Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-26, 06:20 Autor: PAP

Niemcy/ W niedzielę rozpoczyna się szczyt G7 w Bawarii z udziałem prezydentów Bidena i Zełenskiego

Niemcy, które z początkiem bieżącego roku objęły przewodnictwo w grupie G7, są gospodarzem tegorocznego spotkania szefów państw i rządów G7. Szczyt odbędzie się w dniach 26-28 czerwca w zamku Elmau w Alpach Bawarskich. Wśród gości znajdą się m.in. prezydenci USA i Ukrainy. Oczekiwania wobec szefów państw – w obliczu rosyjskiej agresji w Ukrainie, zagrożenia głodem i globalnym ociepleniem - są w tym roku szczególnie wysokie.

Szefowie państw G7, którzy zapowiedzieli swój udział w zbliżającym się spotkaniu, to pełniący obowiązki gospodarza kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Francji Emmanuel Macron, premierzy Włoch (Mario Draghi), Japonii (Fumio Kishida), Wielkiej Brytanii (Boris Johnson), Kanady (Justin Trudeau), a także prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.


Do udziału w szczycie zaproszeni zostali ponadto prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz szefowie rządów Indii, RPA, Senegalu, Indonezji i Argentyny.


„Nie ma wątpliwości, że szczyt G7 pod niemiecką prezydencją ma w tym roku szczególnie ważną i odpowiedzialną rolę, nie tylko w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, która znalazła się w centrum agendy” – skomentował rzecznik niemieckiego rządu. „Wojna ta jednak nie może spowodować, że G7 zlekceważy swoją odpowiedzialność za globalne wyzwania, takie jak kryzys klimatyczny czy pandemia. Wręcz przeciwnie: wiele celów, które postawiliśmy sobie na początku roku, staje się jeszcze pilniejsze, biorąc pod uwagę zmienioną sytuację na świecie” – podkreślił rzecznik.


Wojna w Ukrainie, pandemia koronawirusa i zmiany klimatyczne związane z suszami zwiększają globalne zagrożenie głodem.


„Jak na ironię, Ukraina i Rosja są największymi eksporterami pszenicy na świecie, które do tej pory pokrywały prawie jedną trzecią światowego popytu. Według ONZ 1,4 miliarda ludzi na całym świecie może stanąć w obliczu niedoboru żywności, ponieważ Rosja blokuje ukraińskie porty, a tym samym eksport produktów rolnych przez Morze Czarne” – komentuje portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).


Światowe bezpieczeństwo żywnościowe to jeden z głównych, ambitnych tematów tegorocznego szczytu. Szefowie G7 chcą też rozmawiać o zwalczaniu przyszłych pandemii, kryzysie klimatycznym, promowaniu międzynarodowej współpracy gospodarczej i społecznej na rzecz zrównoważonego rozwoju.


Polityków zbierających się na zamku Elmau będzie chronić ponad 18 tys. funkcjonariuszy, a teren wokół zamku został ogrodzony specjalną barierą. PAP)


mszu/ jar/


Kraj i świat

2022-10-01, godz. 15:40 MAEA: dyrektor elektrowni atomowej w Zaporożu zatrzymany na przesłuchanie Dyrektor kontrolowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy został zatrzymany na przesłuchanie - podała w sobotę Międzynarodowa… » więcej 2022-10-01, godz. 15:30 Otwarto łącznik między systemami przesyłu gazu Bułgarii i Grecji; do Bułgarii popłynął gaz z Azerbejdżanu W sobotę oddano do użytku interkonektor łączący systemy przesyłu gazu Bułgarii i Grecji (IGB), dzięki któremu do tego pierwszego kraju popłynie gaz z… » więcej 2022-10-01, godz. 15:20 Turniej ATP w Sofii - Zieliński przegrał w półfinale debla Rozstawieni z numerem czwartym Jan Zieliński i Monakijczyk Hugo Nys przegrali z występującą z nr 2 parą brazylijsko-hiszpańską Rafaelem Matosem i Davidem… » więcej 2022-10-01, godz. 15:20 Niedzielski: nikogo nie zostawimy samego w kryzysie Nikogo nie zostawimy samego w kryzysie gospodarczym i geopolitycznym spowodowanym agresją Rosji na Ukrainę - powiedział w sobotę we Wrocławiu minister zdrowia… » więcej 2022-10-01, godz. 15:10 Lider Agrounii: wspieramy protest wszystkich osób sprzeciwiających się budowie CPK Wspieramy protest wszystkich osób sprzeciwiających się budowie CPK - powiedział w sobotę lider Agrounii Michał Kołodziejczak podczas protestu przeciwko… » więcej 2022-10-01, godz. 15:00 Beach Pro Tour - porażka Bryla i Łosiaka w ćwierćfinale Michał Bryl i Bartosz Łosiak przegrali w ćwierćfinale turnieju elity Beach Pro Tour w Paryżu z Norwegami Christianem Soerumem i Andersem Molem 0:2. Po raz… » więcej 2022-10-01, godz. 15:00 W.Czarzasty: w sprawie Sikorskiego stanowisko muszą zająć władze PO; my byśmy takiego tweeta nie napisali W sprawie Radosława Sikorskiego muszą zająć stanowisko władze Platformy Obywatelskiej; my możemy powiedzieć tylko jedną rzecz, że na pewno żaden z nas… » więcej 2022-10-01, godz. 15:00 Sasin: Baltic Pipe pełną przepustowość osiągnie w I kwartale przyszłego roku Baltic Pipe pełną przepustowość osiągnie w I kwartale przyszłego roku - poinformował w sobotę wicepremier Jacek Sasin. Potwierdził, że realizowany jest… » więcej 2022-10-01, godz. 14:50 Zandberg: zaniedbania w energetyce są odpowiedzialne za to, że dzisiaj mamy taką drożyznę Zaniedbania w energetyce są odpowiedzialne za to, że dzisiaj mamy taką drożyznę - powiedział w sobotę poseł Adrian Zandberg (Lewica). Według niego, gdybyśmy… » więcej 2022-10-01, godz. 14:50 MŚ 2022 - miasto Lille protestuje przeciwko gospodarzom mundialu Władze Lille w północnej Francji w proteście przeciwko organizatorowi piłkarskich mistrzostw świata Katarowi, oskarżanemu o łamanie praw człowieka, zdecydowały… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »