2022-08-10, 18:30 Autor: PAP

Ekstraklasa piłkarska - po dziewięciu latach wraca ligowy klasyk Widzew - Legia

Po latach tułaczki Widzewa po niższych ligach dojdzie wreszcie do prestiżowego starcia łódzkiej drużyny w ekstraklasie z Legią. W 2019 i 2020 roku ten klasyk odbył się w rywalizacji o puchar kraju, ale na ligowe starcie jedynych polskich uczestników Ligi Mistrzów czekano od 2013 roku.

W ostatnich dniach na południowej ścianie stadionu Widzewa zawieszono nowy, ogromny herb klubu - większy i bardziej okazały od dotychczasowego (który przeniesiono na drugą część stadionu). Inwestycja została sfinansowana z klubowego budżetu, a też przy wsparciu kibiców.

Lepszej okazji nie można było sobie wyobrazić - "debiut" herbu nastąpi w piątkowym meczu z największym przeciwnikiem.

Oba zespoły to nie tylko "odwieczni" rywale, ale również jedyne drużyny, które reprezentowały Polskę w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Widzew awansował do niej w 1996 roku, a Legia - rok wcześniej oraz w 2016 roku.

To również jedyni polscy półfinaliści Pucharu Europy (poprzednika Ligi Mistrzów). Legia dokonała tego w 1970, a Widzew w 1983 roku.

Szczyt popularności tego klasyku przypada na lata 80. i 90., gdy meczami Widzewa z Legią żyła cała piłkarska Polska, były także powodem do szczególnej mobilizacji policji. Przede wszystkim jednak decydowały o mistrzostwie kraju, jak w 1996 i 1997 roku, gdy Widzew zwyciężył dwukrotnie w Warszawie.

W maju 1996 roku łodzianie, dopingowani na Łazienkowskiej przez tłum swoich kibiców (przyjechali do Warszawy dwoma wypełnionymi po brzegi pociągami), wygrali 2:1, chociaż przegrywali 0:1. Zwycięstwo przybliżyło ich do tytułu, który zdobyli dwa tygodnie później.

Po pół roku Widzew wygrał u siebie 1:0, a druga połowa meczu została opóźniona o kilka minut, ponieważ kibice Legii obrzucili racami pole karne bramki Macieja Szczęsnego, byłego golkipera klubu z Łazienkowskiej. Dym zasłonił niemal całe boisko.

W czerwcu 1997 roku rozegrano w stolicy klasyk, który przeszedł do historii polskiego futbolu. Do 90. minuty gospodarze prowadzili 2:0, ale ostatecznie przegrali 2:3. Łodzianie świętowali wówczas drugi z rzędu tytuł mistrza kraju.

Do dzisiaj, gdy ktoś w Polsce odrabia w końcówce meczu duże straty, jest porównywany z tamtym zespołem Widzewa.

Legioniści częściowo zrewanżowali się łodzianom dwa miesiące później, gdy w spotkaniu o Superpuchar zwyciężyli 2:1. Tym razem to oni przegrywali 0:1, ale potrafili odwrócić losy meczu. Lepsi okazali się również w październiku 1997 roku - wygrali 3:1.

W kwietniu 1999 roku łodzianie prowadzili u siebie z Legią już 2:0, lecz goście doprowadzili do wyrównania. Ostatni cios zadali jednak widzewiacy. W 75. minucie zwycięstwo 3:2 zapewnił im Radosław Michalski, który - podobnie jak Szczęsny - przeszedł do Widzewa z Legii latem 1996.

Tradycja zobowiązywała i 15 kwietnia 2000 roku Widzew znów wygrał u siebie 3:2, tym razem zwycięską bramkę zdobył w 90. minucie Dariusz Gęsior.

To była ostatnia wygrana łodzian w prestiżowej rywalizacji. Od tego czasu w ekstraklasie czterokrotnie padł remis i 14 razy wygrała Legia. W sezonie 2001/02 oba zespoły na skutek m.in. regulaminu (podział ekstraklasy na dwie grupy) nie zmierzyły się ze sobą.

W obecnym stuleciu warszawsko-łódzki szlagier nieco stracił na prestiżu. Głównie z powodów problemów Widzewa, który w latach 2004-06 i 2008-10 oraz od 2014 do czerwca 2022 roku nie występował w ekstraklasie.

Łodzianie do kwietnia 2012 roku przegrali ze stołecznym rywalem 11 kolejnych meczów ligowych. Dopiero w rundzie wiosennej sezonu 2011/12 przerwali fatalną serię, remisując u siebie 1:1.

Fani Legii też mają co wspominać, choćby spotkanie z 8 czerwca 2004 roku. Rozbity i już zdegradowany z ekstraklasy łódzki zespół przegrał na Łazienkowskiej 0:6, a obrazu klęski Widzewa dopełnił fakt, że jedną z bramek zdobył z rzutu karnego bramkarz Artur Boruc.

W ekstraklasie oba zespoły zmierzyły się w sumie 68 razy. Legia triumfowała w 31 spotkaniach, w 19 padł remis, a 18 razy górą był Widzew.

Po raz ostatni w lidze oba zespoły zagrały 10 listopada 2013 roku - Widzew przegrał u siebie 0:1 po golu byłego piłkarza tej drużyny Tomasza Jodłowca.

W koszulce Legii wystąpili wówczas m.in. Jakub Rzeźniczak, Jakub Kosecki, Dominik Furman, Michał Kucharczyk i Bartosz Bereszyński, a w barwy Widzewa reprezentowali Jakub Bartkowski, Patryk Stępiński (obecnie znów gra w Widzewie) czy siedzący wówczas na ławce rezerwowych Rafał Augustyniak - od niespełna dwóch tygodni piłkarz... Legii.

Natomiast w ostatnich latach doszło do dwóch meczów Widzewa z Legią w Pucharze Polski. 30 października 2019 roku, w 1/16 finału, na zapełnionym stadionie w Łodzi znów odżyły emocje, a poziom dorównał prestiżowi tej rywalizacji.

"Miło znów Cię widzieć @Legia Warszawa" - napisał wówczas po losowaniu Widzew na Twitterze.

Przewaga piłkarska gości nie podlegała dyskusji, ale mecz trzymał w napięciu. Widzew nie załamał się prowadzeniem Legii 2:0. Między 58. i 73. minutą strzelił dwa gole. Dopiero trafienie Igora Lewczuka w 84. minucie przesądziło o awansie faworyta.

25 listopada 2020 znów oba zespoły spotkały się w Łodzi i znów w 1/16 finału. Tym razem jednak bez kibiców, z powodu pandemii. I może dlatego emocji było niewiele, goli również - Legia wygrała 1:0 po trafieniu Mateusza Cholewiaka już w szóstej minucie.

Teraz ograniczeń nie ma, więc stadion będzie pękać w szwach. Kibice Widzewa wykupili przed sezonem wszystkie karnety w rekordowym tempie, a gdyby stadion mógł pomieścić np. 50 tysięcy widzów, w piątek bez kłopotów by się zapełnił.

Mimo wzajemnej niechęci kibiców oba kluby doskonale wiedzą, że są sobie potrzebne w ekstraklasie.

Widzewiacy czekają na zwycięstwo nad Legią w oficjalnym meczu 22 lata (w marcu wygrali sparing 3:2). To całe jedno pokolenie. Nie trzeba więc dodawać, ile dla fanów łódzkiego klubu znaczyłoby zakończenie niechlubnej serii.

"Gdy Legia ostatni raz przegrała z Widzewem, takich piłkarzy jak Kacper Tobiasz, Cezary Miszta, czy Igor Strzałek nie było jeszcze na świecie" - napisano na oficjalnej stronie warszawskiego klubu.

Początek piątkowego widowiska o godz. 20.30.

Autor: Maciej Białek (PAP)

bia/ co/

2024-07-22, godz. 17:50 Paryż - Hurkacz nie wystartuje w igrzyskach (krótka) Hubert Hurkacz poinformował, że nie wystartuje w igrzyskach olimpijskich w Paryżu. 'Była to bardzo, bardzo trudna decyzja' - napisał na Instagramie polski… » więcej 2024-07-22, godz. 17:50 Wielkopolskie/ Zablokowana A2 między węzłami Poznań Zachód i Buk Po wypadku zablokowana jest w obu kierunkach autostrada A2 między węzłami Poznań Zachód i Buk. Tir potrącił pieszego. Wezwany został śmigłowiec LPR. » więcej 2024-07-22, godz. 17:50 Orlen Południe poszukuje dostawców kolb kukurydzy, miskanta i wierzby energetycznej Orlen Południe, w związku z uruchamianą instalacją do produkcji bioetanolu drugiej generacji wraz z elektrociepłownią biomasową, szuka dostawców kolb kukurydzy… » więcej 2024-07-22, godz. 17:50 Prof. Tomasz Płudowski: Kamala Harris ma 30 proc. szans na zostanie prezydentką (wideo) Jest niewielka szansa na to, że Kamala Harris zostanie prezydentką. Żeby wygrać, od teraz po stronie Demokratów wszystko musiałoby pójść znakomicie -… » więcej 2024-07-22, godz. 17:50 Sikorski: trzeba przekonać USA, że w sprawie wsparcia Ukrainy Europa to nie pasażer na gapę To dobry moment, by przekonać amerykańskich polityków i opinię publiczną w USA, że Europa się zmobilizowała, wydaje więcej na obronność i nie jest pasażerem… » więcej 2024-07-22, godz. 17:40 Projekt MF zapowiedziało nowelizacje ustawy o finansach publicznych Ministerstwo Finansów planuje nowelizację ustawy o finansach publicznych. Jak wskazano w wykazie prac legislacyjnych rządu na stronie KPRM, projektowana ustawa… » więcej 2024-07-22, godz. 17:40 USA/ Secret Service: zamach na Trumpa był naszą największą porażką od dziesięcioleci (opis) Przesłuchiwana w poniedziałek przez Komisję Nadzoru amerykańskiej Izby Reprezentantów dyrektorka Secret Service Kimberly Cheatle oświadczyła, że próba… » więcej 2024-07-22, godz. 17:40 Paryż – debiut czterech żeglarskich konkurencji, klasa 470 w formule mieszanej Na igrzyskach w Paryżu w żeglarstwie zadebiutują cztery klasy: windsurfingowa iQFoil i Formula Kite zarówno w wydaniu kobiecym, jak i męskim. Z kolei w klasie… » więcej 2024-07-22, godz. 17:40 MEN: dodatkowe środki w programie "Podróże z klasą" wyczerpane w 4 minuty; 752 nowe wnioski Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało w poniedziałek, że dodatkowe 20 mln złotych przeznaczone na program 'Podróże z klasą' wyczerpano w 4 minuty… » więcej 2024-07-22, godz. 17:40 Paryż - pięć medali olimpijskich polskich żeglarzy (dokumentacja) Pięć medali, w tym jeden złoty, wywalczyli polscy żeglarze w dotychczasowych startach w igrzyskach olimpijskich. Dwa zdobył Mateusz Kusznierewicz w klasie… » więcej