Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-23, 20:50 Autor: PAP

UE/ Ambasador Sadoś: udzielimy Ukrainie pełnego wsparcia w możliwie najszybszym uzyskaniu członkostwa

Polska będzie wspierać starania Ukrainy w jak najszybszym uzyskaniu członkostwa w Unii Europejskiej - powiedział w rozmowie z PAP w czwartek Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

"Jednomyślna decyzja Rady Europejskiej, akceptująca wniosek Ukrainy o uzyskanie statusu kandydata jest kamieniem milowym w drodze do członkostwa w Unii Europejskiej. Jest to formalne potwierdzenie europejskiej perspektywy dla Ukrainy" - oświadczył Sadoś.


"Poza oczywistym znaczeniem politycznym tej historycznej decyzji, Ukraina uzyskuje wymierne korzyści gospodarcze. Jak chociażby dostęp do przedakcesyjnych instrumentów finansowych. W tej chwili jest to instrument pomocy przedakcesyjnej na lata 2021-2027. Podobnie jak w przypadku innych państw kandydujących do Unii Europejskiej oczekujemy, że Komisja przygotuje plan gospodarczy i inwestycyjny dla Ukrainy, wspierający kluczowe reformy sektora transportu, klimatu i energii. To ukierunkowane wsparcie finansowe ma wydatnie przyspieszyć dostosowanie Ukrainy do unijnych standardów europejskiego wskaźnika jakości powietrza (AQI)" - dodał ambasador.


Ponadto, jako bliski sojusznik UE, Ukraina może aspirować do pogłębianie współpracy z Unią w kwestiach wykraczających poza zagadnienia stricte akcesyjne, poprzez "udział w różnych formatach Rady, grupach roboczych zajmujących się np. cyfryzacją, walką z dezinformacją, czy zagrożeniami hybrydowymi" - zwrócił uwagę Sadoś, podkreślając, że status kandydata do UE pozycjonuje Ukrainę na arenie międzynarodowej, jako państwo bardziej wiarygodne, co m.in. oznacza lepsze możliwości przyciągania inwestorów.


"Jeśli chodzi o korzyści polityczne, jest to potwierdzenie przynależności do europejskiej rodziny, wspólnych wartości, wspólnej polityki zagranicznej, wspólnej wizji zjednoczonej Europy. Ukraina jako państwo kandydujące może liczyć na znacznie bardziej intensywne kontakty z Unią Europejską na każdym poziomie, w tym regularne spotkania wysokiego szczebla" - zaznaczył szef Stałego Przedstawicielstwa RP w Brukseli.


Zastrzegł jednak, że czwartkowa decyzja Rady Europejskiej nie oznacza, że można sobie pozwolić na odprężenie.


"Przede wszystkim musimy doprowadzić do zakończenia wojny na warunkach ukraińskich. Musimy udzielić jej wsparcia w obronie integralności terytorialnej. Musimy rozliczyć winnych zbrodni wojennych. Musimy rozpocząć proces odbudowy Ukrainy. Wszystkie te działania będziemy realizowali jednocześnie. Pracujemy nadal nad sankcjami, jako nad elementem powstrzymującym rosyjską agresję. Udzielimy pełnego wsparcia dla Ukrainy w możliwie najszybszym uzyskaniu członkostwa" - zadeklarował Sadoś.


Przypomniał, że Polska od lat zabiegała o potwierdzenie europejskiej perspektywy dla Ukrainy, a w ostatnich miesiącach wspierała ukraińskich dyplomatów w sporządzaniu wniosku o przyznanie statusu kandydata.


"Jednomyślna decyzja Rady Europejskiej stanowi zakończenie procesu, który rozpoczął się z perspektywy Stałego Przedstawicielstwa w Brukseli w godzinach porannych 28 lutego, kiedy to ukraiński ambasador pan Wsewołod Czencow zwrócił się do mnie z prośbą o wsparcie na poziomie eksperckim przygotowania ukraińskiego wniosku o członkostwo w Unii Europejskiej. Stworzyliśmy grupę roboczą w SP, która od tamtego dnia udzielała pomocy kolegom ze strony ukraińskiej. W rezultacie został przygotowany wniosek aplikacyjny Ukrainy o uzyskanie statusu kandydata" - skonkludował Stały Przedstawiciel RP.


Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)


asc/ ap/


Kraj i świat

2022-06-27, godz. 14:30 Świętokrzyskie/ Nie żyje kierowca ciężarówki, który został porażony prądem Tragiczny wypadek w powiecie jędrzejowskim (Świętokrzyskie). Podczas rozładunku samochodu ciężarowego, pojazd zawadził o linię energetyczną. Porażony… » więcej 2022-06-27, godz. 14:30 Wimbledon - tenisiści wrócili na korty Po ponad godzinnej przerwie spowodowanej deszczem na wimbledońskie korty wrócili tenisiści. Wznowione zostały mecze m.in. Huberta Hurkacza i debiutującej… » więcej 2022-06-27, godz. 14:30 Zachodniopomorskie/ Zarekwirowane przez KAS buty trafią do uchodźców z Ukrainy Zarekwirowane podczas kontroli drogowej przez funkcjonariuszy zachodniopomorskiej KAS buty zostały przekazane szczecińskiemu oddziałowi PCK - poinformowała… » więcej 2022-06-27, godz. 14:30 Obajtek: PGNiG planujemy przejąć na przełomie września i października (opis) Proces przejęcia Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przez PKN Orlen powinien się zakończyć na przełomie września i października, a Grupy Lotos… » więcej 2022-06-27, godz. 14:30 Wojewoda mazowiecki: uchodźcy z Global Expo zostaną przeniesieni do hal w Nadarzynie Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł postanowił przenieść uchodźców z miejsca tymczasowego zakwaterowania przy ul. Modlińskiej w Warszawie. Uchodźcy… » więcej 2022-06-27, godz. 14:30 PSPA na EV Experience: elektromobilność to największy przełom od czasów rewolucji przemysłowej w XIX wieku (Medi… Tłumy miłośników motoryzacji i przedstawicieli czołowych, globalnych firm, które w miniony weekend uczestniczyły w imprezie EV Experience powered by LG… » więcej 2022-06-27, godz. 14:30 G7/ Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA: przekażemy Ukrainie zaawansowany system obrony powietrznej (krótka) Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan poinformował w poniedziałek, że USA finalizują pakiet pomocy wojskowej zawierający zaawansowany system… » więcej 2022-06-27, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (27-06-2022) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2022-06-27 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2022-06-27, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: w poniedziałek upalnie, na krańcach zachodnich możliwe lokalne burze Jak prognozuje synoptyk IMGW Mateusz Barczyk, w poniedziałek w Polsce będzie dominować upalna pogoda. Zaznacza, że jedynie na krańcach zachodnich może wystąpić… » więcej 2022-06-27, godz. 14:20 Gdańsk/ Specjalistyczny sprzęt dla małych pacjentów chorych na nowotwory trafi do UCK Specjalistyczne urządzenia do kontrolowania pracy serca, oddychania, ciśnienia i pozostałych istotnych funkcji życiowych małych pacjentów chorych na nowotwory… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »