej - PAP)" - mówiła Keegan w rozmowie ze stacją Sky News. Dodała, że Putin zupełnie przeinacza sytuację na Ukrainie.

Dowiedz się więcej.

(9:40) W nocy z wtorku na środę opolscy strażacy gasili pożary dwóch domów jednorodzinnych we Włostowej i Knieji. Jak poinformował dyżurny KW Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, nikt nie odniósł obrażeń.

Do pierwszego pożaru doszło w miejscowości Knieja (powiat oleski). Spaleniu uległo poddasze domu jednorodzinnego. W wyniku pożaru zawalił się dach posesji. Nikt nie odniósł obrażeń.

Dowiedz się więcej.

(9:00) Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację w kraju, która ma się rozpocząć już w środę, 21 września. Zachodowi zagroził użyciem broni jądrowej – w przypadku „ataku na integralność terytorialną Rosji”.

Telewizja państwowa wyemitowała w środę rano nagrane wcześniej wystąpienie Putina, w którym ogłosił on częściową mobilizację w Rosji. „Mobilizacja zacznie się już dzisiaj, 21 września” – obwieścił Putin.

Dowiedz się więcej.

(05:50) W piątek nad ranem rozpocznie się astronomiczna jesień

W piątek, 23 września, o godzinie 3.04 Słońce przejdzie przez punkt Wagi, tym samym rozpoczynając astronomiczną jesień. Na niebie będzie można podziwiać m.in. jasne planety, rój meteorów - Geminidów, a 25 października częściowe zaćmienie Słońca.

Dowiedz się więcej.

(04:10) Rzekomy syn króla Karola III i królowej Camilli chce się spotkać z księciem Harrym

56-letni Simon Dorante-Day zamierza uściskać Harry’ego i porozmawiać z nim „jak czarna owca z czarną owcą” (rodziny królewskiej). Ma dla niego wiele rad, między innymi, jak Harry powinien wspierać Meghan Markle.

Dowiedz się więcej.

(01:30) Agnieszka Holland otrzymała we wtorek we Florencji specjalną nagrodę Pieczęć Pokoju, przyznawaną przez władze miasta. Z tej okazji odbył się też pokaz filmu laureatki "Obywatel Jones".

Jak wyjaśniono, Pieczęć Pokoju przyznawana jest w uznaniu dla twórczyń kina, autorek dzieł poruszających tematykę wojny, rasizmu, prześladowań na tle płci i proponujących spotkanie oraz poznanie kultur dla rozwiązania konfliktów.

Dowiedz się więcej.

(00:30) Wojna na Ukrainie to nie jest regionalny konflikt, to zarzewie światowego pożaru; ta wojna dotknie i nasze i wasze kraje – mówił prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowej debaty generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

W swoim przemówieniu polski przywódca mówił o toczącej się od siedmiu miesięcy wojnie na Ukrainie. Wskazywał, że Rosja nie ogranicza się do walki z armią ukraińską, ale zabija cywilów lub przymusowo przesiedla ich na swoje terytorium; Rosja niszczy wszystko, czego nie może przejąć lub zrabować, grozi całemu światu spowodowaniem katastrofy nuklearnej.

Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2022-09-27, godz. 12:20 Senacka komisja infrastruktury za nowelizacją Prawa pocztowego Senacka komisja infrastruktury przyjęła we wtorek bez poprawek nowelizację Prawa pocztowego. Zakłada ona, że strata netto Poczty Polskiej ma być finansowana… » więcej 2022-09-27, godz. 12:20 Niemcy/ Lider CDU oskarżył Ukraińców o "turystykę socjalną"; przeprosił i mówi o pojedynczych przypadkach Lider chadeckiej partii CDU Friedrich Merz w wywiadzie dla telewizji 'Bild' w poniedziałek wieczorem poskarżył się na 'turystykę socjalną' ukraińskich uchodźców… » więcej 2022-09-27, godz. 12:20 Dębica/ Samochód dostawczy przewrócił się na autostradzie A4 Samochód dostawczy przewrócił się na autostradzie A4 i zablokował dwa pasy jezdni w kierunku Rzeszowa. Do zdarzenia doszło w okolicach Dębicy (Podkarpa… » więcej 2022-09-27, godz. 12:20 Prezydent: gazociąg Baltic Pipe przez dziesięciolecia był polskim marzeniem (krótka) Gazociąg Baltic Pipe przez dziesięciolecia był polskim marzeniem - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości otwarcia gazociągu Baltic Pipe… » więcej 2022-09-27, godz. 12:20 Formuła 1 - Chińczyk Zhou zostaje w zespole Alfa Romeo F1 Team Orlen Pierwszy i jedyny chiński kierowca Formuły 1 Guanyu Zhou przedłużył na kolejne dwa sezony kontrakt z zespołem Alfa Romeo F1 Team Orlen, którego zawodnikiem… » więcej 2022-09-27, godz. 12:10 Grodzki o Baltic Pipe: rządy mogą się zmieniać, ale interesy państwa są niezmienne Rządy mogą się zmieniać, ale interesy państwa są niezmienne; cieszę się z otwarcia Baltic Pipe, to inwestycja, nad którą pracowały różne rządy -… » więcej 2022-09-27, godz. 12:10 Wrocław/ Sąd odroczył proces apelacyjny "Fryzjera" oskarżonego o korupcję w polskiej piłce nożnej Wrocławski sąd odroczył we wtorek proces apelacyjny Ryszarda F., ps. Fryzjer, oskarżonego o korupcję w polskiej piłce nożnej. Proces dotyczy pobocznych… » więcej 2022-09-27, godz. 12:10 Wicepremier Gliński: To, co robicie, jest dla Polski ważne (opis) Reprezentujecie instytucje, dzięki którym zostały ocalone bezcenne pamiątki - powiedział we wtorek wicepremier Piotr Gliński podczas 44. Stałej Konferencji… » więcej 2022-09-27, godz. 12:00 Ukraina/ Władze: w obwodzie ługańskim okupanci zmobilizują lekarzy W okupowanej części obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Rosjanie przygotowują listy pracowników medycznych, którzy zostaną zmobilizowani na wojnę… » więcej 2022-09-27, godz. 12:00 Premier Morawiecki spotkał się z szefową duńskiego rządu Kwestie bezpieczeństwa w regionie, w tym pomoc Ukrainie znalazły się wśród tematów wtorkowej rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z szefową duńskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »