Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-28, 19:50 Autor: PAP

Litwa/ W Wilnie upamiętniono ppor. Jana Maczka, brata gen. Stanisława Maczka

W Wilnie w sobotę upamiętniono ppor. Jana Maczka, młodszego brata gen. Stanisława Maczka, który jest pochowany na cmentarzu na Antokolu w polskiej kwaterze, wśród 1068 żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej. W uroczystości udział wzięła, m.in. wnuczka generała Karolina Maczek-Skillen.

„Do niedawna nie było pewności, że na Antokolu spoczywa brat generała Maczka, ale informacje pozyskane z dokumentów z archiwów litewskich oraz z ksiąg kościelnych wskazują, że jest to właśnie młodszy brat generała Stanisława Maczka" - poinformowała PAP konsul RP w Wilnie Irmina Szmalec.


Przed kilkoma miesiącami do Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Wilnie zwróciła się Yvette Popławska, dziennikarka, działaczka społeczna na stałe mieszkająca w Belgii, z prośbą o potwierdzenie informacji o ewentualnym miejscu spoczynku ppor. Jana Maczka na Antokolu. Po potwierdzeniu tej informacji dotarła ona też do wnuczki gen. Maczka - Karoliny Maczek-Skillen.


Według konsul Szmalec, „rodzina również od dłuższego czasu zastanawiała się, gdzie pochowany jest brat generała, przypuszczano, że to mogły być okolice Lwowa, gdzie ostatni raz była zarejestrowana jego obecność”.


„Rodzina z zadowoleniem przyjęła wiadomość, że wreszcie będzie miała możliwość godnego upamiętnienia brata generała, ppor. Jana Maczka” – wskazała konsul.


W sobotę w południe na cmentarzu na Antokolu odbyła się uroczystość upamiętnienia ppor. Jana Maczka z udziałem Karoliny Maczek-Skillen, krewnych Maczka z Warszawy z rodziny Kotowicz, Jana i Jakuba, Yvette Popławskiej oraz przedstawicieli polskiej placówki dyplomatycznej i lokalnej społeczności polskiej.


Następnie w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbyło się spotkanie z bliskimi generała, podczas którego wyświetlono film pt. „Niepokonany. Opowieść o Generale Maczku”, przybliżona została postać wybitnego dowódcy.


„To dobra okazja do zapoznania młodzieży z postacią generała Maczka i jego brata, taka lekcja żywej historii, możliwość spotkania się z rodziną i poznanie jakimi byli w życiu prywatnym” – wskazuje konsul.


Stanisław Maczek, generał dywizji Wojska Polskiego i prekursor polskiej broni pancernej, urodził się 31 marca 1892 roku w Szczercu pod Lwowem, jako syn Witolda i Anny z Czernych. Miał dwóch młodszych braci: Jana i Karola oraz brata bliźniaka Franciszka. Wszyscy zginęli w czasie konfliktów wojennych w latach 1914 – 1920. Maczkowie wychowali swoich synów w atmosferze patriotyzmu i polskości, odzwierciedlając system wartości średniej i wyższej klasy polskiego społeczeństwa.


Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)


aki/ mal/


Kraj i świat

2022-07-05, godz. 13:50 Prezydent rozmawiał ze Swiatłaną Cichanouską m.in. o sytuacji na Białorusi Sytuacja na Białorusi oraz sprawa Polaków więzionych w tym kraju, to niektóre tematy wtorkowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z liderką białoruskiej opozycji… » więcej 2022-07-05, godz. 13:50 Warszawskie młodzieżówki apelują do Trzaskowskiego o powołanie Rzecznika Praw Uczniów Mimo zapowiedzi i interpelacji radnych w tej sprawie prezydent Rafał Trzaskowski wciąż nie powołał Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniów. Przedstawiciele… » więcej 2022-07-05, godz. 13:50 W. Brytania/ Ambasador RP: jeśli NATO utrzyma determinację, Rosja przegra Rosja przegrywa i zostanie pokonana, jeśli NATO utrzyma swoją determinację - napisał ambasador RP w Wielkiej Brytanii Piotr Wilczek w artykule opublikowanym… » więcej 2022-07-05, godz. 13:50 Szwajcaria/ Prezydent: brak podstawy prawnej, by wykorzystać zamrożone rosyjskie aktywa na rzecz odbudowy Ukrainy (k… Nie ma obecnie podstawy prawnej, by wykorzystać zamrożone rosyjskie aktywa na rzecz odbudowy Ukrainy - oświadczył we wtorek prezydent Szwajcarii Ignazio Cassis… » więcej 2022-07-05, godz. 13:40 Łódzkie/ Zablokowana dk43 po wypadku z udziałem motocyklisty w Wieluniu Nieprzejezdna w obu kierunkach jest droga krajowa nr 43 w Wieluniu w woj. łódzkim. Doszło tam do zderzenia samochodu osobowego i motocykla. Policja kieruje… » więcej 2022-07-05, godz. 13:40 Tour de France - uczczono pamięć ofiar strzelaniny w Kopenhadze Kolarze oklaskami, a organizatorzy pozwalając Duńczykom startować z pierwszego rzędu - w ten sposób przed startem do wtorkowego etapu Tour de France w Dunkierce… » więcej 2022-07-05, godz. 13:40 Szwecja/ Szef sztabu armii: na drodze do pełnego członkostwa kraju w NATO mogą być jeszcze "wstrząsy" Na drodze do pełnego członkostwa Szwecji w NATO mogą być jeszcze 'wstrząsy' - ocenił we wtorek szef sztabu szwedzkich sił zbrojnych Micael Byden. Tego dnia… » więcej 2022-07-05, godz. 13:40 Wielkopolskie/ Nie żyje motorowerzysta poszkodowany w wypadku w Czerwonaku W szpitalu zmarł motorowerzysta, który we wtorek uczestniczył w wypadku drogowym w Czerwonaku (Wielkopolskie). Jego pojazd zderzył się z osobowym volvo. » więcej 2022-07-05, godz. 13:40 Zdjęcia do drugiej części „Diuny” rozpoczną się już w lipcu Potwierdzają się doniesienia włoskich mediów, które poinformowały, że na początku tego tygodnia w leżącym w regionie Wenecji Euganejskiej mieście Altivole… » więcej 2022-07-05, godz. 13:30 Gwiazdor programów "Top Gear" i „The Grand Tour” wkrótce odejdzie na emeryturę Pod koniec czerwca Jeremy Clarkson, James May i Richard Hammond widziani byli w kilku polskich miastach, w których kręcili nowe odcinki swojego programu „The… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »