Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-02, 13:40 Autor: PAP

Stalowa Wola/ Dzieła polskich romantyków na festiwalu muzycznym

Dzieła Mickiewicza, Słowackiego, Norwida prezentowane z towarzyszeniem kompozycji Chopina złożą się na wieczorny koncert, który we wtorek w klasztorze kapucynów w Stalowej Woli-Rozwadowie otworzy drugą część trwającego tam XXXII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego.

Odbywający się w tym roku od 5 lipca festiwal jest autorskim projektem Roberta Grudnia, organisty i pianisty, który jest też dyrektorem artystycznym wydarzenia. Motywem przewodnim tegorocznej edycji są solidarność z walczącą Ukrainą oraz dzieła wielkich romantyków polskich.


Jak zauważył dyr. festiwalu Robert Grudzień, zgodnie z wieloletnią tradycją podczas koncertów, które odbywają się we wtorkowe wieczory w klasztorze kapucynów w Stalowej Woli-Rozwadowie, występują gwiazdy scen polskich, które prezentują teksty literackie i utwory muzyczne. Zdaniem Grudnia dobór wykonywanych dzieł czyni z koncertów „okazję do modlitwy, gdyż piękno jest szeroką drogą do Boga”.


„Publiczność uczestnicząc w koncertach dobrze wie, że sztuka nie jest celem samym w sobie, ale ustami sław scen polskich i światowych wybrzmiewają tam ważne treści, dotyczące wiary w życiu społecznym, patriotyzmu czy pokoju” – dodał dyr. imprezy.


Zaznaczył, że stalowowolski festiwal wpisuje się w głos polskich artystów, którzy od początku agresji wyrażają solidarność z Ukrainą. Temu właśnie poświęcona była pierwsza część festiwalu.


„Polska kultura upomina się o walczącą Ukrainę. Nasze doświadczenie w walce o wolność i niepodległość przekazujemy potrzebującym Ukraińcom, naszym braciom w wierze i sąsiadom. Każda pomoc jest ważna, a szczególnie ludzka wrażliwość” – zwrócił uwagę Grudzień.


Drugą część festiwalu otworzy koncert „Rok Romantyzmu Polskiego”, w którym aktorka Olga Bończyk prezentować będzie utwory romantyków polskich Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, a na fortepianie towarzyszyć jej będzie Sylwia Orzechowska, która wykona dzieła Fryderyka Chopina.


Dyr. Grudzień wyjawił, że w programie wtorkowego wieczoru znajdzie się inwokacja oraz koncert Jankiela z „Pana Tadeusza” Mickiewicza, „Słowiański papież” Słowackiego i „Fortepian Chopina” Norwida, zaś w części muzycznej zabrzmią scherza, nokturny i etiudy Chopina.


Część festiwalu jest poświęcona romantyzmowi polskiemu w związku z trwającym w kraju Rokiem Romantyzmu. Dyr. Grudzień przypomniał, że w 1822 r., czyli 200 lat temu, w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, „dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce”.


W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.


„Podczas festiwalu nawiążemy do słów Jana Pawła II wypowiedzianych na Ukrainie w 2001 roku +Dekalog jest jak kompas na wzburzonym morzu+” – dodał Grudzień.


Festiwal potrwa do 30 sierpnia (PAP)


autorka: Agnieszka Pipała


api/ dki/


Kraj i świat

2024-06-02, godz. 04:30 Paryż - dyscypliny olimpijskie: piłka ręczna Różne formy piłki ręcznej znane były już starożytności. Nawet w 'Odysei' Homera można znaleźć opis gry, przypominającej nieco dzisiejszego szczypi… » więcej 2024-06-02, godz. 04:30 Paryż - dyscypliny olimpijskie: piłka wodna Piłka wodna to jedna z najstarszych gier zespołowych, jakie znajdują się w programie olimpijskim. Razem z piłką nożną zadebiutowała w 1900 roku w Paryżu… » więcej 2024-06-02, godz. 04:30 Paryż - dyscypliny olimpijskie: pływanie Pływanie jest w programie nowożytnych igrzysk od początku, czyli od 1896 roku. Na pierwsze jego ślady trafiono natomiast na terenie dzisiejszej Libii. W skalnych… » więcej 2024-06-02, godz. 04:30 Paryż - dyscypliny olimpijskie: pływanie synchroniczne Pływanie synchroniczne, zwane też artystycznym, przez lata było jedną z dyscyplin olimpijskich, w których startowały tylko kobiety. Sytuacja zmieni się… » więcej 2024-06-02, godz. 04:30 Paryż - dyscypliny olimpijskie: podnoszenie ciężarów Podnoszenie ciężarów pojawiło się już na pierwszych nowożytnych igrzyskach olimpijskich w 1896 roku w Atenach. Jednakże jego początki sięgają wielu… » więcej 2024-06-02, godz. 04:30 Paryż - dyscypliny olimpijskie: rugby 7 W 2016 roku w Rio de Janeiro rugby wróciło do programu igrzysk olimpijskich po 92 latach. O ile jednak w XX wieku o medale walczyły cztery razy zespoły 15-osobowe… » więcej 2024-06-02, godz. 04:30 Paryż - dyscypliny olimpijskie: siatkówka Powstanie siatkówki datuje się dopiero na koniec XIX wieku; w igrzyskach ta gra zadebiutowała w 1964 roku w Tokio. Korzenie tego sportu są bardzo zbliżone… » więcej 2024-06-02, godz. 04:30 Paryż - dyscypliny olimpijskie: siatkówka plażowa Siatkówka plażowa to jedna z najbardziej atrakcyjnych i najmłodszych dyscyplin olimpijskich. Jako sport pojawiła się dopiero w latach 20. ubiegłego stulecia… » więcej 2024-06-02, godz. 04:30 Paryż - dyscypliny olimpijskie: skoki do wody Skoczkowie do wody walczyli po raz pierwszy o medale olimpijskie już w 1904 roku, ale dopiero 20 lat później ostatecznie ustalono konkurencje w tej dyscypl… » więcej 2024-06-02, godz. 04:30 Paryż - dyscypliny olimpijskie: strzelectwo Tradycje strzelectwa sięgają wiele wieków wcześniej zanim w Europie upowszechniły się proch i broń palna. Już w antycznej Grecji walczono w turniejach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »