Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-02, 13:40 Autor: PAP

Największe muzeum na Tajwanie ćwiczyło ewakuację zbiorów na wypadek ataku Chin

Ryzyko napaści Chin na Tajwan wciąż jest bardzo wysokie. Świadczą o tym chociażby ćwiczenia przeprowadzone kilka dni temu przez pracowników Narodowego Muzeum Pałacowego. Przeprowadzili oni próbną ewakuację eksponatów placówki na wypadek wojny.

Jeszcze w marcu dyrektor Narodowego Muzeum Pałacowego w Tajpej Wu Mi-cha informował Legislacyjną Komisję Edukacji i Kultury, że choć placówka ma opracowane scenariusze reagowania na wypadek katastrof takich jak powódź, pożar lub trzęsienie ziemi, to nie jest przygotowana do zabezpieczania zbiorów na wypadek, gdyby Pekin przypuścił atak na wyspę. "Narodowe Muzeum Pałacowe ma w swoich zbiorach ponad 690 tysięcy obiektów historycznych. Gdybyśmy mieli stworzyć plan reagowania na wypadek wojny lub nalotu, musielibyśmy najpierw podzielić te obiekty na różne kategorie, zasymulować ich pakowanie i bezpiecznie przenieść w wyznaczone miejsca. To nie jest błaha sprawa. Ewakuacja zabytków jest o wiele bardziej skomplikowana niż ewakuacja ludzi. Szczerze mówiąc nie przychodzi mi nawet w tej chwili do głowy miejsce, gdzie można je przechować. Funkcjonariusze bezpieczeństwa narodowego z pewnością znają bezpieczne lokalizacje, ale nie wiemy, czy mogą być tam przechowywane obiekty historyczne" – wyznał wtedy Wu Mi-cha.


Na tym jednak dyrektor nie poprzestał. Jednocześnie zobowiązał się bowiem do opracowania i przećwiczenia planu ewakuacji w ciągu trzech miesięcy. I słowa dotrzymał, bo plan powstał, a w ostatnim tygodniu lipca odbyła się próbna ewakuacja zbiorów Narodowego Muzeum Pałacowego. Ich trzon stanowi największa i najsłynniejsza na świecie kolekcja sztuki chińskiej w większości pochodząca ze zbiorów cesarza Qianlonga. "Najważniejszym celem tego ćwiczenia jest poinformowanie naszego personelu, kto co ma zrobić, jeśli wybuchnie wojna, jak reagować – powiedział teraz w rozmowie CNN dyrektor placówki. I zaznaczył, że przy tworzeniu planu współpracował z organami bezpieczeństwa i ścigania.


Podczas ćwiczeń około 180 członków personelu zostało przeszkolonych, jak reagować w sytuacjach zagrożenia, np. jak prosić o pomoc policję lub wojsko w przypadku uszkodzenia systemów bezpieczeństwa i zajęcia artefaktów przez siły wroga. Jak zapewniają władze muzeum, szkolenie zostanie dodane do listy prowadzonych regularnie ćwiczeń z zakresu bezpieczeństwa, które do tej pory były ukierunkowane na zagrożenia takie jak ataki terrorystyczne i klęski żywiołowe.


Jak poinformowało muzeum, w przypadku wybuchu wojny pracownicy placówki skupią się na uratowaniu około 90 tys. obiektów z liczącej prawie 700 tys. kolekcji. Priorytetowo będą traktowane eksponat o najwyższej wartości i te, które zajmują mniej miejsca. Nie ujawniono natomiast, gdzie będą przechowywane ewakuowane przedmioty ani jak zostaną tam przetransportowane.


Obawy związane z możliwą inwazją Chin skłoniły rząd Tajwanu do zwiększenia gotowości bojowej i przygotowania do wojny. Trzy inne placówki – Narodowe Muzeum Tajwanu, Narodowe Muzeum Historii Tajwanu i Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych Tajwanu – potwierdziły w rozmowie z CNN, że też opracowują plany ewakuacji swoich zbiorów. (PAP Life)


agf/ gra/


Kraj i świat

2022-10-01, godz. 16:20 Prognoza pogody na 2 i 3 października Nad Europą pogodę będą kształtowały niże z ośrodkami nad Morzem Norweskim, południową Anglią, Bałtykiem i Ukrainą oraz związane z nimi fronty atmosferyczne… » więcej 2022-10-01, godz. 16:20 Gdańsk/ Trzy uczelnie wspólnie zainaugurowały rok akademicki Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Gdański, czyli uczelnie wchodzące w skład Związku Uczelni Fahrenheita, w sobotę wspólnie… » więcej 2022-10-01, godz. 16:20 WOT: Pierwsze szkolenia ochotników w nowych brygadach W tę oraz następne dwie soboty rozpoczynają się pierwsze, 16-dniowe szkolenia podstawowe ochotników w nowych brygadach WOT powołanych w tym roku - kolejno… » więcej 2022-10-01, godz. 16:10 Rosja/ Gazprom wstrzymał tranzyt gazu przez Austrię Rosyjski państwowy koncern paliwowy Gazprom poinformował w sobotę o wstrzymaniu tranzytu gazu przez Austrię - podała agencja Reutera, powołując się na… » więcej 2022-10-01, godz. 16:10 NFZ: 585 szpitali zakwalifikowało się do sieci szpitali (2023-2027) Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował nowy wykaz placówek, które zakwalifikowały się do sieci szpitali. Wykaz będzie obowiązywał od stycznia 2023 r. do… » więcej 2022-10-01, godz. 16:10 Czarnek: rozpoczęty dziś rok akademicki jest zagadką Rozpoczęty dziś rok akademicki, w sytuacji, jaka obecnie jest u naszych wschodnich sąsiadów, jest zagadką i trudno przewidzieć, jak będzie przebiegał w… » więcej 2022-10-01, godz. 16:00 Liga angielska - derby Londynu dla Arsenalu W sobotnim meczu na szczycie piłkarskiej ekstraklasy angielskiej lider Arsenal Londyn pokonał 3:1, klasyfikowanego na trzecim miejscu, lokalnego rywala Tottenham… » więcej 2022-10-01, godz. 16:00 Ekstraklasa piłkarska - Górnik - Zagłębie 1:2 (do przerwy) Górnik Zabrze - KGHM Zagłębie Lubin 1:2 do przerwy Bramki: 0:1 Damjan Bohar (11), 1:1 Robert Dadok (18-głową), 1:2 Filip Starzyński (32). Żółta kartka… » więcej 2022-10-01, godz. 16:00 W Wojskowej Akademii Technicznej odbyła się inauguracja roku akademickiego 2022/2023 (korekta) W piątek w Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) w Warszawie odbyła się inauguracja roku akademickiego 2022/2023. Do nauki przystąpi ponad 9 tys. studentów… » więcej 2022-10-01, godz. 16:00 MSZ: Minister Rau rozmawiał z szefową MSZ Francji o sytuacji na pograniczu Armenii i Azerbejdżanu Ostatnie wydarzenia na pograniczu Armenii i Azerbejdżanu oraz potencjalna możliwość wysłania w ten region misji OBWE - były, jak poinformowało w mediach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »