Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-18, 08:30 Autor: PAP

Wiceminister kultury: Niemcy lubią próby załatwiania ważnych spraw gestami symbolicznymi

Niemcy lubią próby załatwiania ważnych spraw o charakterze moralnym gestami symbolicznymi. Sprawa reparacji wojennych jest o wiele poważniejsza - mówił wiceminister kultury Jarosław Sellin o współfinansowaniu przez Niemców obudowy Pałacu Saskiego zamiast wypłacenia reparacji wojennych.

Prace na terenie pl. Piłsudskiego rozpoczęły się w czwartek. Najpierw zostanie wygrodzony teren pod dawnym Pałacem Saskim, a po 10 dniach rozpoczną się prace ziemne.


Sellin pytany był w Polskim Radiu 24, czy powinniśmy skorzystać z współfinansowania przez Niemcy odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej zamiast reparacji wojennych.


Wiceminister kultury odpowiedział, że "Niemcy lubią próby załatwiania ważnych spraw o charakterze moralnym gestami symbolicznymi ". "Być może chcieliby sprawę reparacji wojennych w ten sposób załatwić, ale to jest sprawa o wiele poważniejsza, sprawa niezałatwiona w stosunkach bilateralnych między Niemcami a Polską i w ten sposób tej sprawy stawiać nie będziemy" - powiedział.


Zapowiedział, że pierwsza część raportu opracowywanego przez Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej zostanie opublikowana 1 września.


"Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej będzie się odbywać dzięki funduszom, którymi dysponuje państwo polskie" - poinformował.


Pałac Saski, który wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a sąsiedni Pałac Brühla był siedzibą MSZ. Po zniszczeniu Pałacu Saskiego przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. jedynym śladem po nim pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski, miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych.


Fundamenty i piwnice Pałacu Saskiego były już odkopywane w latach 2006-2008. Pałac Brühla oraz ciąg kamienic przy ulicy Królewskiej nie były badane od 1945 roku. Po wysadzeniu Pałacu Brühla oraz kamienic na ul. Królewskiej miejsca te zostały zrównane z ziemią, zasypane gruzowiskiem i w tej formule przetrwały do czasów obecnych.


Prezes zarządu spółki Jan Edmund Kowalski informował w maju PAP, że zgodnie z przyjętym harmonogramem zakończenie inwestycji planowane jest w 2030 roku. Jej koszt skalkulowano na 2,5 mld zł.(PAP)


Autor: Olga Łozińska


oloz/ dki/


Kraj i świat

2022-10-02, godz. 16:00 Ekstraklasa piłkarska - Jagiellonia - Korona 1:1 (do przerwy) Jagiellonia Białystok - Korona Kielce 1:1 do przerwy Bramki: 1:0 Tomas Prikryl (31), 1:1 Jakub Łukowski (35). Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń).(PAP)… » więcej 2022-10-02, godz. 16:00 Ekstraklasa piłkarska - Miedź - Stal 0:2 (opinie) Po meczu Miedź Legnica - Stal Mielec (0:2) powiedzieli: Adam Majewski (trener Stali Mielec): „Z przebiegu meczu zasłużone nasze zwycięstwo. Zagraliśmy… » więcej 2022-10-02, godz. 16:00 1.liga piłkarska - trener Ruchu: myśleliśmy, że będzie pięknie Lider 1. ligi piłkarskiej Ruch Chorzów pokonał u siebie zamykającą tabelę Sandecję 2:1 (0:1). „W pierwszej połowie myśleliśmy, że wszystko przyjdzie… » więcej 2022-10-02, godz. 16:00 Lubelskie/ Obchody 83. rocznicy niemieckiej zbrodni w Szczuczkach Mord w Szczuczkach był jedną z największych zbrodni popełnionych przez niemiecki Wehrmacht na ziemiach polskich we wrześniu i na początku października 1939… » więcej 2022-10-02, godz. 15:50 Uroczyście otwarto Izbę Pamięci na Cmentarzu Powstańców Warszawy W niedzielę otwarto uroczyście Izbę Pamięci na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Na tym cmentarzu leży 104 tysiące 105 osób i ich głosem ma być ten cmentarz… » więcej 2022-10-02, godz. 15:50 Jarosław Kaczyński: jeżeli chodzi o opłacalność odnawialnych źródeł energii, biogazownie są na ostatnim miej… Jeżeli chodzi o opłacalność odnawialnych źródeł energii, to w tej chwili biogazownie są na ostatnim miejscu - podkreślił w niedzielę prezes PiS Jarosław… » więcej 2022-10-02, godz. 15:50 Brazylia/ Trwają wybory powszechne W niedzielę w Brazylii odbywają się wybory powszechne, w których 156 mln obywateli kraju wybiera prezydenta, gubernatorów, 27 z 81 senatorów, 513 parlamentarzystów… » więcej 2022-10-02, godz. 15:40 Poznań/ W wieku 100 lat zmarł płk Jan Górski W wieku 100 lat zmarł płk Jan Górski, uczestnik II wojny światowej, prezes Zarządu Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. O… » więcej 2022-10-02, godz. 15:40 Gruzja/ B. prezydent Saakaszwili: uciekający przed mobilizacją Rosjanie stanowią zagrożenie demograficzne Rosjanie, którzy uciekają do Gruzji przed mobilizacją, stanowią zagrożenie demograficzne dla tego małego kraju - ocenił b. prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili… » więcej 2022-10-02, godz. 15:40 Prezes PiS o walce z inflacją: przyjęliśmy metodę bardziej powolną niż schładzanie gospodarki Przyjęliśmy taką metodę przeciwdziałania inflacji, która jest, można powiedzieć, bardziej powolna niż schładzanie gospodarki. Nie chcemy, aby nasi obywatele… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »