Radio Opole » Kraj i świat
2022-07-05, 22:20 Autor: PAP

MSZ: Likwidacja polskich grobów przykładem działań reżimu z Mińska wymierzonych w Polaków na Białorusi

Likwidacja polskich grobów oraz miejsc pamięci stanowi kolejny i najbardziej dobitny przykład działań reżimu z Mińska wymierzonych w Polaków na Białorusi; zdecydowanie potępiamy tę antypolską kampanię władz białoruskich polegającą na dążeniu do zatarcia śladów polskości - oświadczyło we wtorek MSZ.

W Mikuliszkach w obwodzie grodzieńskim na Białorusi zrównana z ziemią została kwatera żołnierzy AK, poległych w 1944 roku; nie pozostał żaden z 22 krzyży postawionych w tym miejscu pamięci.


Ambasada Polski na Białorusi we wtorek poinformowała na Twitterze, że charge d’affaires Polski na Białorusi Marcin Wojciechowski złożył kwiaty i zapalił znicze na grobach żołnierzy AK w Mikuliszkach - na cmentarzu, który został "barbarzyńsko zrównany z ziemią".


Polski resort dyplomacji poinformował we wtorek wieczorem, że do MSZ wezwany został chargé d’affaires Białorusi, któremu przekazano ostry protest w związku ze zniszczeniem cmentarza.


"Ministerstwo Spraw Zagranicznych z oburzeniem przyjmuje doniesienia o zniszczeniu z polecenia władz Białorusi cmentarza żołnierzy polskich w Mikuliszkach w obwodzie grodzieńskim. W 1944 r. żołnierze III i VI Brygady Armii Krajowej, stanowiącej integralną część Wojska Polskiego, uczestnicy operacji +Ostra Brama+, walczyli o wyzwolenie Wilna spod okupacji niemieckiej i ponieśli za to najwyższą cenę. Szczególnie bulwersuje fakt, że strona białoruska podejmuje ten bezprecedensowy atak tuż przed przypadającą na 7 lipca rocznicą rozpoczęcia operacji" - podkreślił w komunikacie rzecznik MSZ Łukasz Jasina.


"To wyjątkowo haniebne wydarzenie stanowi przykład złamania przez obecne władze Białorusi wszystkich jej zobowiązań dot. miejsc pamięci na swoim terytorium. Przypomina ono najczarniejsze karty historii komunizmu, a wobec wcześniejszych doniesień o dewastacji polskich grobów wojennych nie może być odebrane inaczej, niż jako celowe działanie na rzecz dalszej degradacji wzajemnych relacji między Polską i Białorusią" - wskazał rzecznik MSZ.


Jak dodał "likwidacja polskich grobów oraz miejsc pamięci stanowi kolejny i najbardziej dobitny przykład działań reżimu z Mińska wymierzonych w Polaków na Białorusi".


"Zdecydowanie potępiamy tę antypolską kampanię władz białoruskich polegającą na dążeniu do zatarcia śladów polskości na Białorusi. Niszczenie mogił wojennych nie zmieni historii i nie zatrze pamięci o przeszłości. Po raz kolejny pokazuje światu barbarzyństwo obecnego reżimu" - oświadczył rzecznik MSZ. (PAP)


autorka: Wiktoria Nicałek


wni/ par/


Kraj i świat

2022-08-18, godz. 19:40 Hiszpania/ Media: gazociąg do Francji mógłby powstać za 370 mln euro Planowany pomiędzy Hiszpanią a Francją gazociąg MidCat mógłby powstać za kwotę szacowaną na 370 mln euro - podały w czwartek hiszpańskie media powołujące… » więcej 2022-08-18, godz. 19:40 Czechy/ 79. rocznica ostatniego transportu Romów do Auschwitz W Hodoninie koło Kunsztatu na Morawach w czwartek upamiętniono 79. rocznicę ostatniego transportu Romów do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau… » więcej 2022-08-18, godz. 19:30 Ukraina/ Szef MSZ: nikt nie skłaniał dziś naszego kraju do ustępstw wobec Rosji Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas czwartkowego spotkania skoordynowali… » więcej 2022-08-18, godz. 19:20 Turcja weźmie udział w powojennej odbudowie Ukrainy - przewiduje ukraińsko-tureckie memorandum Memorandum, przewidujące zaangażowanie Turcji w powojenną odbudowę infrastruktury Ukrainy, podpisano w czwartek we Lwowie w obecności prezydentów Wołodymyra… » więcej 2022-08-18, godz. 19:20 Fogiel: przedstawiciele rządu zamierzali pojawić się na czwartkowym posiedzeniu senackiej komisji Przedstawiciele rządu zamierzali pojawić się na czwartkowym posiedzeniu senackiej komisji klimatu ws. sytuacji na Odrze, ale są pewne granice; zachowanie szefa… » więcej 2022-08-18, godz. 19:10 ME we wspinaczce sportowej - złoty medal Austriaka Jakoba Schuberta w kombinacji Austriak Jakob Schubert zdobył na monachijskim Koenigsplatzu złoty medal mistrzostw Europy we wspinaczce sportowe w kombinacji. Polacy nie startowali. » więcej 2022-08-18, godz. 19:10 Rosja/ Seria podpaleń wojskowych komend uzupełnień i jednostek wojskowych Od początku lata w Rosji podpalono co najmniej 10 wojskowych komend uzupełnień i jednostek wojskowych; atakowane są również budynki Federalnej Służby Bezpieczeństwa… » więcej 2022-08-18, godz. 19:10 Niemcy/ Drugie szczepienie przypominające przeciw Covid-19 zalecane także osobom od 60. r.ż. Niemiecka Stała Komisja ds. Szczepień (Stiko) zaktualizowała w czwartek swoje zalecenia dotyczące szczepień przeciwko Covid-19. Przyjęcie drugiej dawki przypominającej… » więcej 2022-08-18, godz. 19:10 GIS: wycofane partie Lubelskiej Cytrynówki, powodem możliwość zanieczyszczenia szkłem Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu określonych partii produktu Lubelska Cytrynówka w butelkach 100 ml. Powodem jest możliwość… » więcej 2022-08-18, godz. 19:00 Kantar: w sierpniu poprawa ocen działalności rządu, premiera i prezydenta Działalność rządu negatywnie ocenia 68 proc. badanych (-2 pp), pozytywnie - 24 proc.(+2pp); niezadowolonych z pracy premiera Mateusza Morawieckiego jest 66… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »