2022-08-14, 22:00 Autor: PAP

Ekstraklasa piłkarska - Raków - Jagiellonia 2:2 (opis2)

Raków Częstochowa - Jagiellonia Białystok 2:2 (2:0).

Bramki: 1:0 Bartosz Nowak (3), 2:0 Bojan Nastic (10-samobójcza), 2:1 Nene (63), 2:2 Jesus Imaz (85).

Żółta kartka - Raków Częstochowa: Bogdan Racovitan, Zoran Arsenic. Jagiellonia Białystok: Taras Romanczuk, Tomas Prikryl, Nene, Marc Gual, Zlatan Alomerovic, Bogdan Tiru.

Sędzia: Damian Sylwestrzak (Wrocław). Widzów: 5 348.

Raków Częstochowa: Kacper Trelowski - Bogdan Racovitan (88. Deian Sorescu), Zoran Arsenic, Milan Rundic - Fran Tudor, Walerian Gwilia (76. Giannis Papanikolaou), Szymon Czyż, Patryk Kun - Mateusz Wdowiak (76. Ivi Lopez), Bartosz Nowak (61. Władysław Koczerhin), Fabian Piasecki (61. Sebastian Musiolik).

Jagiellonia Białystok: Zlatan Alomerovic - Bogdan Tiru, Mateusz Skrzypczak, Bojan Nastic (90+2. Israel Puerto) - Tomas Prikryl, Taras Romanczuk (73. Martin Pospisil), Jesus Imaz, Bartłomiej Wdowik - Fedor Cernych (73. Wojciech Łaski), Marc Gual (90+6. Mateusz Kowalski), Bartosz Bida (46. Nene).

Raków zremisował z Jagiellonią, choć po 10 minutach prowadził już 2:0. Niektórzy kibice liczyli nawet, że gospodarze powtórzą wynik, jaki osiągnęli z tym rywalem w grudniu, kiedy pokonali go 5:0. Tyle, że wtedy wszystkie gole zdobyli w drugiej połowie, a teraz więcej bramek dla "Czerwono-Niebieskich" już nie było, chociaż sytuacji strzeleckich nie brakowało. Za to "Duma Podlasia" miała dużo czasu na odrabianie strat i w końcu doprowadziła do remisu. Przebieg pierwszej połowy absolutnie nie zapowiadał takiego zwrotu w grze.

W porównaniu do czwartkowego meczu w eliminacjach Ligi Konferencji ze Spartakiem Trnawa (1:0) trener Marek Papszun dokonał czterech zmian w wyjściowej jedenastce (przed tygodniem w meczu z Górnikiem Zabrze tych zmian było aż siedem). Co więcej, wprowadzeni dublerzy brali ciężar walki na siebie i to oni wypracowali obie bramki.

Częstochowianie objęli prowadzenie już w trzeciej minucie, gdy Szymon Czyż wywalczył piłkę w środkowej strefie boiska, podał do Fabiana Piaseckiego, a ten do Bartosza Nowaka i były pomocnik Górnika, debiutując w nowych barwach w ekstraklasie, z bliska pokonał Zlatana Alomerovica.

Goście próbowali odpowiedzieć, ale dwie akcje Hiszpana Marca Gaula przerwali częstochowscy obrońcy. Za to w 10. minucie nie popisała się defensywa Jagiellonii, przez którą przedarł się Piasecki, a piłkę do własnej bramki skierował Bojan Nastic.

Białostoczanie sprawiali wrażenie załamanych, a gospodarze - pewnych siebie i nadal atakowali. W 14. min nikt nie wykończył dobrej akcji Mateusza Wdowiaka, a po chwili tuż obok bramki strzelił Zoran Arsenic, natomiast w 28. minucie doskonałą sytuację zmarnował Piasecki.

Goście próbowali kontratakować, jak np. w 28. i 31. minucie, ale tylko raz, w 34., poważniej zagrozili bramce Kacpra Trelowskiego. Za to w 43. min. Raków powinien uzyskać trzecie trafienie, lecz Wdowiak w sytuacji sam na sam z Alomerovicem strzelił zbyt nonszalancko i bramkarz Jagiellonii zdołał odbić piłkę na róg.

Zaraz po przerwie piłka niespodziewanie znalazła się w bramce Rakowa, ale na szczęście dla gospodarzy był spalony. Niemniej, ten moment powinien być ostrzeżeniem dla miejscowych. Tymczasem oni nadal atakowali, a doskonałe okazje seryjnie marnował Wdowiak. Najlepsze miał 55. i 60. min., ale w obu przypadkach minimalnie chybił.

Stare porzekadło piłkarskie mówi, że "niewykorzystane okazje się mszczą" i tak też się stało w niedzielę - w 63. minucie, gdy na zaskakujące, mocne uderzenie z 20 metrów zdecydował się Nene, a Trelowski spóźnił się z interwencją i piłka pod poprzeczką wpadła do siatki. W 67. min mógł już być remis, ale Gaul z kilku metrów spudłował.

W 69. min sędzia musiał na dłuższą chwilę przerwać mecz, bo miejscowi szalikowcy zadymili boisko. Wymuszona przerwa w grze nieco wytrąciła z rytmu oba zespoły, a potem dwóch okazji nie wykorzystał Ivi Lopez - najpierw dał się zatrzymać jednemu z rywali, a potem z wolnego trafił w mur.

W 84. min Trelowski sparował piłkę na róg po strzale Gaula, a po kornerze skapitulował po raz drugi - w zamieszaniu z bliska celnie główkował Hiszpan Jesus Imaz.

W końcówce obie drużyny starały się jeszcze walczyć o zwycięską bramkę, ale więcej goli już nie było i mecz zakończył się podziałem punktów.(PAP)

man/ pp/

2024-04-20, godz. 02:30 Reuters: korespondent wojenny rosyjskiej "Izwiestiji" zabity na Ukrainie Siemion Jeremin, korespodent wojenny rosyjskiego dziennika 'Izwiestija' poniósł w piątek śmierć w południowowschodniej Ukrainie, w rezultacie ataku drona… » więcej 2024-04-20, godz. 02:00 Kolumbia/Rząd zapowiada "kontrofensywę przeciwko mafiom pustoszącym Amazonię" Kolumbijskie Ministerstwo Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju oraz Prokuratura, w reakcji - jak stwierdzono - 'na gwałtowny nawrót przestępczych działań… » więcej 2024-04-20, godz. 01:30 Irak/Silna eksplozja w bazie wojskowej w pobliżu Bagdadu Silna eksplozja wstrząsnęła około północy w piątek bazą wojskową położoną na południe od od stolicy Iraku - Bagdadu, w której zakwaterowani są żołnierze… » więcej 2024-04-20, godz. 00:40 Węgry/ Orban rozpoczął kampanię wyborczą do Europarlamentu, zapowiadając „okupację Brukseli” Premier Węgier Viktor Orban zainaugurował w piątek kampanię wyborczą swojej partii Fidesz do Parlamentu Europejskiego (PE), zapowiadając „okupację Brukseli”… » więcej 2024-04-20, godz. 00:20 Ekstraklasa siatkarek - Mędrzyk: miałyśmy cudowny zespół (opinie) Po meczu ekstraklasy siatkarek Grupa Azoty Chemik Police - PGE Rysice Rzeszów (3:1) powiedziały: Anna Obiała (środkowa PGE Rysice): 'Nie ulega wątpliwości… » więcej 2024-04-20, godz. 00:20 Korea Płn. dokonała prób z głowicą bojową i nowym pociskiem przeciwlotniczym Korea Płn. dokonała prób z głowicą bojową i nowym pociskiem przeciwlotniczym - poinformowała w sobotę północnokoreańska agencja prasowa KCNA. » więcej 2024-04-20, godz. 00:10 Ekstraklasa piłkarska - Raków - Górnik 0:1 (opinie) Po meczu ekstraklasy piłkarskiej Raków Częstochowa - Górnik Zabrze (0:1) powiedzieli: Dawid Szwsrga (Raków): 'W tej rundzie wygraliśmy tylko trzy mecze… » więcej 2024-04-20, godz. 00:10 Wybory samorządowe/ Rozpoczęła się cisza wyborcza przed drugą turą wyborów O północy z piątku na sobotę rozpoczęła się cisza wyborcza przed drugą turą wyborów samorządowych, która potrwa do końca głosowania, czyli do niedzieli… » więcej 2024-04-19, godz. 23:30 Ekstraliga żużlowa - Motor - Stal 55:35 (opis) Orlen Oil Motor Lublin - ebut.pl Stal Gorzów 55:35. Punkty: Orlen Oil Motor Lublin: Bartosz Zmarzlik 13 (3,3,3,1,3), Jack Holder 12 (3,1,3,3,2), Fredrik… » więcej 2024-04-19, godz. 23:30 A. Duda dla "Faktu": rozmawiałem z szefem MSZ na temat obsady placówek dyplomatycznych Prezydent Andrzej Duda poinformował w wywiadzie dla 'Faktu', że rozmawiał z szefem MSZ Radosławem Sikorskim na temat obsady placówek dyplomatycznych. Powiedziałem… » więcej