Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-14, 13:02 Autor: PAP

Niedziela (14.08) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata [ZDJĘCIA]

Polki Justyna Święty-Ersetic i Małgorzata Hołub-Kowalik podczas treningu reprezentacji przygotowującego do startów w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy na Stadionie Olimpijskim w Monachium. Mistrzostwa rozpoczną się jutro 15 bm. i potrwają do 21 bm. [
Polki Justyna Święty-Ersetic i Małgorzata Hołub-Kowalik podczas treningu reprezentacji przygotowującego do startów w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy na Stadionie Olimpijskim w Monachium. Mistrzostwa rozpoczną się jutro 15 bm. i potrwają do 21 bm. [
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Tomasz Dominikowski podczas uroczystości wręczenia medali i wyróżnień resortowych przed gmachem MON przy ul. Klonowej w Warszawie. W całym kraju odbywają s
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Tomasz Dominikowski podczas uroczystości wręczenia medali i wyróżnień resortowych przed gmachem MON przy ul. Klonowej w Warszawie. W całym kraju odbywają s
(18:00) Niemal 100 terytorialsów w Górzycy (powiat słubicki) oczyszcza 20-kilometrowy brzeg Odry ze śniętych ryb. W niedzielę wyciągnęliśmy około pięć ton ryb, ale nadal wiele ryb leży na dnie rzeki - powiedział major Robert Urbanek z 12. Wielkopolskiej Brygady OT.

Terytorialsi zostali podzieleni na grupy, aby realizować zadania w czterech różnych lokalizacjach i oczyścić jak największy odcinek brzegu Odry. Równocześnie z WOT-em działa 50 żołnierzy wojsk operacyjnych, którzy wykonują zadania w powiecie krośnieńskim.

Dowiedz się więcej

(17:30) Cezary Strumnik wywalczył złoto motorowodnych mistrzostw Europy w klasie OSY400 w litewskich Kupiszkach. Polak wygrał wszystkie swoje biegi. Jakub Rochowiak zajął ósme, a Michał Poźniak dziesiąte miejsce.

Reprezentant Polski był faworytem imprezy, bowiem wcześniej miał już w swoim dorobku 11 medali mistrzostw świata oraz Europy w tej klasie. Jest to także aktualny mistrz globu z 2021 roku.

Dowiedz się więcej

(16:00) Jak w 1920 r. Warszawa stanęła na drodze bolszewickiej nawale, tak dziś ukraińskie miasta powstrzymują napór Rosji prącej do odbudowy imperium – napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej, skierowanym na ręce starosty powiatu wołomińskiego Adama Lubiaka.

Zaznaczył w nim, że "tak jak ówcześnie Warszawa stanęła na drodze bolszewickiej nawale, tak dziś ukraińskie miasta powstrzymują napór Rosji prącej do odbudowy imperium. Tak jak wzdłuż polsko-bolszewickiego frontu ginęli nasi wojskowi kapelani, tak dziś tracą życie od rosyjskich kul niosący posługę swoim żołnierzom ukraińscy duchowni".

Dowiedz się więcej

(13:40) Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o pomoc dla Somalii i sąsiednich krajów, pogrążonych w ciężkim kryzysie humanitarnym z powodu suszy. Podkreślił, że ludność tej części Afryki znalazła się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Zwracając się do wiernych podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański w Watykanie papież powiedział: „Pragnę zwrócić uwagę na poważny kryzys humanitarny, który dotyka Somalię i niektóre obszary krajów sąsiednich. Ludność tego regionu, żyjąca już w bardzo niepewnych warunkach, znajduje się teraz w śmiertelnym niebezpieczeństwie z powodu suszy”.

Dowiedz się więcej

(12:10) Dziękuję żołnierzom, którzy pełnią służbę na Odrze. Ponad 200 wojskowych oczyszcza rzekę, to żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych – poinformował w sobotę szef MON Mariusz Błaszczak.

Minister Błaszczak podczas pikniku wojskowego na stadionie PGE Narodowym w Warszawie podziękował żołnierzom za ich codzienną służbę. Poinformował przy tym, że wojskowi uczestniczą też w działaniach związanych z usuwaniem skażenia Odry.

Dowiedz się więcej

(11:50) Minister środowiska Niemiec Steffi Lemke powiedziała w sobotę stacji rbb24, że współpraca z Polską ws. katastrofy ekologicznej w Odrze nie sprawdziła się, a Berlin został o niej poinformowany za późno. Zapowiedziała jednak poprawę współpracy z Warszawą.

Minister zaapelowała o wyciągnięcia wniosków z katastrofy ekologicznej i postrzeganie Odry jako przestrzeni przyrodniczej zasługującego na ochronę. Nie należy próbować zmieniać rzek w drogi wodne lub ścieki - powiedziała Lemke w wywiadzie.

Dowiedz się więcej.

(11:10) Po ataku na Salmana Rushdie'ego błyskawicznie rośnie sprzedaż jego książki "Szatańskie wersety", za którą obłożono go fatwą. W internetowym sklepie Amazona we Francji powieść znalazła się w niedzielę na pierwszym miejscu pod względem sprzedaży - podaje BFMTV.

Rushdie, brytyjski autor pochodzenia indyjskiego, został w piątek zaatakowany nożem i kilkakrotnie dźgnięty w szyję tuż przed wykładem, który miał wygłosić w mieście Chautauqua w stanie Nowy Jork w USA. Pisarz miał mówić o wolności artystycznej.

Dowiedz się więcej.

(11:00) Dzięki waszej postawie i codziennej służbie Polska jest bezpieczna, dziękuję wam za to – powiedział w niedzielę szef MON Mariusz Błaszczak do żołnierzy Wojska Polskiego.

Minister Błaszczak wręczył w niedzielę rano odznaczenia i wyróżnienia żołnierzom Wojska Polskiego. W krótkim przemówieniu zwrócił uwagę, że wśród uhonorowanych są m.in. żołnierze związani z ewakuacją z Afganistanu naszych sojuszników.

Dowiedz się więcej.

(10:00) Wg sondażu Estymatora dla DoRzeczy.pl na PiS-Zjednoczoną Prawicę głosowałoby 36,8 proc. badanych zdecydowanych pójść na wybory, na Koalicję Obywatelską – 26,8 proc., na Lewicę 11 proc., na Polskę 2050 – 9,7 proc., na PSL-KP – 7,2 proc. i na Konfederację 6,6 proc.

Poniżej 5 proc. głosów otrzymałoby Kukiz'15 z poparciem 1,7 proc. i inne ugrupowania, które wskazało 0,2 proc. badanych, którzy deklarowali udział w głosowaniu. Z sondażu wynika, że frekwencja wyniosłaby 54 proc.

Dowiedz się więcej.

(9:10) Po drodze spotykaliśmy się z wieloma niesamowicie przyjaznymi gestami, zarówno ze strony służb, jak i zwykłych ludzi - powiedział PAP oficer prasowy polskiej grupy ratowniczej asp. Łukasz Nowak. Polscy strażacy pomagają francuskim kolegom w gaszeniu pożarów prawie 1000 ha lasów.

Polscy strażacy są już w obozowisku w miejscowości Hostens około 35 km na południe od Bordeaux. "Zostaliśmy tu na miejscu bardzo ciepło przyjęci. Pani prefekt, szef strażaków, szef policji, naprawdę mnóstwo znakomitości tutejszego regionu osobiście dziękowało nam, polskim strażakom. Witali nas z otwartym sercem i z pełnym zdumieniem, że Polacy tak liczną grupą - najliczniejszą - stawili się już na miejsce" - opowiedział strażak.

Dowiedz się więcej.

(8:50) Siły ukraińskie po raz kolejny uderzyły w most przez Dniepr, by odciąć zaopatrzenie dla rosyjskiego wojska okupującego obszary obwodu chersońskiego; bez dostaw Rosjanie nie będą w stanie się bronić – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Ukraińcy zaatakowali w sobotę most na tamie w Elektrowni Hydroelektrycznej Kachowka i pojawiły się informacje, że nie mogą nim przejeżdżać ciężkie pojazdy. Kilka dni wcześniej ukraińskie wojsko twierdziło, że most jest nieprzejezdny.

Dowiedz się więcej.

(7:20) Rosja przez swoją propagandę i narrację próbuje podzielić Europę; Kreml chce poróżnić z nią Polskę i kraje bałtyckie - ocenia w rozmowie z PAP Janis Sarts, dyrektor Centrum Eksperckiego NATO ds. Komunikacji Strategicznej w Rydze.

Rosja nie rozpowszechnia obecnie klasycznej dezinformacji, lecz uprawia propagandę wojenną - zaznacza ekspert. "Patrząc z rosyjskiej perspektywy, w ramach propagandy wojennej stworzono alternatywną rzeczywistość. A poszukiwanie dezinformacji w rzeczywistości alternatywnej jest kontrproduktywne, bo wszystko jest dezinformacją" - mówi PAP dyrektor działającej pod auspicjami NATO organizacji.

Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2022-10-07, godz. 10:40 Sanok/ Liczba widzów w Galerii Beksińskiego - jak przed pandemią 9 tys. osób mniej niż przed rokiem odwiedziło od lipca do końca września Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). 'Wróciliśmy do poziomu… » więcej 2022-10-07, godz. 10:40 Nowy serial Netfliksa trafił do Księgi Rekordów Guinnessa W piątek 7 października na platformie streamingowej Netflix zadebiutował nowy serial Mike’a Flanagana zatytułowany „Klub Północny”. Produkcja ta od… » więcej 2022-10-07, godz. 10:40 Wrocław/ Wystawa „Drukarze i romanse” w Muzeum Pana Tadeusza W dwusetną rocznicę wydania w drukarni Józefa Zawadzkiego w Wilnie debiutanckiego tomu poezji Adama Mickiewicza zawierającego „Ballady i romanse” Muzeum… » więcej 2022-10-07, godz. 10:40 Polskie drewno drożeje, branża drzewna protestuje (MediaRoom) Polski przemysł drzewny protestuje przeciw decyzjom Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, które wpływają na gwałtowny wzrost cen drewna. Niebezpieczna… » więcej 2022-10-07, godz. 10:40 Lider PO: złoty traci na wartości po każdym wystąpieniu Adama Glapińskiego Złoty traci na wartości po każdym zdaniu wypowiedzianym przez prezesa NBP Adama Glapińskiego - można to prześledzić. Po jego słowach na czwartkowej konferencji… » więcej 2022-10-07, godz. 10:40 Książka "Polska 1939" Rogera Moorhouse'a dostępna w USA w miękkiej okładce Książka brytyjskiego historyka Rogera Moorhouse'a wydana po polsku jako 'Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi' jest od wtorku dostępna w Stanach Zjednoczonych… » więcej 2022-10-07, godz. 10:40 2629 zakażeń koronawirusem, zmarło 41 osób z COVID-19 Minionej doby badania potwierdziły 2629 zakażeń koronawirusem, w tym 511 ponownych. Zanotowano 41 zgonów osób z COVID-19 - poinformowano w piątek na stronach… » więcej 2022-10-07, godz. 10:40 Lider PO: mówi się, że samorządy mają dystrybuować węgiel, ale węgla nie ma Mówi się, że samorządy mają dystrybuować węgiel, tylko rząd nie zrobił niczego, żeby węgiel był dostępny; węgla nie ma, a kiedy się pojawia, to… » więcej 2022-10-07, godz. 10:30 UE/ Szef dyplomacji: Unia musi zapewnić więcej pieniędzy na opłacenie pomocy wojskowej dla Ukrainy Będę domagał się od państw Unii Europejskiej, by przeznaczyły więcej pieniędzy na wsparcie wojskowe dla Ukrainy - zapowiedział wysoki przedstawiciel Unii… » więcej 2022-10-07, godz. 10:30 Grzymowicz: z pomnika autorstwa Dunikowskiego w trybie pilnym usunięte będą symbole komunistyczne (opis) Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiedział, że z pomnika autorstwa Xawerego Dunikowskiego w Olsztynie 'w trybie pilnym zostaną usunięte symbole komunizmu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »