Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-09, 19:20 Autor: PAP

Litwa/ Swiatłana Cichanouska utworzy tymczasowy rząd Białorusi

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska utworzy tymczasowy rząd Białorusi – zapowiedziano we wtorek podczas odbywającej się w Wilnie konferencji „Nowa Białoruś”. Według portalu Telewizji Belsat, w skład „kolegialnego organu wykonawczego” wejdzie na razie czterech członków.

„Postanowiłam stworzyć wspólny gabinet przejściowy. To kolegialny organ wykonawczy, który na co dzień będzie działał na rzecz głównych celów: obrony niepodległości i suwerenności Republiki Białorusi, reprezentowania interesów narodowych Białorusi oraz realizowania faktycznej deokupacji naszego kraju” – oznajmiła Cichanouska.


Według liderki białoruskiej opozycji, kolejne cele nowo powstałego organu to „przywrócenie prawa i porządku konstytucyjnego, opracowanie i wdrożenie środków mających na celu powstrzymanie nielegalnego sprawowania władzy, zapewnienie przejścia od dyktatury do demokracji oraz stworzenie warunków do przeprowadzenia uczciwych i wolnych wyborów, opracowanie i wdrożenie decyzji niezbędnych do osiągnięcia demokratycznych przemian na Białorusi”.


Cichanouska wskazała też kandydatów do kolegialnego organu wykonawczego. Są to: Paweł Łatuszka, który zostanie przedstawicielem gabinetu ds. przekazywania władzy, Alaksandr Azarau, jako przedstawiciel ds. przywrócenia ładu publicznego, Walery Kawalaeuski - przedstawiciel ds. zagranicznych i Walery Sachaszczyk - przedstawiciel ds. obrony i bezpieczeństwa narodowego.


Kandydaci na członków gabinetu muszą zostać zaakceptowani przez organ przedstawicielski. Cichanouska widzi w tym rolę Rady Koordynacyjnej, którą założyła w 2020 roku podczas białoruskich protestów.


W Wilnie we wtorek zakończyła się dwudniowa konferencja "Nowa Białoruś". W dyskusji wokół tego, jak doprowadzić do odejścia Alaksandra Łukaszenki i jak zarządzać dalszymi zmianami w Białorusi przy jak najmniejszych stratach ekonomicznych dla kraju, uczestniczyli nie tylko politycy, ale też dziennikarze, biznesmeni, działacze społeczni, analitycy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.


We wtorek mijają dwa lata od wyborów prezydenckich na Białorusi, których oficjalnym zwycięzcą ogłoszono Łukaszenkę. Wybory i ich wynik - 80,1 proc. głosów rzekomo oddanych na Łukaszenkę - opozycja białoruska uznała za sfałszowane. W kraju wybuchły masowe protesty, brutalnie stłumione przez władze.


Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)


aki/ adj/


Kraj i świat

2022-10-04, godz. 12:00 Z.Rau: Polska i Niemcy są zgodne, że Ukraina musi odzyskać pełną integralność terytorialną (krótka3) Polska i Niemcy są zgodne, że wojna musi się zakończyć odzyskaniem przez Ukrainę pełnej integralności terytorialnej. Potępiamy zorganizowane przez Rosję… » więcej 2022-10-04, godz. 12:00 Cate Blanchett na potrzeby nowej roli nauczyła się dyrygować orkiestrą i mówić po niemiecku Gwiazdę „Aviatora” i „Blue Jasmin” już wkrótce będziemy mogli oglądać w nowym dramacie muzycznym „TÁR” w reżyserii Todda Fielda. Blanchett… » więcej 2022-10-04, godz. 12:00 25 mln zł z UNICEF-u dostanie Białystok na projekty związane z uchodźcami z Ukrainy 25 mln zł dostanie z UNICEF-u Białystok na różne projekty związane z przebywającymi w mieście uchodźcami wojennymi z Ukrainy. Największa pula przypadnie… » więcej 2022-10-04, godz. 12:00 Rząd we wtorek o projekcie nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim Poprawa bezpieczeństwa żeglugi i zwiększenie efektywności działań administracji morskiej w imieniu państwa bandery - to główne cele projektowanej nowelizacji… » więcej 2022-10-04, godz. 12:00 Japonia/ Rosyjski konsul w Sapporo wydalony z kraju Minister spraw zagranicznych Japonii Yoshimasa Hayashi nakazał rosyjskiemu konsulowi w Sapporo opuszczenie kraju do 10 października - podała we wtorek agencja… » więcej 2022-10-04, godz. 12:00 MŚ w judo - Polacy bez wicemistrza Europy (zapowiedź) W kilku grupach na mistrzostwa świata w judo, które rozpoczynają się 6 października, do Uzbekistanu udało się jedenaścioro reprezentantów Polski. Biało-Czerwoni… » więcej 2022-10-04, godz. 11:50 Minister Rau: społeczeństwo polskie wciąż odczuwa traumę wskutek niemieckiej napaści w 1939 r. (krótka) Społeczeństwo polskie wciąż odczuwa traumę wskutek niemieckiej napaści w 1939 r.; to ogranicza i hamuje możliwości dalszego rozwoju i pogłębiania relacji… » więcej 2022-10-04, godz. 11:50 Szef MSZ: obowiązkiem Polski i Niemiec jest udzielenie Ukrainie pomocy (krótka2) Obowiązkiem Polski i Niemiec jest udzielenie Ukrainie pomocy materialnej w odparciu ataku rosyjskiego agresora oraz odzyskaniu przez Ukrainę pełnej suwerenności… » więcej 2022-10-04, godz. 11:50 Media: rekordowa liczba ognisk ptasiej grypy w europejskich hodowlach drobiu Od czerwca 2021 r. do czerwca 2022 r. na terenie Europy potwierdzono 2467 ognisk ptasiej grypy w przypadku drobiu hodowlanego; to rekordowa liczba - wynika z szacunków… » więcej 2022-10-04, godz. 11:50 Filipiny/ Dziennikarz radiowy zginął w zamachu, krytykował byłego prezydenta Filipiński dziennikarz radiowy Percival Mabasa został śmiertelnie postrzelony w stolicy kraju Manili podczas jazdy samochodem - poinformowała we wtorek lokalna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »