Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-02, 12:20 Autor: PAP

Rozpoczęły się uroczystości upamiętniające zagładę Sinti i Romów

Uroczystości upamiętniające 78. rocznicę likwidacji przez Niemców tzw. obozu cygańskiego w KL Auschwitz II-Birkenau rozpoczęły się w tym miejscu pamięci. Wśród uczestników jest m.in. ocalały z zagłady Christian Pfeil oraz komisarz UE ds. równości Helena Dalli.

2 sierpnia jest w Polsce Dniem Pamięci o Zagładzie Romów. Parlament Europejski uznał go za Dzień Pamięci o Holocauście Europejskich Romów. Przypada on w rocznicę likwidacji „obozu dla Cyganów” (Zigeunerlager) w Auschwitz II-Birkenau. Niemcy 2 sierpnia 1944 r. zgładzili wówczas wszystkich żyjących jeszcze Sinti i Romów – 4,2-4,3 tys. osób. Ogółem podczas II wojny Niemcy zabili ok. 500 tys. Sinti i Romów.


„Dziś mija 78 lat od dnia likwidacji ostatnich naszych sióstr i braci osadzonych w tzw. Zigeunerlager w Auschwitz-Birkenau. Od ponad trzech dekad czcimy pamięć ostatnich 4,3 tys. romskich więźniarek i więźniów zgładzonych w komorach gazowych Auschwitz. W ich osobach znajdujemy tragiczne podsumowanie losów Romów w czasie II wojny światowej, gdy zbrodnicza ideologia nazizmu zdecydowała o zagładzie całego narodu” – mówił prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski witając zgromadzonych.


Jak dodał, to, że Romowie przetrwanie zagłady zawdzięczają klęsce machiny wojennej niemieckiego nazizmu, ale także ludzkiej solidarności i ogromnej woli istnienia. "Romowie przetrwali, ale niestety nie odeszły w zapomnienie ideologie, które w imię wyższości jednego narodu nad innymi, nie cofną się przed terrorem i zbrodnią" - mówił.


Uczestnicy rocznicowych uroczystości zgromadzili się przed wejściem do byłego obozu i wspólnie przeszli pod monument upamiętniający romskie ofiary. Stoi on wśród ruin dawnego Zigeunerlager. Tutaj przemówią m.in. ocalały Christian Pfeil, przedstawiciele środowisk romskich: z Ukrainy - Nataliia Tomenko, i Niemiec – Romani Rose, a także komisarz UE ds. równości Helena Dalli i przewodniczący niemieckiego Bundesratu Bodo Ramelow.


Wśród uczestników uroczystości są także przedstawiciele polskich władz różnych szczebli, duchowni oraz dyplomaci.


Niemcy rozpoczęli eksterminację Romów już w 1941 r. Z początkiem listopada deportowali z terenów dzisiejszej Austrii ok. 5 tys. ludzi do getta w Łodzi. W styczniu 1942 r. wszyscy zostali zamordowani w ośrodku zagłady w Chełmnie.


W grudniu 1942 r. zwierzchnik SS Heinrich Himmler rozkazał, by Cyganie z Rzeszy i terenów okupowanych zostali osadzeni w obozach koncentracyjnych. Trzy miesiące później w Auschwitz II-Birkenau powstał dla nich obóz rodzinny. Niemcy deportowali do całe rodziny. Więźniów, w tym dzieci, dziesiątkowały choroby i głód.


Między 26 lutego 1943 r. a 21 lipca 1944 r. do Zigeunerlager deportowano blisko 21 tys. osób. Liczba ta nie uwzględnia około 1,7 tys. Romów z Białegostoku. Jako podejrzani o tyfus plamisty trafili wprost do komór gazowych.


Zigeunerlager został zlikwidowany w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Do komory gazowej trafiło 4,2-4,3 tys. osób; wszyscy, którzy jeszcze żyli. Ich ciała spłonęły w dołach paleniskowych przy V krematorium.


Ogółem w Auschwitz zginęło ok. 21 tys. Romów. Pod względem liczby ofiar stanowią oni trzecią grupę po Żydach i Polakach. W wyniku prześladowań i terroru w czasach istnienia III Rzeszy śmierć poniosła około połowa populacji romskiej, zamieszkującej obszary okupowane przez Niemców. (PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ dki/


Kraj i świat

2024-07-25, godz. 13:40 Gajewska: resort wyda 60 mln zł na program "Pierwszy dzienny opiekun w gminie" (opis) MRPiPS wyda 60 mln zł na program 'Pierwszy dzienny opiekun w gminie' - poinformowała wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska. Wyraziła nadzieję, że dzięki… » więcej 2024-07-25, godz. 13:40 Łódź/ Park na terenie dawnych wyścigów konnych będzie chroniony planem miejscowym Jeszcze w tym roku ma zostać uchwalony nowy plan miejscowy, który ochroni teren przedwojennych wyścigów konnych na osiedlu Ruda w Łodzi przed pokusą wykorzystania… » więcej 2024-07-25, godz. 13:40 Senat/ Komisja gospodarki za przyjęciem noweli ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym Senacka komisja gospodarki opowiedziała się w czwartek za przyjęciem bez poprawek noweli ustawy umożliwiającej konsumentom skuteczniejsze korzystanie z pozwów… » więcej 2024-07-25, godz. 13:30 MF: plan budżetowo-strukturalny pokaże ścieżkę likwidacji nadmiernego deficytu do 2028 r. Ministerstwo Finansów pracuje nad planem budżetowo-strukturalnym na lata 2025-2028 - wynika z informacji opublikowanej na stronie kancelarii premiera. Plan ma… » więcej 2024-07-25, godz. 13:30 Jan Peszek i Agnieszka Grochowska na pierwszych zdjęciach z filmu „Dziadku, wiejemy” W 2025 roku do kin wejdzie nowy film w reżyserii autorki „Niny”, Olgi Chajdas, zatytułowany „Dziadku, wiejemy”. Jak tłumaczy reżyserka, jej zamiarem… » więcej 2024-07-25, godz. 13:30 Hołownia: Polska 2050 nie podjęła jeszcze decyzji ws. projektu o rencie wdowiej W klubie Polska 2050-TD trwa dyskusja na temat poparcia projektu dotyczącego renty wdowiej; nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji, jak się w sprawie tego… » więcej 2024-07-25, godz. 13:30 Komisja wizowa przesłucha dodatkowego świadka, raport z prac we wrześniu (opis) Komisja ds. tzw. afery wizowej zdecydowała w czwartek, że przesłucha dodatkowego świadka, b. komendanta Straży Granicznej Tomasza Pragę i skonfrontuje dwie… » więcej 2024-07-25, godz. 13:20 Sejm/ Rozpoczęła się debata nad wykonaniem budżetu za 2023 r. W czwartek w Sejmie rozpoczęła się debata nad projektem uchwały w sprawie wykonania budżetu na 2023 r. Projekt zakłada udzielenie rządowi absolutorium z… » więcej 2024-07-25, godz. 13:20 Ministrowie finansów i zdrowia w piątek mają rozmawiać o wysokiej sprzedaży "małpek" (aktl.) Minister finansów Andrzej Domański w piątek ma się spotkać z minister zdrowia Izabelą Leszczyną, aby rozmawiać na temat 'budzącej niepokój bardzo wysokiej… » więcej 2024-07-25, godz. 13:20 Paryż - rumuńska lekkoatletka Florentina Iusco wykluczona z igrzysk za doping Rumuńska lekkoatletka Florentina Iusco nie weźmie udziału w igrzyskach w Paryżu. Sportowy Sąd Arbitrażowy (CAS) uwzględnił apelację Światowej Agencji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »