Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-20, 11:00 Autor: PAP

Prezydent Andrzej Duda przybył na Łotwę, weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda przybył w poniedziałek na Łotwę, gdzie weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza. We wtorek odwiedzi Polski Kontyngent Wojskowy, który w tym kraju wchodzi w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch mówił dziennikarzom przed wylotem do Rygi, że szczyt Trójmorza będzie dla polskiego przywódcy kolejną okazją, by rozmawiać o przeciwdziałaniu klęsce głodu grożącej światu wskutek działań Rosji. „Państwa Trójmorza, jak sama nazwa wskazuje, mają trzy morza, więc są w stanie w dużej mierze wspomóc Ukrainę w eksporcie jej zbóż” – mówił.


Podczas szczytu – wskazywał Kumoch – poruszona zostanie również kwestia statusu kandydata do UE dla Ukrainy. „Ukraina otrzyma – jestem co do tego przekonany, wierzę w to – status kandydata do członkostwa w UE. Będą dzisiaj omawiane bardzo różne warianty, w jaki sposób powinna być związana z Trójmorzem” – zapowiedział minister i podkreślił, że na tę współpracę jest bardzo dużo pomysłów.


Cytowany na stronie szczytu łotewski prezydent Egils Levits zapowiedział, że przywódcy będą rozmawiać także o tym, jak platforma Trójmorza może pomóc Ukrainie w przeciwstawieniu się rosyjskiej agresji i odbudowie jej infrastruktury.


Duda weźmie również udział w dyskusji w ramach Forum Biznesowego podczas 7. szczytu Inicjatywy Trójmorza.


Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.


Przy okazji wizyty w Rydze prezydent Duda spotka się z prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem, a następnie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.


Z kolei we wtorek o godz. 11 prezydent odwiedzi Polski Kontyngent Wojskowy w Adazi na Łotwie, który wchodzi w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO.


X zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego (zgodnie z postanowieniem prezydenta RP z marca 2022 r. - 260 żołnierzy i pracowników wojska) wystawiła 9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej. Główne uzbrojenie kontyngentu to 14 czołgów PT-91. Dowódcą obecnej zmiany jest mjr Wojciech Tuchalski.


PKW Łotwa w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO (sił wzmocnionej Wysuniętej Obecności - eFP - na Łotwie; państwem ramowym jest Kanada) wraz z łotewskimi siłami zbrojnymi prowadzi od czerwca 2017 r. na terenie krajów bałtyckich działania związane z odstraszaniem oraz pozostaje w gotowości do obrony przed nagłym ograniczonym atakiem konwencjonalnym Rosji i Białorusi. Funkcjonowanie eFP jest też demonstracją zaangażowania Sojuszu Północnoatlantyckiego w zapewnienie bezpieczeństwa zagrożonym krajom członkowskim.


Z Rygi Aleksandra Rebelińska (PAP)


reb/ akl/


Kraj i świat

2022-08-09, godz. 05:50 Hiszpania/ Lipiec był najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów Lipiec tego roku był najgorętszym miesiącem w Hiszpanii w historii pomiarów temperatury w tym kraju - wynika z szacunków władz Państwowej Agencji Meteorologicznej… » więcej 2022-08-09, godz. 05:50 21 października rozpocznie się aukcja wyjątkowej kolekcji pamiątek po Kennym Rogersie Stroje, sceniczne rekwizyty, nagrody muzyczne, ale także i teksty piosenek, listy pisane do prezydentów USA oraz te dalece bardziej prywatne, do Dolly Parton… » więcej 2022-08-09, godz. 05:50 Młoda krew nie przedłuża życia Wbrew wcześniejszym sugestiom, młoda krew nie wydłuża życia - pokazuje badanie na myszach. Z drugiej strony stara krew przyspiesza zgon. » więcej 2022-08-09, godz. 05:10 USA/ CNN: agenci FBI wynieśli z posesji Trumpa pudła z dokumentami W wyniku przeszukania agenci FBI wynieśli z posiadłości byłego prezydenta USA Donalda Trumpa na Florydzie pudła z dokumentami - podała w poniedziałek CNN… » więcej 2022-08-09, godz. 04:00 USA/ Donald Trump: agenci FBI przeszukali mój dom na Florydzie (opis) Były prezydent USA Donald Trump ogłosił w poniedziałek, że jego rezydencja na Florydzie, Mar-a-Lago, została 'przeszukana' przez policję federalną (FBI)… » więcej 2022-08-09, godz. 03:10 Kuba/ Z powodu pożaru w porcie Matanzas ewakuowano blisko 5 tys. osób Prawie pięć tysięcy osób zostało ewakuowanych do poniedziałkowego wieczora z powodu dużego pożaru, który od piątku trawi infrastrukturę portu Matanzas… » więcej 2022-08-09, godz. 02:30 USA/ Trump nazwał nalot FBI na jego dom "prokuratorskim uchybieniem" (krótka2) 'Prokuratorskim uchybieniem' nazwał Donald Trump przeszukiwanie jego domu na Florydzie przez FBI. Podkreślił, że jest to atak radykalnie lewicowych Demokratów… » więcej 2022-08-09, godz. 01:50 USA/ Trump: FBI przeszukuje mój dom na Florydzie (krótka) Były prezydent USA Donald Trump powiedział w poniedziałek, że FBI przeszukuje jego rezydencję w Palm Beach na Florydzie. Jego zdaniem to 'nieodpowiedzialny… » więcej 2022-08-09, godz. 01:40 Łódzkie/ Po wypadku, w którym zginęły dwie osoby, zablokowana dk 72 Łódź - Rawa Mazowiecka Dwie osoby zginęły po zderzeniu samochodu ciężarowego z samochodem osobowym na drodze krajowej nr 72 odcinek Łódź - Rawa Mazowiecka - poinformowała GDDKiA… » więcej 2022-08-09, godz. 01:20 USA/ "New Yorker": Trump chciał, by jego generałowie byli jak generałowie III Rzeszy Najwyższy rangą dowódca wojskowy USA, gen. Mark Milley uważał prezydenta Donalda Trumpa za zagrożenie dla kraju i porządku międzynarodowego, zaś Trump… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »