Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-26, 17:00 Autor: PAP

Kaczyński: równość wobec prawa jest dzisiaj często gwałcona w sposób demonstracyjny

Równość wobec prawa jest dzisiaj często gwałcona w sposób demonstracyjny - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński, który podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Inowrocławia mówił o potrzebie zmian w sądownictwie. Dodał, że sądy są dzisiaj poza państwem, co - jak zaznaczył - musi się skończyć.

"Jeden z publicystów, wcale nas przy tym nielubiący, napisał niedawno, że sądy to jest takie państewko wewnątrz naszego państwa, państewko separatystyczne. Otóż tak rzeczywiście jest i to się musi skończyć" - powiedział prezes PiS.


Kaczyński podkreślił, że jego partia nie kwestionuje niezawisłości sądów, jednocześnie zaznaczył, że sądy są częścią państwa i muszą podlegać ustawom. "Jeżeli uważają, że ustawa jest sprzeczna z konstytucją, to muszą się odwołać do Trybunału Konstytucyjnego. Przestrzeganie ustaw jest absolutną koniecznością, no i jest proszę państwa zasada równości wobec prawa. Równości wobec prawa, która dzisiaj jest często gwałcona w sposób demonstracyjny. To są na ogół takie przestępstwa, powiedzmy sobie czy to nieumyślne, czy nie te najcięższe, no ale demonstracja jest niebywała" - mówił.


"Ktoś, kto jest znanym politykiem może kogoś przejechać na pasach, jeszcze do tego mieć jakieś kłopoty - nie pamiętam już czy z prawem jazdy, czy z rejestracją samochodu - i nic mu się z tego powodu nie dzieje" - zaznaczył.


Prezes PiS podkreślił, że zasada równości wobec prawa "jest absolutnie fundamentalna i w ogóle nie ma mowy, żeby była łamana". Dodał, że za takie same przestępstwa każdy odpowiada tak samo, chyba że istnieją przesłanki łagodzące lub obciążające opisane w kodeksie karnym, np. recydywa.


"Równość wobec prawa jest równością wobec prawa. Ta równość jest dzisiaj w Polsce nieustannie łamana" - mówił Kaczyński. Dodał, że musi się to zmienić, a sądownictwo musi działać dobrze, "zgodnie z prawem, zgodnie z ustawami w ramach państwa". "Przy tym musi być obiektywne, czyli niezawisłe i bezstronne, i to jest oczywiste" - podkreślił prezes PiS. (PAP)


autorzy: Marcin Chomiuk, Tomasz Więcławski


mchom/ twi/ mmu/


Kraj i świat

2022-08-09, godz. 18:30 ME w wioślarstwie - osiem osad powalczy o medale Bez 'srebrnej' osady z igrzysk w Tokio, kobiecej czwórki podwójnej, polscy wioślarze w Monachium przystąpią do walki o medale mistrzostw Europy. Najmocniejszym… » więcej 2022-08-09, godz. 18:30 ME w kolarstwie - Polacy wystartują na szosie, na torze, na rowerach MTB i BMX W mistrzostwach Europy w kolarstwie, które rozpoczną się w czwartek w Monachium, Polacy wystartują we wszystkich dyscyplinach: na szosie, na torze, w kolarstwie… » więcej 2022-08-09, godz. 18:30 PSP: od początku wakacji utonęło 129 osób; w tym samym okresie rok temu - 97 Od początku wakacji strażacy interweniowali ponad 1,7 tys. razy na akwenach. Odnotowano 129 utonięć oraz 67 osób rannych - powiedział PAP rzecznik komendanta… » więcej 2022-08-09, godz. 18:30 USA/ Biden podpisał ustawę o inwestycjach w badania i produkcję półprzewodników w kraju Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał we wtorek ustawę CHIPS and Science Act, zakładającą inwestycję 280 mld dol. w produkcję półprzewodników… » więcej 2022-08-09, godz. 18:30 Ukraina/ Wicepremier: wybuchy na Krymie to przypomnienie, czyj jest ten półwysep Wybuchy, do których doszło we wtorek na rosyjskim lotnisku wojskowym na okupowanym przez Rosjan Krymie, są przypomnieniem o tym, do kogo należy półwysep… » więcej 2022-08-09, godz. 18:20 "New York Times": za wybuchami na Krymie stoją wojska ukraińskie; żadna ze stron tego nie potwierdza Za wybuchami w rosyjskiej bazie wojskowej stoją Siły Zbrojne Ukrainy, które w tej operacji użyły tylko ukraińskiego sprzętu - poinformował we wtorek 'New… » więcej 2022-08-09, godz. 18:20 Finlandia/ Cyberatak na stronę internetową parlamentu; według mediów sprawcami są rosyjscy hakerzy Parlament Finlandii (Eduskunta) potwierdził we wtorek, że tego dnia po południu doszło do cyberataku na jego stronę internetową. Według fińskiego publicznego… » więcej 2022-08-09, godz. 18:10 Zmarł anatomopatolog prof. Władysław Nasiłowski Nestor polskiej medycyny sądowej, jeden z najwybitniejszych polskich naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. Władysław Nasiłowski… » więcej 2022-08-09, godz. 18:00 MŚ w strzelectwie - szósta lokata Czapli na zakończenie imprezy Łukasz Czapla (Petarda Kraków) zajął we francuskim Chateauroux szóste miejsce w ostatniej konkurencji strzeleckich mistrzostw świata w ruchomej tarczy -… » więcej 2022-08-09, godz. 18:00 wPolityce.pl: NSA odrzucił skargę homoseksualnej pary, która domagała się zarejestrowania ich "małżeństwa" w P… Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę homoseksualnej pary, która domagała się zarejestrowania ich 'małżeństwa' w Polsce. W sprawie uczestniczyła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »