Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-08, 08:26 Autor: PAP

Poniedziałek (08.08) - zobacz najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur podczas uroczystości zasadzenia dębu Edyty Stein w Parku Świętej Edyty Stein we Wrocławiu. Obchody 80. rocznicy śmierci Edyty Stein [fot. PAP/Maciej Kulczyński]
Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur podczas uroczystości zasadzenia dębu Edyty Stein w Parku Świętej Edyty Stein we Wrocławiu. Obchody 80. rocznicy śmierci Edyty Stein [fot. PAP/Maciej Kulczyński]
(21:30) USA/ Pentagon: nie spodziewamy się, by Chiny spróbowały siłowego przejęcia kontroli nad Tajwanem w najbliższych 2 latach

Podsekretarz obrony USA ds. politycznych Colin Kahl ocenił w poniedziałek, że mimo nowych napięć Pentagon nie zmienił zdania co do możliwości chińskiej próby siłowego przejęcia kontroli na Tajwanem i nie zdecyduje się na taki krok w ciągu najbliższych dwóch lat.

Dowiedz się więcej.

(20:10) Pentagon ogłosił w poniedziałek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 1 mld dolarów. W transzy znalazła się m.in. amunicja do systemów HIMARS i obrony powietrznej NASAMS, a także 20 moździerzy kalibru 120 mm oraz 75 tys. pocisków do haubic kalibru 155 mm. Podsekretarz obrony Colin Kahl zdradził też, że rosyjskie straty wynoszą ok. 70-80 tys. żołnierzy, wliczając to rannych.

"To są kluczowe zdolności, by pomóc Ukrainie odeprzeć rosyjską ofensywę na wschodzie, a także by odpowiedzieć na ewolucję sytuacji na południu i innych regionach (Ukrainy)" - powiedział Kahl, podsekretarz obrony ds. politycznych, omawiając nowy pakiet podczas konferencji prasowej.

Dowiedz się więcej.

(18:20) Mija 14 lat od czasu, gdy Rosja najechała Gruzję, Moskwa musi zostać rozliczona za swoje zbrodnie - oświadczył w poniedziałek prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Dodał, że jego kraj zdecydowanie wspiera suwerenność, spójność terytorialną i euroatlantyckie aspiracje Gruzji.

"Rosja musi zostać rozliczona za swoje zbrodnie, ponieważ jej zachłanność na suwerenne terytoria, dominację i władzę tylko rośnie" - napisał Nauseda na Twitterze (https://tinyurl.com/2fzw55x8).

Dowiedz się więcej.

(16:40) Premier Mateusz Morawiecki powołał w poniedziałek płk. Bartosza Jarmuszkiewicza na szefa Agencji Wywiadu. Do tej pory był on wiceszefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wcześniej premier odwołał dotychczasowego szefa Agencji Piotra Krawczyka.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował w poniedziałek po południu, że nowy szef polskiego wywiadu cywilnego jest oficerem z wieloletnim doświadczeniem operacyjnym.

Dowiedz się więcej.

(15:10) Chiny dalej prowokują, świadomie wywołując kryzys - oświadczyło MSZ Tajwanu, komentując kontynuowane w poniedziałek przez armię ChRL manewry wojskowe wokół tajwańskich mórz i strefy powietrznej.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie potępia decyzję Chin o przedłużeniu ćwiczeń wojskowych. Chińska prowokacja i agresja podważyły status quo w Cieśninie Tajwańskiej i wzmocniły napięcia w regionie" - podkreślono w oświadczeniu, cytowanym przez AFP.

Dowiedz się więcej.

(14:30) W skali globalnej lipiec 2022 r. był jednym z trzech najcieplejszych lipców w historii pomiarów – informuje Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus (C3S) w comiesięcznym biuletynie klimatycznym.

W tym roku temperatura w lipcu była blisko 0,4 st. C powyżej okresu referencyjnego z lat 1991-2020. Ubiegły miesiąc był marginalnie chłodniejszy niż lipiec 2019 r. i marginalnie cieplejszy niż lipiec 2016 r.

Dowiedz się więcej.

(13:00) Wszystkich ośmiu pacjentów przyjętych w sobotę do kliniki traumatologii w Zagrzebiu jest w stanie dobrym - poinformował w poniedziałek Mario Malović

Komentując stan ofiar wypadku polskiego autokaru, lekarz przekazał, że trzech pacjentów znajduje się na oddziale intensywnej opieki medycznej, gdzie dochodzi do siebie po operacjach.

Dowiedz się więcej

(12:00) W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r., 17 sierpnia 2022 r. w studiu Wojskowej Akademii Technicznej rozpocznie się konkurs online pn. „#18 najważniejsza bitwa w dziejach świata”.

Uczestnicy mogą sprawdzić wiedzę na temat 18. najważniejszej bitwy w dziejach świata - Bitwy Warszawskiej 1920 r. Uczestnicy mogą połączyć się za pomocą komputera, laptopa albo tabletu i smartfonu ze stroną, na której będzie można odpowiadać na pytania.

Dowiedz się więcej

(9:20) Planujemy prawdopodobnie w tym tygodniu, być może nawet w środę, przewiezienie do Polski osób lżej rannych w wypadku polskiego autokaru w Chorwacji

Jesteśmy w ciągłym kontakcie ze szpitalami, w których przebywają nasi pielgrzymi, nasi rodacy. Kilka osób jest w stanie ciężkim, to są osoby, które także wymagają oddechu wspomaganego, czyli są osobami podłączonymi do respiratora.

Dowiedz się więcej

(8:40) Kolejne dwa statki, przewożące soję warzywną i kukurydzę, wypłynęły w poniedziałek z Ukrainy

Statek Sacura, który wyruszył w poniedziałek z portu Piwdennyj, przewozi 11 tys. ton soi do Włoch, a Arizona, która wypłynęła z Czarnomorska, wiezie 48 548 ton kukurydzy do miasta Iskenderun w południowo-wschodniej Turcji - przekazał turecki resort obrony.

Dowiedz się więcej

(7:40) Chińskie wojsko kontynuuje w poniedziałek ćwiczenia na morzach i w przestrzeni powietrznej wokół Tajwanu

Armia będzie prowadzić "praktyczne ćwiczenia w przestrzeni morskiej i powietrznej". Chińscy żołnierze mają się szkolić m.in. w atakowaniu okrętów podwodnych - przekazano w oświadczeniu zamieszczonym na platformie Weibo.

Dowiedz się więcej

(6:40) Siły rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na kilka celów wojskowych w obwodzie winnickim, w środkowej Ukrainie

Do ataku doszło późnym wieczorem w niedzielę. Wojsko ukraińskie potwierdziło, że są poszkodowani w ataku, ale nie podano ich liczby.

Dowiedz się więcej

(6:30) Od początku roku powstało aż 2 199 pożarów upraw rolnych, z czego ponad połowa w lipcu

Według danych przekazanych przez rzecznika PSP, strażacy od początku roku interweniowali ponad 21,6 tys. razy w pożarach nieużytkowanych powierzchni rolnych. "W 2022 roku powstało 2 199 pożarów upraw rolnych oraz łąk. Pożary te powstały podczas zbiorów upraw" - zaznaczył brygadier.

Dowiedz się więcej

Kraj i świat

2022-10-07, godz. 18:00 Tatry/ Zginął turysta porwany przez lawinę śnieżną Niewielka lawina - tak zwany zsuw śnieżny porwał turystę w rejonie Przełęczy Krzyżne w Tatrach Wysokich. Mężczyzna nie przeżył upadku z wysokości -… » więcej 2022-10-07, godz. 18:00 Minister rozwoju podjął decyzję o wprowadzeniu tymczasowego zarządu do Novatek Green Energy Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podjął decyzję o wprowadzeniu do Novatek Green Energy tymczasowego zarządu przymusowego - poinformował w piątek… » więcej 2022-10-07, godz. 18:00 Sejm za częścią poprawek do noweli ustawy ws. świadectw energetycznych domów i mieszkań Charakterystyki energetyczne przekazane przed dniem wejścia w życie ustawy zachowają ważność przez okres, na jaki zostały sporządzone - przewiduje jedna… » więcej 2022-10-07, godz. 18:00 Sejm za częścią poprawek Senatu do noweli o pieczy zastępczej Sejm przyjął w piątek część poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Poprawki mają wesprzeć finansowo… » więcej 2022-10-07, godz. 18:00 Niemcy/ Media o szczycie w Pradze: potrzebny bastion przeciwko Putinowi Nowa europejska wspólnota polityczna jest bardzo potrzebna jako bastion przeciwko rosyjskiemu watażce Putinowi; ale czy przetrwa, jest to wątpliwe - ocenia… » więcej 2022-10-07, godz. 18:00 Ukraina/ Władze: mieszkańcy okupowanej Ługańszczyzny są zmuszani do wstępowania do partii Jedna Rosja Pracownicy sfery budżetowej na okupowanych przez rosyjskie wojska terenach obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy są zmuszani do zapisywania się do kremlowskiej… » więcej 2022-10-07, godz. 18:00 UE/ Eurostat: w sierpniu Polska przyznała tymczasowy status ochronny największej liczbie Ukraińców Spośród wszystkich państw członkowskich UE, dla których dostępne są dane, Polska przyznała w sierpniu br. status ochrony tymczasowej największej liczbie… » więcej 2022-10-07, godz. 18:00 Sejm/ Ustawa dot. lepszego nadzoru nad sprzedawaną żywnością - do prezydenta Sejm w piątek poparł poprawkę Senatu do ustawy o Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Nowe prawo ma m.in. zwiększyć efektywność… » więcej 2022-10-07, godz. 18:00 Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu do ustawy o medycynie laboratoryjnej Sejm odrzucił w piątek wszystkie poprawki Senatu do ustawy o medycynie laboratoryjnej. Określono w niej zasady i warunki wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej… » więcej 2022-10-07, godz. 17:50 Sejm przeciw uchwale Senatu o odrzuceniu ustawy o bazie szerokopasmowego internetu Sejm opowiedział się w piątek przeciw uchwale Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, pozwalającej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »