Radio Opole » Kraj i świat
2022-07-01, 12:30 Autor: PAP

MS: Wystawa plenerowa „#Śląsk Wspólna Sprawa” (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:


O tym, jaki był wchodzący w skład odrodzonego państwa polskiego Śląsk, kim byli jego mieszkańcy i jak wyglądało ich życie w okresie międzywojennym, opowiada nowa wystawa plenerowa Ministerstwa Sprawiedliwości.


Po zaciętej walce, po trzech zbrojnych powstaniach, w których mieszkujący na Górnym Śląsku Polacy wykazali się gorącym patriotyzmem i ogromną determinacją, znaczna część regionu znalazła się w granicach odbudowującej się po I wojnie światowej Rzeczpospolitej, stając się motorem jej rozwoju gospodarczego.


Poświęcona temu wystawa, którą można obejrzeć w galerii plenerowej przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości w Alejach Ujazdowskich 11 w Warszawie, ma charakter przekrojowy. Stara się ukazać śląskie realia z rozmaitych perspektyw: instytucjonalnej i kulturowej, indywidualnej i społecznej.


Nowoczesność regionu


Po krótkim wprowadzeniu historycznym, przypominającym powstania śląskie, plebiscyt i Akt Objęcia Górnego Śląska przez Polskę, opisany został autonomiczny status Śląska, jego Sejm i inne organy administracji. Ekspozycja ukazuje też sposób funkcjonowania gospodarki oraz inicjatywy z dziedziny edukacji i kultury, które były podejmowane w okresie międzywojennym.Szczególną uwagę twórcy ekspozycji zwrócili na modernistyczną architekturę, która dominowała w sztandarowych i pełnych rozmachu przedsięwzięciach budowlanych, podkreślając nowoczesność regionu i dokonujący się na jego terenie postęp cywilizacyjny.


Rytm życia


Oddzielną planszę poświęcono fundatorkom i aktywistkom polsko-górnośląskiego ruchu kobiecego, inną – zwięzłej prezentacji kilku męskich indywidualności, które warto bliżej poznać i zapamiętać. Omówiono najważniejsze regionalne święta i uroczystości, stroje ludowe oraz specyficzny dla Śląska rytm życia, szybszy niż na innych obszarach Polski.„Śląska różnorodność” to tytuł jednego z paneli, dobrze oddający ogólne wrażenie, które możemy wynieść z wystawy, niezwykle bogatej w szczegóły. Za tym ogólnym wrażeniem różnorodności kryje się bogactwo i złożoność górnośląskiej rzeczywistości, które wystawa pozwala poczuć i zrozumieć.


Ekspozycja opracowana została przez Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”.


UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)


kom/ dka/


Kraj i świat

2024-07-25, godz. 13:40 Gajewska: resort wyda 60 mln zł na program "Pierwszy dzienny opiekun w gminie" (opis) MRPiPS wyda 60 mln zł na program 'Pierwszy dzienny opiekun w gminie' - poinformowała wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska. Wyraziła nadzieję, że dzięki… » więcej 2024-07-25, godz. 13:40 Łódź/ Park na terenie dawnych wyścigów konnych będzie chroniony planem miejscowym Jeszcze w tym roku ma zostać uchwalony nowy plan miejscowy, który ochroni teren przedwojennych wyścigów konnych na osiedlu Ruda w Łodzi przed pokusą wykorzystania… » więcej 2024-07-25, godz. 13:40 Senat/ Komisja gospodarki za przyjęciem noweli ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym Senacka komisja gospodarki opowiedziała się w czwartek za przyjęciem bez poprawek noweli ustawy umożliwiającej konsumentom skuteczniejsze korzystanie z pozwów… » więcej 2024-07-25, godz. 13:30 MF: plan budżetowo-strukturalny pokaże ścieżkę likwidacji nadmiernego deficytu do 2028 r. Ministerstwo Finansów pracuje nad planem budżetowo-strukturalnym na lata 2025-2028 - wynika z informacji opublikowanej na stronie kancelarii premiera. Plan ma… » więcej 2024-07-25, godz. 13:30 Jan Peszek i Agnieszka Grochowska na pierwszych zdjęciach z filmu „Dziadku, wiejemy” W 2025 roku do kin wejdzie nowy film w reżyserii autorki „Niny”, Olgi Chajdas, zatytułowany „Dziadku, wiejemy”. Jak tłumaczy reżyserka, jej zamiarem… » więcej 2024-07-25, godz. 13:30 Hołownia: Polska 2050 nie podjęła jeszcze decyzji ws. projektu o rencie wdowiej W klubie Polska 2050-TD trwa dyskusja na temat poparcia projektu dotyczącego renty wdowiej; nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji, jak się w sprawie tego… » więcej 2024-07-25, godz. 13:30 Komisja wizowa przesłucha dodatkowego świadka, raport z prac we wrześniu (opis) Komisja ds. tzw. afery wizowej zdecydowała w czwartek, że przesłucha dodatkowego świadka, b. komendanta Straży Granicznej Tomasza Pragę i skonfrontuje dwie… » więcej 2024-07-25, godz. 13:20 Sejm/ Rozpoczęła się debata nad wykonaniem budżetu za 2023 r. W czwartek w Sejmie rozpoczęła się debata nad projektem uchwały w sprawie wykonania budżetu na 2023 r. Projekt zakłada udzielenie rządowi absolutorium z… » więcej 2024-07-25, godz. 13:20 Ministrowie finansów i zdrowia w piątek mają rozmawiać o wysokiej sprzedaży "małpek" (aktl.) Minister finansów Andrzej Domański w piątek ma się spotkać z minister zdrowia Izabelą Leszczyną, aby rozmawiać na temat 'budzącej niepokój bardzo wysokiej… » więcej 2024-07-25, godz. 13:20 Paryż - rumuńska lekkoatletka Florentina Iusco wykluczona z igrzysk za doping Rumuńska lekkoatletka Florentina Iusco nie weźmie udziału w igrzyskach w Paryżu. Sportowy Sąd Arbitrażowy (CAS) uwzględnił apelację Światowej Agencji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »