Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-19, 15:20 Autor: PAP

"Washington Post" wymienia pięć największych porażek służb specjalnych Rosji przed inwazją na Ukrainę

Niedocenienie woli oporu Ukraińców czy spędzanie przez rosyjskich agentów ostatnich dni poprzedzających inwazję na szukaniu zakwaterowania w Kijowie, to dwa z pięciu największych błędów służb specjalnych Rosji, o których po wielomiesięcznym śledztwie napisali dziennikarze "Washington Post".

Bazowali oni na przechwyconych rozmowach funkcjonariuszy rosyjskich służb wywiadowczych oraz wywiadach z urzędnikami Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i państw europejskich.


Pierwszym błędem, który wskazali, było przekonywanie przez służby specjalne władz Rosji o szybkim upadku ukraińskiego rządu i łatwości, z jaką Moskwie uda się zainstalować na Ukrainie prokremlowskie władze.


"Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB) przez lata prowadziła tajne operacje, mające spenetrować ukraińskie instytucje, opłacać prorosyjskich polityków w celu uniknięcia opuszczenia przez Ukrainę strefy wpływów rosyjskich. Służbom tym albo nie udało się zrozumieć, jak silny opór postawią Ukraińcy, albo - rozumiejąc to - nie byli w stanie przedstawić tej wiadomości prezydentowi Władimirowi Putinowi" - podał dziennik, powołując się na agentów zachodnich wywiadów.


"Oficerowie FSB byli tak pewni szybkiego przejęcie władzy w Kijowie, że ostatnie dni przed inwazją spędzili na poszukiwaniu zakwaterowania w ukraińskiej stolicy" - przekazał "WP". Odnotowując kolejny błąd rosyjskiego wywiadu, gazeta zauważyła, że "oficerowie FSB poszukiwali lokali, które mogliby wykorzystać jako kryjówki, mieszkania oraz bazy do prowadzenia operacji".


Trzecim wskazanym przez dziennik błędem było radykalne rozszerzenie departamentu FSB odpowiadającego za Ukrainę. "Departament rozrósł się z 30 funkcjonariuszy w 2019 roku do 160 w przeddzień inwazji. Ukraińcy zostali dzięki temu zaalarmowani o przygotowaniach Rosji do ataku" - napisano.


"FSB ściśle współpracowała z ukraińskimi kolaborantami i podczas przygotowań do ataku utworzyła co najmniej dwa prorosyjskie rządy, mające przejąć władzę w Kijowie" - wskazano, podając czwarty błąd Rosjan. "Głównymi sojusznikami FSB byli były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, który w 2014 roku uciekł do Rosji oraz Wiktor Medwedczuk, oligarcha, który po nawiązaniu bliskich relacji z Putinem został współprzewodniczącym głównej prorosyjskiej partii Ukrainy. Janukowycz był w centrum grupy, która zebrała się na Białorusi na początku marca, prawdopodobnie w celu wkroczenia i odzyskania władzy. Druga grupa, składająca się z byłych członków partii Janukowycza, zebrała się na terytorium południowej Ukrainy, zajętym na początku wojny przez siły rosyjskie" - wyjaśniono.


Dziennikarze "WP" zwrócili również uwagę na utrzymanie na stanowiskach odpowiedzialnych za wyżej wskazane porażki dyrektora FSB i szefa wydziału odpowiadającego za sprawy ukraińskie.


"Amerykanie i inni urzędnicy wskazali, że nie dostrzegli dowodów na to, że Putin zrobił porządek w zarządzie rosyjskich agencji szpiegowskich czy rozliczył wyższych urzędników za kosztowne błędy. Zamiast tego dyrektor FSB Aleksander Bortnikow i szef departamentu ukraińskiego Siergiej Biesieda pozostają na swoich stanowiskach, nadzorując aspekty działań wojennych" - napisano. (PAP)


jbw/ mal/


Kraj i świat

2022-10-07, godz. 18:00 Tatry/ Zginął turysta porwany przez lawinę śnieżną Niewielka lawina - tak zwany zsuw śnieżny porwał turystę w rejonie Przełęczy Krzyżne w Tatrach Wysokich. Mężczyzna nie przeżył upadku z wysokości -… » więcej 2022-10-07, godz. 18:00 Minister rozwoju podjął decyzję o wprowadzeniu tymczasowego zarządu do Novatek Green Energy Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podjął decyzję o wprowadzeniu do Novatek Green Energy tymczasowego zarządu przymusowego - poinformował w piątek… » więcej 2022-10-07, godz. 18:00 Sejm za częścią poprawek do noweli ustawy ws. świadectw energetycznych domów i mieszkań Charakterystyki energetyczne przekazane przed dniem wejścia w życie ustawy zachowają ważność przez okres, na jaki zostały sporządzone - przewiduje jedna… » więcej 2022-10-07, godz. 18:00 Sejm za częścią poprawek Senatu do noweli o pieczy zastępczej Sejm przyjął w piątek część poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Poprawki mają wesprzeć finansowo… » więcej 2022-10-07, godz. 18:00 Niemcy/ Media o szczycie w Pradze: potrzebny bastion przeciwko Putinowi Nowa europejska wspólnota polityczna jest bardzo potrzebna jako bastion przeciwko rosyjskiemu watażce Putinowi; ale czy przetrwa, jest to wątpliwe - ocenia… » więcej 2022-10-07, godz. 18:00 Ukraina/ Władze: mieszkańcy okupowanej Ługańszczyzny są zmuszani do wstępowania do partii Jedna Rosja Pracownicy sfery budżetowej na okupowanych przez rosyjskie wojska terenach obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy są zmuszani do zapisywania się do kremlowskiej… » więcej 2022-10-07, godz. 18:00 UE/ Eurostat: w sierpniu Polska przyznała tymczasowy status ochronny największej liczbie Ukraińców Spośród wszystkich państw członkowskich UE, dla których dostępne są dane, Polska przyznała w sierpniu br. status ochrony tymczasowej największej liczbie… » więcej 2022-10-07, godz. 18:00 Sejm/ Ustawa dot. lepszego nadzoru nad sprzedawaną żywnością - do prezydenta Sejm w piątek poparł poprawkę Senatu do ustawy o Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Nowe prawo ma m.in. zwiększyć efektywność… » więcej 2022-10-07, godz. 18:00 Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu do ustawy o medycynie laboratoryjnej Sejm odrzucił w piątek wszystkie poprawki Senatu do ustawy o medycynie laboratoryjnej. Określono w niej zasady i warunki wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej… » więcej 2022-10-07, godz. 17:50 Sejm przeciw uchwale Senatu o odrzuceniu ustawy o bazie szerokopasmowego internetu Sejm opowiedział się w piątek przeciw uchwale Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, pozwalającej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »