Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-14, 22:50 Autor: PAP

Ekstraklasa piłkarska - trwa niemoc Lecha (podsumowanie)

Broniący tytułu Lech Poznań przegrał u siebie ze Śląskiem Wrocław 0:1 w 5. kolejce piłkarskiej ekstraklasy i zajmuje ostatnie miejsce. Wicemistrz Raków tylko zremisował w Częstochowie z Jagiellonią Białystok 2:2, choć prowadził do przerwy 2:0.

"Kolejorz" przystąpił do meczu ze Śląskiem, prowadzonym przez byłego piłkarza i trenera Lecha Ivana Djurdjevica, trzy dni po wyeliminowaniu po dogrywce Vikingura Reykjavik w 3. rundzie eliminacji Ligi Konferencji. I podobnie jak po tamtym meczu... znów został wygwizdany przez swoich kibiców.

Trudno się jednak dziwić niezadowoleniu fanów z Poznania. Po bramce w 26. minucie Czecha Petra Schwarza, który popisał się ładną akcją indywidualną i mocnym strzałem, Lech przegrał trzeci z czterech meczów ligowych (ma jeden zaległy).

W tabeli poznański zespół zajmuje ostatnie miejsce z dorobkiem jednego punktu i bilansem bramek 2-7.

Natomiast dla Śląska, w którym kolejny świetny mecz rozegrał bramkarz Michał Szromnik, to drugie zwycięstwo w sezonie. Wrocławski zespół ma 8 pkt i jest siódmy.

W niedzielę rozczarował również wicemistrz kraju Raków, który - podobnie jak Lech - przeszedł w czwartek 3. rundę eliminacji LK.

Do przerwy wszystko szło po myśli podopiecznych Marka Papszuna. Prowadzili 2:0 - już w trzecie minucie gola w swoim debiucie w Rakowie strzelił pozyskany z Górnika Zabrze Bartosz Nowak. Krótko później kuriozalną bramkę samobójczą zdobył bośniacki obrońca Bojan Nastic, który przy próbie wybicia piłki trafił z bliska do własnego bramki.

W drugiej połowie Jagiellonia zdołała doprowadzić do remisu, gole strzelili Portugalczyk Nene i Hiszpan Jesus Imaz.

"Zagraliśmy najlepszy w tym sezonie mecz w ekstraklasie, a mimo to nie ma zwycięstwa" - przyznał trener Papszun.

Raków spadł na 9. miejsce (7 pkt, mecz zaległy), a Jagiellonia jest trzynasta (4 pkt).

Kiepsko na początku sezonu radzi sobie Lechia. Czwarty zespół poprzedniego sezonu uległ w niedzielę Radomiakowi w Radomiu aż 1:4 i jest dopiero szesnasty (3 pkt).

"Jako trenerowi wypada mi przeprosić za postawę zespołu w dwóch ostatnich spotkaniach. Były niesamowicie nieudane" - przyznał szkoleniowiec Lechii Tomasz Kaczmarek, którego zespół w poprzedniej kolejce uległ u siebie beniaminkowi Koronie Kielce 0:1.

Na pocieszenie gdańszczanom pozostał fakt, że Flavio Paixao - trafiając w niedzielę z rzutu karnego - powiększył swój dorobek w polskiej ekstraklasie do 103 trafień.

Dzień wcześniej wydarzeniem był mecz w Szczecinie, gdzie prowadzący w tabeli piłkarze Wisły Płock - remisując z Pogonią 2:2 - stracili pierwsze punkty w sezonie.

"Portowcy" prowadzili od 21. minuty po trafieniu Mateusza Łęgowskiego. Krótko po przerwie wyrównał Rafał Wolski, który na czwartego gola w sezonie zamienił rzut karny. Drugiego gola dla szczecinian uzyskał kwadrans przed końcem Słoweniec Luka Zahovic, ale 88. minucie do remisu doprowadził uderzeniem głową azerski obrońca Anton Krywociuk.

Wisła ma 13 punktów i imponujący bilans bramek: 16-4. Po 10 pkt zgromadziły do tej pory Pogoń, Stal Mielec i Legia Warszawa.

Legia wywiozła komplet punktów z Łodzi, gdzie po kilku latach doszło do ligowego klasyka z Widzewem, który w tym roku wrócił do krajowej elity.

W pierwszej połowie goście zdobyli bramki po strzałach Szweda Mattiasa Johanssona i Bartosza Kapustki oraz asystach Albańczyka Ernesta Muciego. W drugich 45 minutach na boisku był jakby inny Widzew, ale jedynym efektem lepszej gry okazał się tylko gol Patryka Lipskiego tuż przed końcowym gwizdkiem.

Widzew na zwycięstwo nad Legią w oficjalnym meczu czeka od... kwietnia 2000 roku.

W czołówce mocno rozgościła się Stal. Mielczanie w sobotę wygrali w Zabrzu z Górnikiem 3:1 i było to ich trzecie zwycięstwo w rozgrywkach. Na miano bohaterów meczu zasłużyli Maciej Domański, który zdobył dwa gole, oraz pozyskany latem z ligi litewskiej holenderski napastnik Said Hamulic, który odnotował bramkę i dwie asysty.

Aż 339 minut czekali piłkarze i kibice Piasta na gola w tym sezonie piłkarskiej ekstraklasy - pokonali na wyjeździe Cracovię 1:0.

Wybawieniem okazał się Jorge Felix. Hiszpan wrócił do Polski i gliwickiego klubu po niezbyt udanej przygodzie w Turcji. Wystarczyło mu niespełna pięć minut na boisku, by cieszyć się z bramki.

Dzięki temu Piast wyrwał się nie tylko z ostatniego miejsca, ale w ogóle ze strefy spadkowej - ma 3 pkt i jest czternasty.

Natomiast "Pasy", po świetnym starcie i trzech zwycięstwach, doznały drugiej z rzędu porażki bez zdobytego gola. W tabeli zajmują piątą lokatę (9 pkt).

Szósta kolejka rozpoczęła się od derbów Dolnego Śląska - Miedź przegrała w Legnicy z Zagłębiem Lubin 0:1. Beniaminek doznał trzeciej z rzędu porażki i jest przedostatni z jednym punktem.

Obecną serię zakończy poniedziałkowy mecz Korony (ostatnio dwa zwycięstwa z rzędu) z Wartą Poznań. (PAP)

bia/ sab/

Kraj i świat

2024-03-29, godz. 01:10 USA/ Rząd przyznał 60 mln dolarów na odbudowę mostu w Baltimore W czwartek rząd USA przyznał stanowi Maryland 60 milionów dolarów federalnej pomocy nadzwyczajnej w odpowiedzi na zawalenie się mostu Francisa Scotta Key… » więcej 2024-03-29, godz. 00:40 USA/ Nowy Jork przetestuje systemy wykrywania broni w miejskim metrze Nowy Jork rozpocznie testowanie technologii wykrywania broni w ramach programu pilotażowego na kilku stacjach metra, powiedział w czwartek burmistrz Eric Ad… » więcej 2024-03-28, godz. 23:30 LM piłkarzy ręcznych - wyniki Piłkarze ręczni Orlen Wisły Płock przegrali w czwartek u siebie z Paris St. Germain 26:30, a w środę Industria Kielce poniosła porażkę na wyjeździe z… » więcej 2024-03-28, godz. 23:20 LM piłkarzy ręcznych - Orlen Wisła - PSG 26:30 (opinie) Po meczu Orlen Wisła - Paris St. Germain (26:30) powiedzieli: Raul Gonzalez Gutierrez (trener PSG): 'Jestem zadowolony, że wygraliśmy. W pierwszej połowie… » więcej 2024-03-28, godz. 23:10 Piłkarska LM kobiet - PSG Katarzyny Kiedrzynek w półfinale Ekipa Paris Saint-Germain z polską bramkarką Katarzyną Kiedrzynek pokonała na własnym stadionie szwedzki BK Haecken 3:0 w rewanżowym meczu 1/4 finału piłkarskiej… » więcej 2024-03-28, godz. 23:10 Ekstraklasa siatkarzy - GKS - Barkom 3:2 GKS Katowice - Barkom Każany Lwów 3:2 (20:25, 25:19, 26:28, 25:18, 15:13). GKS Katowice: Sebastian Adamczyk, Jakub Jarosz, Davide Saitta, Łukasz Usowicz… » więcej 2024-03-28, godz. 23:10 Ekstraklasa siatkarzy - 28. kolejka (tabela) Wyniki meczów 28. kolejki i tabela ekstraklasy siatkarzy: Asseco Resovia Rzeszów - KGHM Cuprum Lubin 3:0 (25:23, 25:17, 25:22) GKS Katowice - Barkom Każany… » więcej 2024-03-28, godz. 23:00 Turniej WTA w Miami - Rybakina pierwszą finalistką Jelena Rybakina z Kazachstanu pokonała Białorusinkę Wiktorię Azarenkę 6:4, 0:6, 7:6 (7-2) i awansowała do finału tenisowego turnieju WTA 1000 w Miami. W… » więcej 2024-03-28, godz. 23:00 Komunikat Totalizatora Sportowego (28-03-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-03-28 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2024-03-28, godz. 22:50 LM piłkarzy ręcznych - Orlen Wisła - PSG 26:30 (opis) Piłkarze ręczni Orlen Wisły Płock w pierwszym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów przegrali przed własną publicznością z mistrzem Francji Paris Saint Germain… » więcej