Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-26, 16:30 Autor: PAP

Kaczyński o rządach PiS: państwo stało się nieporównanie bardziej wydajne i służebne wobec społeczeństwa

Naród to jest ta wspólnota, dla której jest państwo. Nasze państwo stało się nieporównanie bardziej wydajne i nieporównanie bardziej służebne wobec społeczeństwa - powiedział w niedzielę w Inowrocławiu prezes PiS Jarosław Kaczyński odnosząc się do aktualnych rządów.

Podczas spotkania z mieszkańcami Kaczyński powiedział, że za rządów PiS znacznie wzmocniono państwo w wielu obszarach. Wymieniał w tym kontekście m.in. zwiększenie dochodów państwa poprzez likwidację luki VAT-owskiej, a także szereg inwestycji np. w służbę zdrowia czy służby mundurowe.


"Wszędzie przeznaczyliśmy bardzo dużo nowych środków, wszędzie były podwyżki, wszędzie były środki na różnego rodzaju przedsięwzięcia modernizacyjne (...). Nasze państwo stało się nieporównanie bardziej wydajne i nieporównanie bardziej służebne wobec społeczeństwa, wobec Polaków, wobec naszego narodu" - powiedział prezes PiS.


"My wiemy, że naród to jest ta wspólnota, która jest podstawą państwa i dla niej jest państwo, państwo jest sługą tej wspólnoty i państwo musi tę wspólnotę, można tutaj użyć określenia, obsługiwać pod każdym względem" - mówił Kaczyński.


Wyjaśnił, że chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa, zarówno w sferze zewnętrznej, czyli militarnej, energetycznej. To jest też - jak mówił - bezpieczeństwo wewnętrzne, czyli walka z przestępczością, ale też bezpieczeństwo medyczne. Zaznaczył, że są plany dojścia do przeznaczania 7 proc. PKB na zdrowie.


Prezes PiS dodał, że także oświata "jest wzbogacana". "Chociaż tutaj ten proces, jeżeli tyko ustabilizuje się sytuacja pieniężna musi być niewątpliwie wzmocniony. Ale oświata zaczyna służyć - to jest proces bardzo trudny, bo jest bardzo ostry sprzeciw - temu, co jest absolutnym warunkiem naszego powodzenia jako narodu, tzn. służyć temu, żeby budować patriotyzm" - mówił Kaczyński.


"Polska młodzież i polskie społeczeństwo powinno być patriotyczne, to jest oczywiste" - dodał.


Kaczyński odnosząc się do sytuacji politycznej w Europie, stwierdził, że teraz mówi się o narodzie europejskim. "W ramach tego narodu europejskiego, którego nie ma, są takie narody, które mają inne prawa i są takie, które mają inne prawa, tzn. mniejsze. Nas niestety próbują zaliczyć do tych, które mają mniejsze prawa" - powiedział Kaczyński.


Stwierdził, że unijne trybunały wskazują w wyrokach, że w Polsce nie można stosować rozwiązań znanych z innych krajów UE, bo "my jesteśmy mniej dojrzali". "Na przykład Niemcy mają wspaniałą tradycję demokratyczną, bo to chodzi właśnie o tradycję demokratyczną, można powiedzieć z Adolfem Hitlerem na czele" - powiedział Kaczyński. (PAP)


autor: Karol Kostrzewa, Tomasz Więcławski


kos/ twi/ godl/


Kraj i świat

2022-10-01, godz. 16:50 MŚ siatkarek - Tajlandia - Dominikana 3:2 Siatkarki Tajlandii pokonały w Gdańsku Dominikanę 3:2 (29:31, 25:16, 21:25, 25:22, 15:11) w meczu ostatniej kolejki grupy B mistrzostw świata. O godz. 20.30… » więcej 2022-10-01, godz. 16:50 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - Azoty - Zagłębie 39:27 Azoty Puławy - Zagłębie Lubin 39:27 (20:10). Najwięcej bramek: dla Azotów - Iwan Burzak 5, Piotr Jarosiewicz i Dawid Fedeńczak po 4, Rafał Przybylski… » więcej 2022-10-01, godz. 16:50 ONZ/ Amb. Szczerski: przekaz Rosji skupia się wyłącznie na krajach spoza Zachodu i trafia na podatny grunt Głosowanie nad rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającą Rosję pokazało osamotnienie Moskwy, ale też dystans części państw spoza Zachodu do wojny… » więcej 2022-10-01, godz. 16:50 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - 5. kolejka (tabela) Wyniki meczów 5. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarzy ręcznych: Azoty Puławy - Zagłębie Lubin 39:27 (20:10) Chrobry Głogów - MMTS Kwidzyn 29:24 (10:12)… » więcej 2022-10-01, godz. 16:40 Formuła 1 - Leclerc na pole position w Singapurze Monakijczyk Charles Leclerc z teamu Ferrari wystartuje w niedzielę z pierwszej pozycji w wyścigu o Grand Prix Singapuru, 17. rundzie mistrzostw świata Formuły… » więcej 2022-10-01, godz. 16:30 Dookoła Chorwacji - Duńczyk Jonas Vingegaard wygrał 5. etap i został liderem Duńczyk Jonas Vingegaard z grupy Jumbo-Visma wygrał piąty etap wyścigu Dookoła Chorwacji z Opatiji do Labiny o długości 154 km i objął prowadzenie w klasyfikacji… » więcej 2022-10-01, godz. 16:30 Prognoza pogody na 2 października Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą pogodę będą kształtowały niże z ośrodkami nad Morzem Norweskim, południową Anglią… » więcej 2022-10-01, godz. 16:30 Podkarpackie/ W sobotę odbył się pierwszy nabór do przemyskiej brygady WOT W sobotę rozpoczęło się pierwsze szkolenie podstawowe w 20 Przemyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Terytorialsami postanowiło zostać niemal 80 ochot… » więcej 2022-10-01, godz. 16:20 Prognoza pogody na 2 i 3 października Nad Europą pogodę będą kształtowały niże z ośrodkami nad Morzem Norweskim, południową Anglią, Bałtykiem i Ukrainą oraz związane z nimi fronty atmosferyczne… » więcej 2022-10-01, godz. 16:20 Gdańsk/ Trzy uczelnie wspólnie zainaugurowały rok akademicki Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Gdański, czyli uczelnie wchodzące w skład Związku Uczelni Fahrenheita, w sobotę wspólnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »