Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-02, 13:40 Autor: PAP

Największe muzeum na Tajwanie ćwiczyło ewakuację zbiorów na wypadek ataku Chin

Ryzyko napaści Chin na Tajwan wciąż jest bardzo wysokie. Świadczą o tym chociażby ćwiczenia przeprowadzone kilka dni temu przez pracowników Narodowego Muzeum Pałacowego. Przeprowadzili oni próbną ewakuację eksponatów placówki na wypadek wojny.

Jeszcze w marcu dyrektor Narodowego Muzeum Pałacowego w Tajpej Wu Mi-cha informował Legislacyjną Komisję Edukacji i Kultury, że choć placówka ma opracowane scenariusze reagowania na wypadek katastrof takich jak powódź, pożar lub trzęsienie ziemi, to nie jest przygotowana do zabezpieczania zbiorów na wypadek, gdyby Pekin przypuścił atak na wyspę. "Narodowe Muzeum Pałacowe ma w swoich zbiorach ponad 690 tysięcy obiektów historycznych. Gdybyśmy mieli stworzyć plan reagowania na wypadek wojny lub nalotu, musielibyśmy najpierw podzielić te obiekty na różne kategorie, zasymulować ich pakowanie i bezpiecznie przenieść w wyznaczone miejsca. To nie jest błaha sprawa. Ewakuacja zabytków jest o wiele bardziej skomplikowana niż ewakuacja ludzi. Szczerze mówiąc nie przychodzi mi nawet w tej chwili do głowy miejsce, gdzie można je przechować. Funkcjonariusze bezpieczeństwa narodowego z pewnością znają bezpieczne lokalizacje, ale nie wiemy, czy mogą być tam przechowywane obiekty historyczne" – wyznał wtedy Wu Mi-cha.


Na tym jednak dyrektor nie poprzestał. Jednocześnie zobowiązał się bowiem do opracowania i przećwiczenia planu ewakuacji w ciągu trzech miesięcy. I słowa dotrzymał, bo plan powstał, a w ostatnim tygodniu lipca odbyła się próbna ewakuacja zbiorów Narodowego Muzeum Pałacowego. Ich trzon stanowi największa i najsłynniejsza na świecie kolekcja sztuki chińskiej w większości pochodząca ze zbiorów cesarza Qianlonga. "Najważniejszym celem tego ćwiczenia jest poinformowanie naszego personelu, kto co ma zrobić, jeśli wybuchnie wojna, jak reagować – powiedział teraz w rozmowie CNN dyrektor placówki. I zaznaczył, że przy tworzeniu planu współpracował z organami bezpieczeństwa i ścigania.


Podczas ćwiczeń około 180 członków personelu zostało przeszkolonych, jak reagować w sytuacjach zagrożenia, np. jak prosić o pomoc policję lub wojsko w przypadku uszkodzenia systemów bezpieczeństwa i zajęcia artefaktów przez siły wroga. Jak zapewniają władze muzeum, szkolenie zostanie dodane do listy prowadzonych regularnie ćwiczeń z zakresu bezpieczeństwa, które do tej pory były ukierunkowane na zagrożenia takie jak ataki terrorystyczne i klęski żywiołowe.


Jak poinformowało muzeum, w przypadku wybuchu wojny pracownicy placówki skupią się na uratowaniu około 90 tys. obiektów z liczącej prawie 700 tys. kolekcji. Priorytetowo będą traktowane eksponat o najwyższej wartości i te, które zajmują mniej miejsca. Nie ujawniono natomiast, gdzie będą przechowywane ewakuowane przedmioty ani jak zostaną tam przetransportowane.


Obawy związane z możliwą inwazją Chin skłoniły rząd Tajwanu do zwiększenia gotowości bojowej i przygotowania do wojny. Trzy inne placówki – Narodowe Muzeum Tajwanu, Narodowe Muzeum Historii Tajwanu i Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych Tajwanu – potwierdziły w rozmowie z CNN, że też opracowują plany ewakuacji swoich zbiorów. (PAP Life)


agf/ gra/


Kraj i świat

2024-04-25, godz. 18:10 Rozpoczęły się zapisy na konferencję EuroScience Open Forum w Katowicach Otwarte zapisy na konferencję EuroScience Open Forum (ESOF2024), która odbędzie się w czerwcu br. w Katowicach, rozpoczęły się w czwartek - podały władze… » więcej 2024-04-25, godz. 18:10 Instytut Teatralny: 13 spektakli w finale programu Teatr Polska Znamy tytuły, które już tej jesieni pojadą w trasę podczas 16. edycji programu Teatr Polska. Spośród 177 zgłoszeń w objazd od 1 września do 30 listopada… » więcej 2024-04-25, godz. 18:10 PiS w debacie nad informacją szefa MSZ: rząd zamierza kierować się 6 iluzjami; KO: esencją polityki zagranicznej -… Z informacji szefa MSZ Radosława Sikorskiego wynika, że rząd zamierza prowadzić politykę kierując się sześcioma iluzjami - ocenił Zbigniew Rau (PiS) w… » więcej 2024-04-25, godz. 18:10 Sondaż: znaczny spadek społecznych obaw o wolność mediów w Polsce, wzrost na Węgrzech i Słowacji Po październikowych wyborach w Polsce nastąpił wyraźny spadek społecznych obaw o wolność mediów w Polsce, co kontrastuje ze zmianami zachodzącymi na Węgrzech… » więcej 2024-04-25, godz. 18:10 Ponad trzy godziny trwało w czwartek spotkanie Prokuratury Krajowej z rodzinami smoleńskimi Ponad trzy godziny trwało w czwartek spotkanie prokuratora krajowego Dariusza Korneluka oraz prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej… » więcej 2024-04-25, godz. 18:00 Śląskie/ Od 1 maja nabór do przeglądu pieśni "Śląskie Śpiewanie" Nabór do tegorocznego, 30. Regionalnego Przeglądu Pieśni 'Śląskie Śpiewanie” rozpocznie 1 maja Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny… » więcej 2024-04-25, godz. 18:00 Konieczny: nie osiągamy odporności populacyjnej przeciwko odrze Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny poinformował w czwartek na sejmowej Komisji Zdrowia, że poziom zaszczepienia przeciwko odrze spadł w Polsce poniżej… » więcej 2024-04-25, godz. 18:00 Ekspert o expose szefa MSZ: dążenie do uzyskania przez UE statusu aktora globalnego - kluczowa zmiana w myśleniu o … Dążenie do uzyskania przez UE statusu aktora globalnego to kluczowa zmiana w myśleniu o wspólnocie - powiedział PAP dr Tomasz Gajewski z Instytutu Stosunków… » więcej 2024-04-25, godz. 17:50 Kraków/ W AGH rozpoczęło działalność Studenckie Centrum Konstrukcyjne Studenckie Centrum Konstrukcyjne, w którym studenci będą mogli realizować innowacyjne pomysły od fazy projektowej do budowy prototypów otwarto w czwartek… » więcej 2024-04-25, godz. 17:50 UE/ Parlament Europejski zatwierdził Akt o przemyśle neutralnym emisyjnie Parlament Europejski zatwierdził w czwartek podczas sesji w Strasburgu Akt o przemyśle neutralnym emisyjnie. Nowe prawo ma wesprzeć unijną produkcję technologii… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »