Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-14, 22:30 Autor: PAP

USA/ Kongres chciałby przeznaczyć 80 mld dolarów na skuteczniejsze ściąganie podatków

Izba Reprezentantów Kongresu USA zatwierdziła ustawę, przyznającą Urzędowi Skarbowemu (IRS) 80 mld dolarów w ciągu najbliższej dekady. Większość kwoty miałaby służyć skuteczniejszemu egzekwowaniu prawa. Sprzeciwiają się temu niektórzy Republikanie.

Władze federalne chciałyby ściągnąć więcej niż dotąd z szacowanych na 600 mld dolarów podatków niewpłaconych każdego roku.


"Poprzez wzmocnienie zdolności IRS do ścigania bogatych oszustów podatkowych, będziemy w stanie zebrać co najmniej 400 mld dolarów w ciągu najbliższych 10 lat, a podejrzewam, że znacznie więcej" - oceniła Natasha Sarin, doradca ds. polityki podatkowej i wdrażania w Ministerstwie Skarbu.


Jak podało w niedzielę radio publiczne NPR, Sarin zapewniała, że fundusze nie będą przeznaczone na wzmocnienie audytów małych firm i gospodarstw domowych o dochodach poniżej 400 tys. dolarów rocznie.


Naukowcy z Syracuse University ustalili, że w ostatnim roku podatkowym 46 proc. kontroli IRS było skoncentrowanych na osobach mających tak niskie zarobki, że korzystają z ulg podatkowych tzw. Earned Income Tax Credit. Byli ponad trzykrotnie częściej monitorowani niż ogół podatników.


„Ponieważ doświadczeni audytorzy odeszli, IRS coraz bardziej koncentruje się na prostszych audytach, dotyczących rodzin o niższych dochodach, mimo że stanowią one niewielką część niezapłaconych podatków” – zauważyła NPR.


Zwróciła uwagę, że nowe przepisy o podatkach są częścią ustawy klimatycznej i zdrowotnej uchwalonej w piątek przez Izbę Reprezentantów. Jak dodała zwiększenie funduszy wzbudza opozycję ze strony niektórych Republikanów. Ustawę musi zatwierdzić też wyższa Izba Kongresu - Senat.


"Wyobraźcie sobie agentów IRS zstępujących na Amerykę jak rój szarańczy. A przy okazji, ci agenci IRS nie są tam po to, by ścigać miliarderów. Oni są tam po to, by podążać za tobą, za twoim małym biznesem. Są po to, by dopaść twoją rodzinę" – twierdził w Fox Business senator Ted Cruz z Teksasu.


Według NPR zarówno minister skarbu Janet Yellen, jak i komisarz IRS Charles Rettig mianowany przez byłego prezydenta Donalda Trumpa podkreślają, że dodatkowe wysiłki w zakresie egzekwowania przepisów będą skierowane na bogatych, a nie podatników z klasy średniej.


Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


ad/ mal/


Kraj i świat

2022-09-29, godz. 07:50 Szwecja/ Straż przybrzeżna: stwierdzono czwarty wyciek w gazociągach Nord Stream Szwedzka straż przybrzeżna stwierdziła wcześniej w tym tygodniu czwarty wyciek w uszkodzonych gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2 - poinformowała rzeczniczka… » więcej 2022-09-29, godz. 07:50 Warszawa/ Mieszkańcy Targówka i okolic niezadowoleni z korekt tras komunikacji miejskiej po otwarciu nowych stacji m… Od soboty Zarząd Transportu Miejskiego wprowadza korekty tras komunikacji naziemnej w związku z otwarciem nowych stacji metra na Bródnie. Zmiany nie spodobały… » więcej 2022-09-29, godz. 07:50 W. Adamczyk, reżyser serialu "Ranczo": na planie Franciszek Pieczka był skupiony, skromny, pokorny wobec zadania Mimo że był prawdziwym gigantem aktorstwa, to na planie był skupiony, skromny, pokorny wobec zadania, co mu dodatkowo zjednywało życzliwość - mówi PAP… » więcej 2022-09-29, godz. 07:40 Posłowie KO o wpisie Sikorskiego tylko nieoficjalnie Posłowie Koalicji Obywatelskiej nie chcieli w środę komentować kontrowersyjnego wpisu europosła Radosława Sikorskiego na temat awarii gazociągu Nord Stream… » więcej 2022-09-29, godz. 07:30 Gruziński dziennikarz dla PAP: Rosjanie porzucają samochody przed granicą z Gruzją, uciekają z plecakami; to chaos Wielu Rosjan ucieka do Gruzji przed mobilizacją na wojnę na Ukrainę. Ludzie porzucają przed granicą samochody, niektórzy nie mają pieniędzy, są zdesperowani… » więcej 2022-09-29, godz. 07:30 Minister Rau: uderzenie konwencjonalne w obronie Ukrainy to najbardziej racjonalna odpowiedź na rosyjski atak jądrowy Użycie broni konwencjonalnej w obronie Ukrainy byłoby najbardziej racjonalną i wyważoną odpowiedzią na ewentualny atak jądrowy Rosji na Ukrainie - powiedział… » więcej 2022-09-29, godz. 07:20 Kraków/ Były rzecznik prasowy Instytutu Psychologii UJ wciąż pracuje na uczelni Mimo że władze Uniwersytetu Jagiellońskiego zapowiadały rozwiązanie umowy z Samuelem Nowakiem, to były rzecznik prasowy Instytutu Psychologii wciąż tam… » więcej 2022-09-29, godz. 07:20 45 lat temu powołano Komitet Samoobrony Społecznej „KOR” 45 lat temu, 29 września 1977 r. , Komitet Obrony Robotników został przekształcony w Komitet Samoobrony Społecznej „KOR”. Decyzja działaczy tego środowiska… » więcej 2022-09-29, godz. 07:20 P. Jabłoński o kolejnym pakiecie sankcji na Rosję: stanowi spełnienie części polskich postulatów Kolejny pakiet sankcji na Rosję stanowi spełnienie części polskich postulatów, głównie w kwestii sankcji technologicznych i wprowadzenia maksymalnej ceny… » więcej 2022-09-29, godz. 07:10 A. Macierewicz: Informacja służb wskazuje na sfałszowanie polskiego rejestratora parametrów lotu (czarnej skrzynki)… Istnieje informacja służb wskazująca, że Rosja podjęła działania, aby dokonać fałszerstwa rejestratora (czarnej skrzynki) ATM-QAR z samolotu 154M - powiedział… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »