Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-13, 13:40 Autor: PAP

Grand Slam w judo - w Ułan Bator z Rosjanami, ale bez Polaków

Grand Slam w judo w Ułan Bator zapoczątkuje zmagania w kwalifikacjach olimpijskich Paryż 2024. W zawodach wystartuje, po raz pierwszy w tym roku, duża grupa Rosjan. PZJudo ostatecznie nie zdecydował się wysłać do Mongolii reprezentantów Polski.

"Nasi zawodnicy są na campie w Porecu. Z Chorwacji nie ma dogodnych połączeń lotniczych do Ułan Bator. W grę wchodziła podróż trwająca 30 godzin z trzema przesiadkami. Żaden z trenerów nie chciał ryzykować takiej wyprawy kosztem zawodników. Decydował wyłącznie aspekt sportowy. Nie kierowaliśmy się tym kto w Mongolii wystartuje, a kogo tam zabraknie" - powiedział PAP sekretarz generalny Polskiego Związku Judo Arkadiusz Bęcek.


Biało-czerwoni najbliższe starty na międzynarodowej arenie planują w Grand Slam w Budapeszcie (8-10 lipca) i Zagrzeb Grand Prix 2022 (15-17 lipca).


Międzynarodowa Federacja Judo (IJF) zapowiedziała, że w Ułan Bator dopuści do startu reprezentantów Rosji jako neutralnych sportowców, pod flagą IJF. To w wielu narodowych federacja budzi już kontrowersje. W tej dyscyplinie zawodnicy rosyjscy rekrutują się ze służb specjalnych - z klubów policyjnych i wojskowych. Praktycznie każdy z nich wśród znajomych lub rodziny zna osoby, które posługują się symbolem rosyjskiej agresji na Ukrainie - literą "Z".


"Nie wiem jak międzynarodowe środowisko judo na to zareaguje. To dla nas nowa sytuacja. Podobnie jest w europejskiej federacji. Na najbliższym kongresie 17 czerwca w Wiedniu ma występować Rosjanin Siergiej Sołowiejczyk, który pod koniec lutego podał się do dymisji z funkcji prezydenta tej organizacji" - dodał Bęcek.


Prezydentem IJF jest Rumun z austriackim paszportem Marius Vizer. To od ponad 25 lat bliski przyjaciel Władimira Putina.


Na liście zgłoszeń turnieju w stolicy Mongolii widnieje 28 nazwisk (w tym połowa kobiet) rosyjskich judoków. Kilka z nich należy do ścisłej światowej czołówki np. Arman Adamian zajmuje drugie miejsce w światowym rankingu w kategorii do 100 kg, a Tamerlan Baszajew jest również drugi w wadze powyżej 100 kg.


Na start w Ułan Bator zdecydowało się już 28 federacji, w tym 11, nie licząc Rosji, z Europy, m.in. z Francji, Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch.(PAP)


mask/ cegl/


Kraj i świat

2022-06-27, godz. 13:40 Litwa/ Doradca prezydenta: będziemy nadal dążyć do wdrożenia sankcji wobec Rosji Pomimo napięć związanych z tranzytem do Kaliningradu Litwa będzie nadal konsekwentnie dążyć do wdrożenia sankcji wobec Rosji - oznajmił w poniedziałek… » więcej 2022-06-27, godz. 13:40 Sasin o strategii Orlenu: duże podmioty będą miały większą szansę w walce o dostawy surowców(krótka3) Duże podmioty będą miały większą szansę w walce o dostawy surowców - tłumaczył w poniedziałek podczas konferencji 'Droga do uniezależnienia energetycznego… » więcej 2022-06-27, godz. 13:40 Podlaskie/ Ponad 1, 1 mln zł trafi do 17 szkół na doposażenie stołówek i jadalni Ponad 1,1 mln zł z rządowego programu 'Posiłek w szkole i w domu' trafi do 17 szkół w Podlaskiem, prowadzonych przez 10 samorządów na doposażenie stołówek… » więcej 2022-06-27, godz. 13:40 Ekstraliga hokejowa – pierwsze wzmocnienie mistrza Polski Szwedzki napastnik Christian Blomqvist został hokeistą mistrza Polski GKS Katowice. „Podpisał roczną umowę. Jest pierwszym nowym graczem pozyskanym przez… » więcej 2022-06-27, godz. 13:40 Muzeum Auschwitz: jest firma zainteresowana konserwacją ruin krematorium w b. Birkenau Jedna firma stanęła do przetargu, w którym Muzeum Auschwitz chce wyłonić wykonawcę konserwacji elementów ruin krematorium III w byłym Auschwitz II-Birkenau… » więcej 2022-06-27, godz. 13:30 Niemcy/ Demonstracje przeciw G7 w Bawarii mało liczne i z ograniczeniami Uczestnicy poniedziałkowej demonstracji przeciwników G7 muszą pozostać w odległości około pół kilometra od miejsca spotkania światowych przywódców… » więcej 2022-06-27, godz. 13:30 Niedzielski: we wrzesień wejdziemy ze szczepionką, która będzie dostosowana już do wariantu omikron Obaj producenci deklarują, że we wrzesień wejdziemy już z tą szczepionką, która będzie dostosowana już do wariantu omikron - przekazał szef MZ, pytany… » więcej 2022-06-27, godz. 13:30 Prezydent Zełenski: Ukraina odczuwa poparcie G7, potrzebne są dalsze sankcje Ukraina odczuwa poparcie państw G7, stanowisko tych krajów w sprawie sankcji wobec Rosji jest dla niej ważne - oświadczył w poniedziałek prezydent Wołodymyr… » więcej 2022-06-27, godz. 13:30 MF: od 1 lipca część podatników może zapłacić wyższe zaliczki na podatek dochodowy Od 1 lipca część podatników może zapłacić wyższe zaliczki na podatek dochodowy. Chodzi np. o zarabiających do 12,8 tys. zł miesięcznie brutto, którzy… » więcej 2022-06-27, godz. 13:20 Szefowa UN-Habitat: WUF11 powinno poskutkować zobowiązaniem do tworzenia lepszej przyszłości miast Światowe Forum Miejskie (ang. World Urban Forum - WUF) w Katowicach powinno poskutkować konkretnymi zobowiązaniami do tworzenia lepszej przyszłości miast… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »